گرمازدگی سگ را جدی بگیرید!

گرمازدگی سگ

گرمازدگی سگ یکی از خطرات جدی و مهم است که در صورت وقوع آن باید حتماً اقدامات دامپزشکی لازم را انجام دهید. تا بتوانید سگ خود را در سریع ترین زمان ممکن درمان کنید. ما انسان ها اگر چرا گَرما زدگی شویم، می شود با درمان های خانگی و با گذشت چند ساعت بهبود پیدا کنیم. اما این مسئله در مورد حیوانات خانگی و سگ ها صدق نمی‌ کند.

گرمازدگی سگ ها مسئله ی جدی و مهمی است که نیاز به معاینه دامپزشک دارد. گَرما زدگی معمولاً در فصل های گرم سال و به ویژه تابستان اتفاق می افتد و اگر شما اقدامات لازم را برای جلوگیری از این اتفاق را انجام دهید، می توانید از بروز آن تا حد زیادی پیشگیری کنید.

گرمازدگی سگ
گرمازدگی سگ

اقدامات مهم برای جلوگیری از گرمازدگی سگ

برای اینکه بتوانید از گرمازدگی سگ جلوگیری داشته باشید، باید اقدامات مختلفی را انجام دهید. درست است که فصل تابستان، فصل خوشی، تفریح و نهایت استفاده از فضای بیرون منزل مانند جنگل، دریا و کوه می باشد. اما اگر دارای حیوان خانگی هستید و دوست دارید که به تفریح در تابستان بپردازید، باید اقدامات مهمی را انجام دهید تا شرایطی برای گرمازدگی سگ وجود نداشته باشد و این خطر سلامت سگ شما را تهدید نکند.

در ادامه این اقدامات را به صورت کامل مرور می‌ کنیم. تا افراد دارای سگ های خانگی در تابستان با رعایت این موارد بتوانند از این اتفاق تلخ و خطرناک برای سگ خود جلوگیری کنند.

عدم نگهداری سگ در ماشین پارک شده

بهتر است که هرگز سگ خود را در ماشین پارک شده نگه ندارید. زیرا ماشین هایی که برای مدت زمان طولانی در فصل تابستان در یک نقطه ی ثابت پارک می‌ شوند، بسیار گرم هستند و شاید در مدت زمان کوتاهی دمای داخل ماشین افزایش زیادی داشته باشد.

از آنجایی که ماشین پارک شده، خاموش می باشد و کولر آن روشن نیست و در و پنجره ها به صورت کامل بسته هستند، این افزایش گرما با تنگی نفس همراه خواهد شد.

در هر صورت و در هر شرایطی، نباید برای مدت زمان کوتاه هم سگ خود را در فصل تابستان در ماشین پارک شده و با کولر خاموش نگه دارید. زیرا تنها گذاشتن سگ در چنین موقعیتی خطر گرمازدگی سگ را افزایش می دهد و ممکن است که سگ شما تلف شود.

گرمازدگی سگ
گرمازدگی سگ

کوتاه کردن موی سگ

بهتر است که موی سگ خود را به صورت منظم کوتاه کنید تا از گرمازدگی سگ در تابستان جلوگیری داشته باشید. زیرا بلند بودن موی سگ باعث ایجاد احساس گرمای زیاد در بدن سگ خواهد شد.

 علاوه بر اینکه موها را باید کوتاه کنید، برس زدن مرتب مو هم می تواند جزو عوامل جلوگیری کننده از گرمازدگی به شمار بیاید. در هر صورت رعایت این نکته هم به نظافت سگ کمک می‌ کند و هم باعث می‌ شود تا موهای مرده ی سگ خارج شوند و موهای سالم روی بدن سگ باقی بمانند و سگ از وجود موهای زیاد دچار گرمای بیش از اندازه نشود.

جلوگیری از آفتاب سوختگی سگ

آفتاب در تابستان به صورت مستقیم می تابد و می تواند عوارض زیادی داشته باشد. همانطور که برای ما انسان ها نور مستقیم خورشید برای طولانی مدت ممکن است که باعث ایجاد سرطان پوست و لکه های پوستی و آفتاب سوختگی شود، این مسئله برای سگ ها هم صدق می‌ کند.

 اگر دوست دارید که از گرمازدگی سگ جلوگیری داشته باشید، باید از آفتاب سوختگی سگ پیشگیری کنید و به همین منظور استفاده از کرم ضد آفتاب روی قسمت هایی از بدن سگ که موی کمتری دارد، مانند دماغ می تواند از بروز آفتاب سوختگی و گرمازدگی جلوگیری کند.

تغذیه مناسب در فصل تابستان

یکی از مهمترین نکات تاثیرگذار و تعیین کننده در جلوگیری از گرمازَدگی تغذیه می باشد. اگر تغذیه سگ شما مناسب نباشد و از غذاهایی برای سگ خود استفاده کنید که طبع گرم دارند، باید با گرمازدِگی هم روبرو شوید. اما اگر از تغذیه ی سالم و مناسب فصل تابستان برای رژیم غذایی روزانه ی سگ خود استفاده داشته باشید، خطر گَرمازدگی را هم کاهش خواهید داد.

 سایت میل ورم آسیا به عنوان یکی از وب سایت های معتبر در حوزه ی تامین غذای حیوانات مختلف، انواع غذای سگ را هم عرضه می‌ کند و این غذاها تنوع بالایی دارند. تا شما بتوانیم در فصل تابستان غذاهای با طبع خنک تری را برای سگ های خود خریداری کنید. این غذا ها علاوه بر اینکه از گرمازدگی سگ جلوگیری می کنند، باعث تقویت بهتر سیستم ایمنی سگ در فصل تابستان و جلوگیری از ویروس های تابستانی هم می شوند.

گرمازدگی سگ
گرمازدگی سگ

آب کافی

سگ ها علاوه بر اینکه به تغذیه ی کافی احتیاج دارند، به آب کافی هم نیاز دارند. زیرا فصل تابستان بسیار گرم است و سگ در این فصل دچار تعریق بیش از اندازه هم خواهد شد که این مسئله باعث از دست رفتن آب بدن سگ می‌ شود. شما باید آب مورد نیاز سگ را به صورت کاملا تمیز و خنک همیشه و همه جا به همراه خود داشته باشید تا سگ دچار کم آبی و گرمازدگی نشود.

سخن آخر

سگ ها می توانند تا حدودی با کمک سیستم تنفسی خود گرما را کنترل کنند. اما وقتی که امکانات کافی برای جلوگیری از گرمازدگی سگ فراهم نشود، ممکن است که سگ شما در معرض خطر این اتفاق قرار بگیرد. پس باید اقداماتی را انجام دهید که همیشه دمای بدن سگ روی حد تعادل باشد و افزایش پیدا نکند. زیرا افزایش دما عواقب بسیار بدی را به دنبال خواهد داشت که این عواقب ممکن است حتی خطر مرگ داشته باشند.

سؤالات متداول

مهمترین اقدام برای جلوگیری از گرمازدگی سگ چیست؟

اقدامات زیادی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارند. اما مهمترین اقدام جلوگیری از قرار دادن سگ در دمای بسیار بالا و نور مستقیم خورشید برای مدت زمان طولانی می باشد.

 آیا سگ ها هم مانند انسان ها در تابستان آب بیشتری می نوشند؟

 بله از آنجایی که سگ ها در فصل تابستان دچار تعریق بیش تر می شوند، پس طبیعتاً به آب بیشتری هم احتیاج دارند تا با مصرف بیشتر آب دچار گرمازدِگی نشوند‌.

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بینی سگ چه میتوان کرد؟

 از آنجایی که بینی سگ موی زیادی ندارد و مستعد آفتاب سوختگی می باشد، برای جلوگیری از این اتفاق می توانید از ضدآفتاب روی بینی استفاده کنید.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *