شایع ترین دلیل بوی بد دهان سگ

بوی بد دهان سگ

اگر دارای سگ خانگی هستید حتما تا کنون با بوی بد دهان سگ مواجه شده اید و این مسئله شما را به شدت آزار داده است. بیماری ها و علل متفاوتی می توانند باعث بروز این اتفاق شوند و اصلی‌ ترین دلیل آن عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد.

 شما به عنوان صاحب یک سگ خانگی باید سعی کنید که همواره بهداشت دهان و دندان را برای سگتان رعایت کنید. از مسواک برای دندان سگ استفاده داشته باشید تا با بوی بد دهان سگ مواجه نشوید.

 اما ممکن است که برخی از سگ ها با وجود رعایت این مسئله باز هم این مشکل را داشته باشند و در چنین شرایطی باید به این مسئله توجه کنید که امکان وجود بیماری در بدن سگ شما بسیار بالا است. زیرا بیماری های متفاوتی هستند که بوی بد دهان سگ را به دنبال خواهند داشت.

در برخی از مواقع هم ممکن است که سگ شما به سطل زباله ی موجود در آشپزخانه حمله کند و یا در بیرون از منزل از غذا های موجود در سطل زباله استفاده داشته باشد. که این مسئله بوی بد را به وجود می‌ آورد.

بوی بد دهان سگ

 ما در این مقاله قصد داریم که به صورت کامل عوامل ایجاد کننده ی بوی بد دهان سگ و راه های پیشگیری از این اتفاق را بررسی کنیم. تا دارندگان سگ های خانگی بتوانند از این نظر به بهترین شکل ممکن از سگ های خود نگهداری کنند و بهداشت دهان و دندان را برای سگ های خود رعایت کنند.

چه زمانی بوی بد دهان سگ خطرناک است؟

 باید دقت داشته باشید که هر چقدر بهداشت دهان و دندان ضعیف تر شود، علاوه بر ایجاد بوی بد دهان سگ، تنفس سگ با مشکل بیشتری روبرو خواهد شد.

 نوع غذایی که سگ استفاده می‌ کند هم می‌ تواند این اتفاق را در پی داشته باشد. پس باید سعی کنید که همواره از غذاهای سالم و با کیفیت برای سگتان استفاده کنید تا بوی بدی در دهان سگ شما تولید نشود. به همین منظور می توانید به وبسایت میل ورم آسیا مراجعه کنید و از غذاهای سگ موجود در این سایت دیدن کنید. تا بتوانید یک غذای سالم و بهداشتی را با قیمتی بسیار مناسب خریداری کنید.

اما اگر با وجود رعایت بهداشت و رعایت تغذیه بازهم سگ شما دچار این مشکل می باشد، باید به این مسئله شک کنید که احتمالاً سگتان به بیماری پریودنتال مبتلا شده است.

این بیماری در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌ شود و وقتی که در چنین شرایطی شما بهداشت دهان و دندان سگ را رعایت کنید این بیماری برطرف نخواهد شد و باید با روش های درمانی به دنبال برطرف کردن آن باشید.

 این بیماری از لثه ها شروع می شود و وقتی که پیشرفت کرد التهاب لثه باعث ایجاد بوی بد در دهان شده و کل دهان را درگیر باکتری و التهاب خواهد کرد.

بوی بد دهان سگ

 این باکتری ها ممکن است که همراه غذا و آب وارد بدن و دستگاه گوارش سگ شوند و در نتیجه میکروب معده و روده هم تولید خواهند کرد و این مشکل می تواند تمام اعضای بدن سگ را به مرور زمان تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که شما این مسئله زودتر شناسایی کنید و به دامپزشک مراجعه داشته باشید، می توانید از تمام این مشکلات و آسیب ها هم به بهترین شکل ممکن جلوگیری کنید.

روش درمان بوی بد دهان در سگ

بوی بد دهان سگ مسخره غیر قابل اهلی نیست و در صورت مراجعه به دامپزشک قابلیت درمان خواهد داشت نطور که گفتیم باید در ابتدا علت اصلی این مسئله مشخص شود تا بعد از آن بتوان درمان را آغاز کرد. علاوه بر عواملی که ذکر کردیم، مشکلات دیگر مانند انسداد روده، دیابت و… هم می‌ توانند باعث بوی بد در دهان سگ ها شوند.

 در زمانی که انسداد روده در سگ اتفاق می‌ افتد، باید با جراحی باز انسداد را برداشت. برای دیابت نباید از رژیم غذایی سالم و داروهای درمانی انسولین استفاده کرد تا در نهایت بوی بد دهان سگ برطرف شود.

اما اگر سگ شما بعد از معاینه دامپزشکی بیماری زمینه ای نداشت, باید سعی کنید که به صورت کامل دهان سگ را شستشو کرده و دندان های سگ را تمیز کنید. تا از بروز بیماری پریودنتال جلوگیری شود.

 برای درمان بیماری های دهانی سگ ها با روش بیهوشی تحت درمان قرار می گیرند و دامپزشک بعد از بیهوشی تمیزکاری کامل دندان را انجام خواهد داد.

 در این روش دامپزشک با اشعه ایکس مشاهده می‌ کند که در زیر لثه چه میکروب ها و باکتری هایی وجود دارند تا آن ها را برطرف کند‌. اگر به یک کلینیک مراجعه کردید و این کلینیک این کار را بدون بیهوشی انجام داد، سریعاً سگ خود را از آن کلینیک خارج کنید و اجازه این کار را ندهید. زیرا انجام این کار بدون بیهوشی آسیب زیادی به جسم و روح سگ وارد می کند.

مسواک زدن سگ ها

مهمترین اقدامی که در جهت جلوگیری از بوی بد دهان سگ باید انجام شود، مسواک کردن دندان سگ می باشد. شما باید از زمان ت

طفولیت، یعنی وقتی که سگ شما توله است، از مسواک برای نظافت دندان هایش استفاده کنید و این کار را جزو برنامه ی روزانه ی سگ قرار دهید.

بوی بد دهان سگ
بوی بد دهان سگ

برای این کار باید از خمیردندان های مخصوص سگ استفاده کنید. معمولاً خمیردندان‌ های مخصوص سگ دارای طعم مربا یا مرغ هستند و میزان فلوراید آن ها بسیار کم است.

 به یاد داشته باشید که هرگز نباید از خمیردندان های انسانی برای سگ های خود استفاده کنید. اگر سگ شما نسبت به مسواک حساسیت نشان داد می توانید از انگشت یا پنبه برای تمیز کردن دندان سگ با خمیر دندان استفاده داشته باشید.

سخن آخر

تا به این جای مقاله با عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان سگ آشنا شدید و روش درمان و حل هر کدام از این مشکل ها را هم به خوبی آموختید. تا وقتی که چنین مشکلی برای سگ شما به وجود آمد بتوانید با رعایت نکاتی که ذکر کردیم این مشکل را در کوتاه ترین زمان ممکن حل کنید.

سؤالات متداول

برای جلوگیری از بوی بد دهان سگ باید چه کرد؟

 رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک و خمیردندان های مخصوص سگ بهترین راه ممکن برای جلوگیری از این مشکل می باشد.

بیماری پریودنتال چیست؟

پریودنتال به التهاب لثه و دهان سگ گفته می‌ شود. که در اثر رشد باکتری‌ های مضر در دهان سگ و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ می دهد.

آیا می توان از خمیر دندان های مخصوص انسان ها برای سگ ها هم استفاده کرد؟

 خیر هرگز نباید این کار را انجام دهید. زیرا خمیردندان‌ های مختص سگ حاوی فلوراید کمتر و طعم خاص خود می باشد و سگ ها ممکن است که نسبت به خمیر دندان های انسانی حساسیت زیادی نشان دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *