معرفی نژادهای مختلف بلبل

نژادهای مختلف بلبل

نژادهای مختلف بلبل هر کدام در منطقه ای خاص از جهان زندگی می کنند و ویژگی‌ های خاص خود را دارند. بلبل ها به دسته بندی های متعدد تقسیم می شوند و هر کدام از این موارد نشان می دهند که بلبل ها هم می توانند با هم متفاوت باشند.

 این پرنده ی خوش آواز و زیبا که در فرهنگ ما ایرانیان، به یک پرنده ی افسانه ای و شاعرانه تبدیل شده است، دارای انواع مختلفی است. که قصد داریم در این مقاله انواع بلبل ها را در نژادهای متفاوت بررسی و معرفی کنیم. تا اگر شما قصد خریداری بلبل به منظور نگهداری در منزل را دارید، بتوانید با انواع این پرنده آشنا شوید تا در نهایت بهترین انتخاب را طبق اولویت هایی که در ذهن دارید انجام دهید. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

انواع نژادهای مختلف بلبل

بلبل ها پرنده هایی هستند که در آسیا و به ویژه کشور های خاورمیانه به وفور یافت می‌ شود و این پرنده ها گونه های متنوعی دارند که هر کدام از این گونه های نژادها ویژگی های ظاهری و اخلاقی خاص خود را دارند. اما مهم‌ترین خصلتی که بین انواع نژادهای مختلف بلبل مشترک است، خوش آواز بودن و خوش صدا بودن این پرنده می باشد.

بلبل ها در هر نژادی که باشند آواز خوش خود را ارائه می دهند. انواع بلبل ها شامل بلبل هزار دستان یا همان بلبل معمولی، بلبل خرما، بلبل خمسه، بلبل کوهی یا کمر کُلی هستند. که در ادامه هریک از این بلبل ها را به تفصیل برای شما معرفی خواهیم کرد.

بلبل معمولی یا هزار دستان

معروف ترین و محبوب ترین بلبل در ایران بلبل معمولی یا همان هزاردستان یا عندلیب می باشد. این بلبل در شعر و ادب ایرانی بسیار محبوب و پرطرفدار است و اگر به اشعار شاعران و یا داستان های گذشته نگاه کنید حتماً کلماتی مانند: عندلیب، شباهنگ یا هزاردستان را مشاهده خواهید کرد.

 این بلبل نماد عاشق شناخته می‌شود. بلبل نر وقتی که دور از بلبل ماده باشد به صورت مداوم به آواز خواندن می‌پردازد که این موضوع نشان دهنده ی عشق بسیار زیاد در این پرنده است.

 بهترین بلبلی که آواز خود را با کیفیت بالا ارائه می دهد همین بلبل هزار دستان است که به عنوان خوش آواز ترین بلبل شناخته می‌ شود و در کشور ایران به وفور یافت می‌ شود.

مشخصات ظاهری بلبل معمولی

 این بلبل ها از راسته ی گنجشک سانان محسوب می شوند و اندازه ی آن ها حدود ۱۶ سانتی متر است که معمولاً اندازه ای برابر با گنجشک دارند.

 ظاهر این بلبل ها معمولی بوده اما آواز آن ها بسیار خوش و زیبا می باشد. رنگ هایی که روی بدنه بلبل هزاردستان وجود دارند، شامل خاکستری مایل به قرمز یا همان کرم قهوه ای هستند و قسمت زیر بدن یا سینه ی پرنده هم روشن یا مایل به سفید می باشد. در زیر دم پرنده پر های زرد رنگ و نارنجی رنگ وجود دارند.

 چشم بلبل هزار دستان درشت و سیاه می باشد و در قسمت دور چشم این بلبل حلقه ی سفید قرار گرفته است که به جذابیت چشم‌ های این پرنده می افزاید و باعث شده است که یکی از زیباترین پرنده ها در طبیعت محسوب شود.

 بلبل هزار دستان نر و ماده از لحاظ ظاهری تفاوتی ندارند اما شاید حدود چند سانتی متر بلبل های نر بزرگتر از بلبل های ماده باشند.

تغذیه این بلبل از حشرات مختلف است و می توانید از میل ورم برای این پرنده استفاده داشته باشید و از طریق سایت میل ورم آسیا برای بلبل خود با کیفیت ترین میل ورم ها را خریداری کنید.

 جالب است بدانید که موسیقی دستگاهی ایران و تحریری که در آواز ایرانی وجود دارد، به نوعی الهام گرفته از آواز بلبل هزاردستان می باشد.

در میان نژادهای مختلف بلبل همواره آن بلبلی که آواز بهتر را به خود اختصاص داده است و همواره اجرای بسیار خوبی در تمام طول ساعات شبانه روز از خود ارائه می‌ دهد، بلبل هزاردستان است.

نکات منفی برای نگه داری بلبل معمولی در منزل

 یکی از ویژگی هایی که شاید جزو نکات منفی در امر نگهداری از بلبل هزار دستان به حساب بیاید، این است که بلبل هزاردستان در طول ساعات شب هم به آواز خواندن می‌ پردازد و شاید این مسئله ساکنین منزل را کمی با مشکل مواجه کند.

 نکته ی مهم دیگر این است که تخم گذاری و جوجه کشی بلبل های معمولی هزاردستان در فضای قفسه امکان‌ پذیر نیست و حتما باید در محیط طبیعت و بین درختان اتفاق بیفتد.

پس اگر قصد پرورش بلبل هزار دستان در منزل و در محیط قفس را دارید، باید به شما بگوییم که این کار به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد و حتماً باید این بلبل در فضای طبیعت فصل تولید مثل خود را طی کند.

بلبل خرما

یکی دیگر از محبوب ترین نژادهای مختلف بلبل، بلبل خرما می باشد. که در جنوب ایران زندگی می کند و اصولاً محل زندگی این بلبل مناطق گرم و نخلستان ها می باشد. زیرا منبع اصلی تغذیه بلبل خرما آفات درخت نخل و شیره خرما است. البته این بلبل ها قابلیت نگهداری در منزل و قفس را هم دارند. به شرطی که فضای قفس آن ها در میان درختان و گل های طبیعی باشد. تا پرنده احساس ناخوشایند نداشته باشد.

نژادهای مختلف بلبل - بلبل خرما

برای نگهداری بلبل خرما در منزل توجه کنید که از غذاهای سرشار از پروتئین و خرما و شیره خرما استفاده داشته باشید. این بلبل ها با بلبل هزار دستان که آن را معرفی کردیم تفاوت بسیار زیادی دارند و هم خانواده نیستند و از دو نژاد متفاوت می باشند.

 بلبل خرما هم مانند هزاردستان آوازه خوشی دارد اما از لحاظ ظاهری و ویژگی های اخلاقی و سبک تغذیه کاملاً متفاوت است. قسمت سر و گردن بلبل خرما مشکی بوده و قسمت گونه های این پرنده رنگ سفید دارد. به همین علت نام دیگر بلبل خرما بلبل گوش سفید نیز هست.

بلبل های خرما اندازه ی بزرگتر نسبت به بلبل های معمولی یا هزاردستان دارند و قد آن ها از ۱۸ سانتیمتر شروع و تا ۲۳ سانتیمتر ادامه پیدا می کند.

بلبل خرما در طول ساعات روز مدام در حال تحرک و تکاپو می باشد، پس قفس این پرنده باید ابعاد بزرگ داشته باشد. فاصله ی بین میله های قفس بلبل خرما هم باید اندک باشد تا پرنده توانایی خروج از قفس را نداشته باشد. فراهم کردن محیط سرسبز در قسمت اطراف قفس بلبل خرما هم نکته مهمی است که نباید فراموش شود.

این بلبل علاقه زیادی به آب تنی دارد. پس بهتر است که یک ظرف پر از آب جهت آب تنی و بازی این پرنده در قفس قرار دهید.

بلبل خمسه

بلبل خمسه بین نژادهای مختلف بلبل به عنوان بلبل جنگلی شناخته می‌ شود. که نام دیگر آن سهره جنگلی نیز هست این پرنده از راسته گنجشک سانان و از خانواده سهرگان می باشد. که طولی حدود ۱۴ تا ۱۶ سانتی متر دارد.

شکل ظاهری بلبل خمسه نر و ماده متفاوت است و ویژگی مشترکی که بین بلبل های نر و ماده وجود دارد نوار سفید روی بال آن ها و دم بلند دوشاخه و یک منقار نوک تیز است. اما قسمت سر بلبل خمسه نر، رنگ آبی و خاکستری دارد و سینه این پرنده صورتی می باشد و قسمت بالای تن این بلبل نر هم بلوطی رنگ است. اما بلبل خمسه یا سهره ماده مانند سهره نر خوش آب و رنگ و زیبا نیست و حدوداً رنگی مایل به قهوه ای و خاکستری دارد.

نژادهای مختلف بلبل - بلبل خمسه

 این پرنده ها در جنگل های سوزنی برگ و پهن برگ زندگی می کنند و باغ ها و کشتزار ها هم انتخاب خوبی برای بلبل های خمسه محسوب می‌ شوند.

می‌توانیم بگوییم که به هیچ عنوان این پرنده جهت نگهداری در منزل انتخاب مناسبی نیست. این پرنده از دانه و برگ گیاهان و درختان تغذیه می کند و در دوران تخمگذاری تولید مثل از انواع کرم های موجود در طبیعت بهره می‌ برد.

بلبل کوهی

آخرین نمونه در میان نژادهای مختلف بلبل، بلبل کوهی می باشد. این پرنده که نام دیگر آن مرغ قاصدک و کمر کلی است، از راسته گنجشک سانان بوده و یک بلبل خوش صدا محسوب می‌ شود.

 معمولاً بلبل کوهی در دره ها و صخره های کوهستان و در قسمت های مرتفع زندگی می کند و به همین علت تحت عنوان بلبل کوهی شناخته می شود. لانه ی این پرنده هم از صمغ درختان و خاک ساخته می شود.

نژادهای مختلف بلبل - بلبل کوهی

 اندازه ی این پرنده بین ۱۳ تا ۱۶ سانتیمتر است. پاهای بلبل کوهی کوچک و پنجه ی این پرنده بزرگ است. نوک و منقار این پرنده نیز بسیار تیز می باشد. رنگ زیر شکم و سینه بلبل کوهی نخودی بوده و رنگی که روی بدن این پرنده وجود دارد خاکستری روشن است. این پرنده طول عمره سه ساله دارد و بیشتر از این زنده نمی ماند و معمولاً تغذیه ای که دارد هم از میان حشرات و گیاهان کوهستانی است.

سؤالات متداول

خوش آوازترین نژاد بلبل کدام است؟

 در میان نژادهای مختلف بلبل، نژاد هزاردستان جزو خوش آوازترین ها محسوب می شود.

بلبل کوهی در کجا زندگی می کند؟

 محل زندگی بلبل کوهی بین کوهستان ها و صخره های طبیعت است.

بهترین غذا برای انواع بلبل چیست؟

میل ورم زنده و خشک بهترین غذا برای انواع نژادهای بلبل محسوب می شود.

4.3/5 - (3 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *