آیا می‌دانید علت زیاد شدن خواب گربه چیست؟

علت زیاد شدن خواب گربه

اگر دارای گربه خانگی هستید، ممکن است که با این مسئله مواجه شده باشید که گربه شما زیاد می‌خوابد. علت زیاد شدن خواب گربه به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی گربه‌ها علاقه زیادی به خوابیدن دارند. اما در ساعت تاریک شب ترجیح می‌دهند که بیدار بمانند و در ساعات سحر و غروب که حالت گرگ و میش وجود دارد، گربه‌ها بسیار فعال و پرتحرک هستند.

دلایل و عوامل مختلفی وجود دارند که باعث خواب زیاد گربه در طول روز می شوند و بسیاری از کسانی که از گربه خانگی نگهداری می کنند، علت زیاد شدن خواب گربه را نمی دانند. حقیقتی که درباره گربه ها وجود دارد این است که این حیوانات عادات کاملاً متفاوتی نسبت به انسان ها دارند و عادات اصیل اجداد خود را همچنان حفظ کرده اند.

برای مثال، خوابیدن در طول روز هم یکی از همین عادات می باشد. گربه ها برخلاف انسان ها که در طول ساعات شب در ساعت مشخصی می‌خوابند، این طور نیستند و ترجیح می‌دهند که در طول روز چرت بزنند تا انرژی کافی برای ساعات اولیه صبح و غروب داشته باشند. به خصوص اگر گربه شما سن بیشتری داشته باشد و مسن باشد، قطعاً میزان خواب بیشتری هم خواهد داشت.

میانگین ساعت خواب یک گربه در طول روز از ۱۲ ساعت تا ۱۶ ساعت می‌باشد. یعنی یک گربه ممکن است که نیمی از ساعات روز و یا حتی بیشتر از نصف روز را در خواب باشد. در صورتی که خواب گربه بیشتر از این ساعت طول کشید و گربه شما مدام بی حال بود و احساس خستگی داشت، بهتر است که حتماً به دامپزشک مراجعه کنید تا دامپزشک علت زیاد شدن خواب گربه را متوجه شود.

علت زیاد شدن خواب گربه
علت زیاد شدن خواب گربه

علت زیاد شدن خواب گربه

وقتی که احساس کردید گربه شما بیشتر از سایر زمان ها می خوابد، بهتر است که به سبک زندگی اش، عادات غذایی و تغذیه ای که دارد دقت کنید و در واقع سعی کنید که کنترل خوبی بر زندگی گربه داشته باشید.

اگر با کنترل و اصلاح عادات تغذیه‌ای خواب گربه بهبود پیدا نکرد، باید علت زیاد شدن خواب گربه را از دامپزشک و با آزمایش ها و بررسی‌ های مختلف جویا شوید. اما به طور کلی در اکثر موارد از زیاد شدن خواب با تغذیه ارتباط مستقیم دارد. وقتی که تغذیه، چربی و کربوهیدرات بالایی داشته باشد، باعث سنگین شدن گربه و خواب عمیق‌تر گربه خواهد شد. در صورتی که اگر از تغذیه سالم و سرشار از پروتئین و مواد معدنی استفاده کنید، میزان خواب گربه به خط تعادل خواهد رسید.

برای خرید تغذیه سالم جهت حفظ تعادل خواب گربه ها سایت میل ورم آسیا انواع غذای گربه را با کیفیتی بالا و بسیار مناسب عرضه می کند و اگر شما از این غذاها برای گربه های خود استفاده کنید قطعاً دیگر با افزایش خواب گربه روبرو نمی‌ شوید.

ارتباط مسائل پزشکی با میزان خواب گربه

در برخی از موارد شاید علت زیاد شدن خواب گربه، به مسائل پزشکی و دلایل مهم تر و جدی‌ تری بستگی داشته باشد. در حقیقت بسیاری از بیماری ها و مشکلات خطرناک در بدن می توانند باعث افزایش خواب گربه شوند.

 پس اگر علاوه بر خواب زیاد گربه با علائم دیگری مانند موارد زیر روبرو شدید حتما سریعاً به یک دامپزشک ماهر مراجعه کنید:

  • احساس خواب آلودگی مداوم و غیر طبیعی
  • کاهش انرژی بدن گربه
  • عدم هوشیاری یا هوشیاری کم نسبت به محیط اطراف
  • میل زیاد به خوابیدن
  • کاهش اشتها

این علائم هر یک می توانند نشان دهنده یک بیماری و علت زیاد شدن خواب گربه باشند. پس به سادگی از کنار این علائم نگذرید و فکر نکنید که این علائم به خاطر احساس خواب‌آلودگی گربه می باشند. بلکه تداوم هر یک از این علائم نشان دهنده افزایش خطر برای سلامتی گربه شما خواهد بود و مراجعه به دامپزشک باعث می شود تا بتواند به موقع تشخیص درستی ارائه دهد و داروهای مورد نیاز به گربه را تجویز کند.

بهترین برخورد با گربه‌ای که از خواب بیدار نمی‌شود؟

اگر دوست دارید که علت زیاد شدن خواب گربه را بدانید، در وهله‌ ی اول بهتر است که از خواب بیش از اندازه گربه جلوگیری کنید و اجازه ندهید که ساعت خواب گربه بیشتر از ۱۶ سال طول بکشد. برای بیدار کردن گربه در چنین موقعیتی بهتر است که در ابتدا گربه را صدا بزند و نوازش کنید و سپس به آرامی او را تکان دهید یا ظرف غذای گربه را در نزدیک او ببرید تا با استشمام بوی غذا هوشیار شود. گربه ها به غذا علاقه زیادی دارند.

اما اگر با هر یک از این اقدامات بازهم گربه شما چشم های خود را باز نکرد، باید نگران وضعیت اورژانسی باشید و به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با انجام اقدامات اورژانسی سریعترین تشخیص را ارائه خواهد داد تا از بروز مشکلات خطرناک جلوگیری شود.

سخن آخر

اگر دارای گربه خانگی هستید و دوست دارید که علت زیاد شدن خواب گربه را بدانید، می توانید با مطالبی که در این مقاله گفته شد به آگاهی نسبی و خوبی برسید. اما باز هم تاکید می‌کنیم در صورت عدم هوشیاری گربه و مشاهده علائم جدی سعی کنید که سریعتر یک دامپزشک ماهر را پیدا کنید و گربه خود را به دامپزشک نشان دهید تا دامپزشک بتواند علت زیاد شدن خواب گربه را به صورت علمی و کاملا دقیق تشخیص دهد و در صورت نیاز، داروی مناسبی را هم برای گربه شما تجویز کند.

سوالات متداول

اینکه گربه تمام ساعات روز را خواب باشد طبیعی است؟

وقتی که گربه در طول ساعات روز خواب و در طول ساعات شب بیدار است، هیچ مشکلی وجود ندارد و این اتفاق کاملاً طبیعی و بر اساس ذات گربه می‌باشد. اما وقتی که هم ساعات روز به هم ساعت شب گربه خود را خواب آلود و بی تحرک دیدید، باید به فکر سلامتی‌اش باشید.

میزان خواب گربه های خانگی با گربه های خیابانی متفاوت است؟

بله گربه های خانگی طبیعتاً به علت اینکه فضای باز برای تحرک زیاد ندارند بیشتر می‌خوابد.

آیا میزان خواب گربه با سن آنها ارتباط دارد؟

بله قطعاً، زیرا گربه هایی که مسن تر هستند بیشتر از گربه های جوان می خوابند و تحرک کمتری دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *