علائم سرطان در سگ را بشناسید

علائم سرطان در سگ

سرطان یک بیماری خطرناک و کشنده می‌باشد که علاوه بر انسان‌ها، ممکن است حیوانات زیادی را هم به خود درگیر کند‌. به همین علت قصد داریم که علائم سرطان در سگ را مرور کنیم تا کسانی که دارای این حیوان خانگی هستند نسبت به این بیماری خطرناک شناخت کامل تری پیدا کنند تا در صورت بروز هرگونه علائم بتوانند سگ خود را سریعاً درمان کنند.

سگ‌ها ممکن است که به دلایل مختلفی دچار سرطان شوند. عواملی مانند ژنتیک، سبک زندگی، تغذیه نامناسب، آسیب‌های فیزیکی، سن بالا و… می توانند باعث بروز این بیماری مرگبار برای سگ‌ها شوند و مهمترین عامل، ژنتیک و افزایش سن می‌باشد.

سگ‌هایی که دارای والدین یا اجدادی هستند که مبتلا به سرطان بوده‌اند، نسبت به سایر سگ‌ها بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند. در ادامه این مطلب از میل ورم آسیا نشانه‌های سرطان در سگ را با هم مرور می‌کنیم تا با بروز هر یک از این نشانه‌ها سریعاً سگ را به دامپزشک نشان دهید تا تشخیص صحیح داده شود و در صورت نیاز روند درمان آغاز شود.

علائم سرطان در سگ چیست؟

نشانه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند در لیست علائم سرطان برای سگ باشند و ممکن است که سگ شما در صورت ابتلا به سرطان به هر یک از این علائم یا چند عدد از این علائم دچار شود. این نشانه ‌ها شامل موارد زیر می شوند. که به صورت کامل، هر کدام را بیان می‌کنیم.

احساس توده

اگر با لمس قسمتی از بدن سگ احساس کردید که توده‌ای مشکوک در بدن سگ شما وجود دارد، باید به سرطان در سگ هم مشکوک شوید. سگ‌های مسن دارای توده‌های متعددی روی سطح بدن خود هستند که این مسئله کاملاً طبیعی است و به علت رسوب چربی در بدن سگ‌های مسن اتفاق می‌افتد.

اما برخی از توده‌ها هستند که به عنوان توده سرطانی شناخته می شوند و به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند. نمونه خوش خیم بی خطر است و شاید در اثر گذر زمان به نمونه بدخیم تبدیل شود. پس بهتر است که حداقل ماهی یکبار به صورت کامل بدن سگ خود را تحت نظر دامپزشک چکاپ کنید‌ تا اگر توده ی مشکوکی وجود داشت، نمونه برداری های لازم انجام شود.

 توده های سرطانی در اکثر موارد در زیر پوست و غدد پستانی سگ پیدا می‌شوند و بهتر است که روی این نقاط از بدن سگتان تمرکز بیشتری داشته باشید.

معاینه سگ
معاینه سگ

 اگر احساس کردید که یک توده مشکوک رشد سریعی را در بدن سگ شما طی می‌کند، باید هرچه زودتر به دامپزشک مراجعه کنید تا دام پزشک با عکس برداری و نمونه‌برداری تشخیص درست خود را ارائه کند.

سرطان در سگ در مراحل اولیه با همین احساس توده آغاز می‌شود و قطعاً توده غیر طبیعی روی بدن سگ و شناسایی آن کمک می‌کند که درمان سرطان را سریع تر آغاز کنید. زیرا هر چقدر که سرطان دیرتر درمان شود، خطر مرگ آن افزایش پیدا می‌کند پس حتماً این موضوع را جدی بگیرید.

خستگی مداوم

اگر سگ شما دچار کمبود انرژی ناگهانی شده است و در طول روز خسته است و به صورت مداوم دوست دارد که بخوابد و احساس کسلی می کند، باید به سرطان در سگ مشکوک شوید. زیرا سرطان باعث کاهش انرژی و ایجاد خستگی در بدن سگ خواهد شد و دیگر سگ علاقه‌ای به فعالیت، تحرک و خوردن غذا نخواهد داشت و رفتارهایی شبیه به رفتار افسرده‌ها نشان می‌دهد.

غش یا سنکوپ

ضعف و بی حالی و احساس غش و سنکوپ در سگ هم می تواند نشان دهنده سرطان باشد. وقتی که سگ ها بدون هیچ علتی مانند ضربه یا آسیب، بی حال می‌شوند و به زمین می‌افتند، باید سریعاً تحت درمان قرار بگیرند و دامپزشک آن‌ها را معاینه کند.

سنگ کوپ کردن سگ
سنگ کوپ کردن سگ

 البته بیماری های دیگر مانند گرمازدگی و مسمومیت هم می‌توانند باعث این اتفاق شوند اما یکی از علائم سرطان در سگ همین غش کردن ناگهانی است که تشخیص صحیح علت این اتفاق بر عهده دامپزشک می باشد. معمولا غش به علت جریان پیدا نکردن خون در مغز رخ می دهد و باعث بیهوشی سگ خواهد شد.

حرکات غیر طبیعی

سگ هایی که دچار سرطان هستند حرکت‌های غیر معمول دارند. برای مثال می لنگند یا به شدت به یک سمت تکیه می دهند یا مدام روی تشک در حال غلت خوردن هستند. این رفتارهای غیرطبیعی و عجیب می توانند نشان دهنده ی سرطان در سگ باشند و سگ شما با این رفتارها اعلام می‌ کند که دچار مشکل یا بیماری خاصی شده است و شما باید به دامپزشک مراجعه کنید. تا دامپزشک با معاینه ها و آزمایش های لازم تشخیص درست از علت این رفتار های غیر طبیعی داشته باشد.

تغییرات وزنی

وقتی که سگ دچار کاهش اشتهای ناگهانی شود و میل به خوردن غذا نداشته باشد، دچار کاهش وزن خواهد شد‌. که این کاهش اشتها و کاهش وزن میتوانند نشان دهنده سرطان در سگ باشند.

معمولا سرطان اعضای گوارشی این علائم را به دنبال خواهند داشت. علاوه بر کاهش وزن اضافه وزن سگ در زمانی که اشتهای ضعیفی دارد هم نشانه ی خطرناکی است و هشدار برای آغاز یک بیماری خطرناک خواهد بود.

لاغری سگ
لاغری سگ

پس هم افزایش و هم کاهش وزن ناگهانی سگ، می توانند به یک میزان خطرناک باشند و در صورت ادامه دار بودن باید جدی گرفته شوند و درمان های لازم را انجام دهید.

برای جلوگیری از سرطان دستگاه گوارش می توانید از تغذیه سالم برای سگ خود استفاده کنید و غذا های با کیفیت مخصوص سگ را از سایت میل ورم آسیا خریداری کنید.

سرفه طولانی مدت

اگر سگ شما هم دچار سرفه های مداوم شده است و نشانه دیگری از سرماخوردگی در بدنش دیده نمی شود، به صورتی که این سرفه‌ها مزمن شده اند، می توان به سرطان ریه مشکوک شد. زیرا سرطان در سگ معمولاً با نشانه های خاموش و کوچک آغاز می‌شود و سرفه ی مداوم یک نشانه خطرناک از این بیماری خواهد بود. به خصوص وقتی که در صورت گذشت زمان این سرفه‌ها به همراه ترشح خونی هم باشند، قطعاً باید اقدامات اورژانسی برای درمان را انجام دهید.

سخن آخر

در صورتی که سرطان در سگ زود تشخیص داده شود و درمان های لازم انجام شود، خطرناک نخواهد بود و می‌توان آن را کنترل و به صورت کامل ریشه کن کرد. اما در صورتی که دیر تشخیص داده شود اثرات جبران ناپذیر و حتی مرگ در پی خواهد داشت. پس سعی کنید که با رعایت نکات لازم و اهمیت دادن به سلامتی سگ این بیماری را به موقع شناسایی و یا از آن جلوگیری داشته باشید.

سوالات متداول

آیا سگ ها هم دچار سرطان دستگاه گوارش می شوند؟

بله سرطان دستگاه گوارش یکی از معمول ترین سرطان ها برای سگ ها می باشد. که در اثر تغذیه نامناسب و وراثت اتفاق می‌افتد.

سرطان می تواند باعث مرگ سگ شود؟

در صورتی که دیر تشخیص داده شود و روند درمان آن به خوبی طی نشود، متاسفانه باعث مرگ سگ خواهد شد.

غش کردن ناگهانی سگ نشان دهنده چیست؟

غش کردن ناگهانی سگ می تواند دلیل ساده مانند ضعف و یا دلیل خطرناک مانند سرطان داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *