علل بروز اسهال در قناری و روش درمان آن

اسهال در قناری

اسهال در قناری از جمله مشکلات بسیار شایع می باشد که اکثرا قناری ها ممکن است آن را در طول زندگی خود حداقل برای یک بار تجربه کنند. این مشکل در اثر میکروب های مختلف در دستگاه گوارش قناری رخ می دهد و البته عوامل دیگر مانند مصرف برخی از غذاها نیز می‌ توانند این مسئله را به دنبال داشته باشند‌. به خصوص مصرف بیش از اندازه غذا های پرفیبر مثل سفیده تخم مرغ و کاهو اسهال را به دنبال خواهد داشت. اسهالی که در اثر میکروب و باکتری غیر طبیعی در روده رخ می دهد نسبتاً خطرناک است و باید برای درمان آن هرچه سریع تر اقدام کنید.

در این مطلب هدف اصلی ما این است که شما را به شناخت کاملی در رابطه با اسهال در قناری برسانیم که اگر دارای قناری هستید و یا قصد پرورش و نگهداری از آن را دارید با این بیماری شایع بهتر آشنا شوید.

بهترین روش های درمانی برای اسهال در قناری

اگر اسهال منشأ میکروبی داشته باشد، بهترین روش برای درمان آن، استفاده از انواع آنتی بیوتیک ها می باشد. البته دقت داشته باشید که آنتی بیوتیک ها باید حتما تحت نظر دامپزشک مورد استفاده قرار بگیرند و هرگز اقدام به درمان خودسرانه قناری خود نداشته باشید. برخی از آنتی بیوتیک های کاربردی در این دوارن عبارتند از: ترامایسین، فورازولیدون، آیرومایسین، کوردینال و… دامپزشک بر اساس نوع باکتری وارد شده به بدن قناری، مناسب ترین آنتی بیوتیک را تجویز خواهد کرد.

اسهال در قناری

درمان اسهال در قناری صرفاً با روش های خانگی امکان‌پذیر نیست و قطعاً باید با دارو درمانی این مشکل را برطرف کرد. در صورتی که درمان دیر اتفاق بیفتد و شما تعویق داشته باشید، قناری ممکن است آسیب زیادی ببیند و آب زیادی از دست بدهد و دچار مشکلات کمبود نمک شود.

 زیرا مواد معدنی موجود در بدن قناری به همراه اسهال مداوم دفع می شوند و قناری اشتهایی برای خوردن غذا و جذب ویتامین ها و مواد معدنی جدید هم ندارد و در نتیجه دچار مشکلات و بیماری های ثانویه می‌ شود و حتی این مسئله می‌ تواند مرگ قناری را هم به دنبال داشته باشد. در صورتی که دیر پیگیری و درمان شود.

برای اینکه روند درمان اسهال در قناری موفقیت آمیز تر باشد و نتیجه ی خوبی بدهد، می‌ توانید در کنار درمان دارویی به تغذیه قناری هم دقت داشته باشید. در این دوران غذاهایی که حاوی سدیم بیشتر هستند و فیبر کمتری دارند پیشنهاد می‌ شوند. جهت خرید غذاهای مغذی برای تامین مواد مغذی و ویتامین های از دست رفته قناری در دوران اسهال می توانید به سایت میل ورم آسیا مراجعه کنید و غذا های سالم را خریداری کنید.

اسهال در قناری

روش های تشخیص و علائم اسهال در قناری

برای تشخیص اسهال در قناری روش های زیادی وجود دارد که هر یک از این روش ها با توجه به نوع علائم قناری متفاوت هستند.

 معمولا مهمترین علائمی که می توان برای اسهال در قناری در نظر گرفت عبارتند از:

 • فضله آبکی
 • آلوده شدن اطراف مخرج پرنده به مدفوع
 • بی‌ تفاوتی پرنده به محیط اطراف
 • افسردگی و انزوای قناری
 • ضعف جسمانی شدید قناری
 • عدم میل به پرواز در قناری
 • کاهش اشتهای قناری

اگر قناری شما به هر کدام از این علائم یا چند مورد از آن ها دچار شده است و روند زندگی پرنده مختل شده است و اشتها به غذای خاصی ندارد، باید سعی کنید که هر چه سریع تر به یک پزشک ماهر مراجعه کنید و از پیشرفت اسهال جلوگیری داشته باشید. تا قناری دچار ضعف بیشتر و کم آبی بدن نشود تا جانش به خطر نیفتد. این علائم شاید در برخی از پرنده ها به صورت موردی و در برخی از پرنده ها نیز بصورت یکجا بروز پیدا کنند و این موضوع بستگی به میزان پیشرفت بیماری در بدن قناری شما دارد.

دامپزشک می‌ تواند به کمک این علائم تشخیص بهتری داشته باشد. در صورتی که با آنتی بیوتیک ها و روش های دارویی این مشکل در بدن قناری حل نشود و اسهال ادامه دار باشد، دامپزشک آزمایشات مختلف را جهت شناسایی میکروب های موجود در دستگاه گوارش قناری انجام خواهد داد. به همین دلیل است که تاکید داریم حتما تحت نظر دامپزشک برای درمان قناری اقدام کنید. تا در صورتی که بیماری ابعاد غیرعادی از خود نشان داد سریع تر ریشه آن شناسایی شده و درمان مختص آن آغاز شود.

اسهال در قناری

عوامل ایجاد کننده اسهال در بدن قناری

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌ توانند اسهال در قناری را به دنبال داشته باشند. شناسایی این عوامل کمک می‌ کند که شما پرنده خود را از آن ها دور نگه داشته باشید. تا قناری دچار مشکل اسهال نشود.

 برای مثال سرماخوردگی قناری اسهال را به دنبال خواهد داشت. تغذیه قناری در صورتی که نامناسب باشد و حاوی میوه و سبزیجات بسیار زیاد باشد قطعاً باعث اسهال این پرنده می شود.

 از طرف دیگر مصرف غذاهای با طبع سرد هم مشکلاتی مانند اسهال را در پی خواهد داشت. پس باید تلاش کنید که حتماً به تغذیه و روند زندگی قناری خوب بیشتر اهمیت دهید و از غذاهای با طبع سرد به مقدار زیاد استفاده نکنید. از میوه و سبزیجات به مقدار لازم در تغذیه قناری استفاده داشته باشید تا پرنده ی شما دچار اسهال نشود.

سخن آخر

در صورتی که اسهال در قناری به سرعت تشخیص داده شود و روند درمان آن بر اساس نوع بیماری انجام شود مسئله خطرناک و آسیب‌ رسانی نخواهد بود‌. سعی کنید توصیه های ذکر شده در این مطلب را بیشتر جدی بگیرید و در رعایت آن ها کوشا باشید‌. تا قناری شما دچار اسهال نشود و در صورتی که به این بیماری دچار شد به سرعت و به خوبی درمان شود.

سؤالات متداول

آیا اسهال در قناری می تواند با روش های خانگی درمان شود؟

 خیر به هیچ عنوان درمان اسهال قناری با روش های خانگی را پیشنهاد نمی کنیم و حتماً باید به دامپزشک مراجعه کنید و در صورت لزوم از آنتی بیوتیک برای قناری استفاده کنید.

در چه صورتی مصرف میوه و سبزیجات باعث اسهال در قناری می‌ شود؟

 در صورتی که با سبزیجات بیش اندازه مصرف شوند. زیرا حاوی فیبر بالا هستند و باعث آبکی شدن فضله ی قناری می شوند.

اولین علامت برای اسهال قناری چیست؟

 اولین علائم این بیماری آبکی شدن فضله قناری و کاهش اشتهای پرنده است‌.

5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *