آیا یبوست در قناری خطرناک است؟

یبوست در قناری

یبوست در قناری یکی دیگر از بیماری های شایع می باشد که دستگاه گوارش قناری را درگیر می‌ کند. البته باید بدانید که این بیماری در اکثر موارد جدی و خطرناک نیست و می‌ توان با درمان های خانگی آن را درمان کرد. این موضوع به این معنا نیست که یبوست به هیچ عنوان نیاز به مراجعه به دامپزشک ندارد.

 اگر یبوست با درمان های خانگی درمان نشود و پرنده شما تا چندین روز با این مشکل دست و پنجه نرم کند، باید به سراغ درمان های دامپزشکی و تخصصی بروید. زیرا ادامه دار شدن یبوست در قناری می تواند باعث بروز بیماری های ثانویه و مشکلات دیگر شود و به همین علت در صورت تداوم، حتماً باید به دامپزشک مراجعه کنید.

یبوستی که قناری به آن مبتلا می شود، شباهت بسیار زیادی به یبوست انسان‌ ها دارد و قناری در این شرایط توانایی خروج مدفوع نخواهد داشت. معمولاً در اکثر موارد این نوع یبوست با بهبود تغذیه و استفاده از میوه و سبزیجات و غذا های فیبر دار حل می‌ شود. اما در صورت اینکه حل نشد درمان های دامپزشکی می تواند موثر باشد‌. در ادامه بیشتر در رابطه با این بیماری، روش های درمانی خانگی و پزشکی آن صحبت می کنیم.

یبوست در قناری

دلایل بروز یبوست در قناری چیست؟

دلایل بروز یبوست در قناری متفاوت است و هر قناری ممکن است که بر اساس دلیل خاصی به این بیماری دچار شود. در ادامه انواع دلایلی که می توانند باعث بروز یبوست شوند را برای شما بیان می کنیم. تا هر کدام را به صورت کامل بشناسید.

 برخی از مهمترین دلایلی که باعث یبوست در اکثر پرندگان و به ویژه قناری ها می شوند عبارتند از:

 • بیماری های گوارشی مانند عفونت روده
 • مصرف کم سبزی و میوه
 • کمبود فیبر در تغذیه
 • کمبود کلسیم و منیزیم
 • تحرک کم و کاهش فعالیت‌ های بدنی پرنده
 • برخی از بیماری‌ های متابولیک
 • کم آبی بدن پرنده
 • استرس بالای پرنده
 • عارضه تخم ماندگی در قناری های ماده
 • بیماری های انگلی

ممکن است که قناری شما در اثر یک یا چند مورد از دلایل بالا به یبوست مبتلا شود و شما باید بدانید که یبوست به صورت کلی خطرناک نیست و هر کدام از این دلایل هم قابل رفع و درمان هستند.

یبوست در قناری

 به خصوص اگر دلایل، به تغذیه و رژیم غذایی بدون فیبر بستگی داشته باشند، که در این شرایط می توانید با فراهم کردن تغذیه مناسب و استفاده از غذاهای فیبردار و استفاده ی بیشتر از میوه و سبزیجات این مسئله را برطرف کنید.

برای خرید غذاهای سرشار از فیبر، کلسیم و منیزیم به جهت جلوگیری از یبوست در قناری می توانید به سایت میل ورم آسیا مراجعه کنید و غذا های بسیار خوبی را خریداری کنید.

درمان یبوست در قناری

برای درمان یبوست در قناری ها می توانید در مرحله اول تغذیه پرنده را با تغییرات خاصی روبرو کنید. در همین راستا استفاده ی بیشتر از کاهو و سایر میوه‌ ها و سبزیجات نقش موثری در درمان یبوست ایفا می‌ کند.

البته باید آب بیشتری هم در رژیم غذایی روزانه قناری قرار دهید. تا مشکل کم آبی پرنده حل شود و هرچقدر که پرنده آب بیشتری بنوشد مدفوع نرم تری خواهد داشت. در کنار این موارد چکاندن یک قطره روغن کرچک یا روغن زیتون در منقار پرنده می تواند باعث درمان یبوست شود. زیرا این کار به نرم شدن و خروج آسان تر مدفوع کمک می کند. حتی می‌ توانید روغن خوراکی را به مخرج پرنده بزنید تا پرنده دفع آسان تر و بدون درد داشته باشد.

اگر تمام این روش ها جواب ندادند و همچنان یبوست در بدن قناری شما وجود داشت، باید به دامپزشک مراجعه کنید. تا دامپزشک با انجام آزمایشات تخصصی، معاینات بالینی، رادیولوژی و سونوگرافی تشخیص دقیق از دلیل اصلی یبوست و درمان آن بدهد.

علائم یبوست قناری چیست؟

اصلی ترین و مهمترین علامتی که می توان برای یبوست در قناری بیان کرد مدفوع سفت و دفع سخت پرنده می باشد. علاوه بر این تورم شکم، مخرج قرمز یا زخمی، بالا و پایین دادن دم برای دفع و احساس فشار و ناتوانی در هنگام دفع، از جمله علائمی هستند که نشان دهنده ی یبوست می باشند. حتی برخی از قناری ها در اثر یبوست دچار کاهش اشتها نیز خواهند شد. پس با مشاهده این علائم سعی کنید که تغییرات مناسبی در رژیم غذایی قناری خود اتخاذ کنید و آب از دست رفته ی بدن پرنده را تامین کنید تا در نهایت مسئله ی یبوست درمان شود.

یبوست در قناری

سخن آخر

اکنون که با علائم و عوامل ایجاد کننده و روش های درمان یبوست در قناری آشنا شدید، می توانید در زمان ابتلای قناری خود به این بیماری برخورد مناسب تری داشته باشید. تا از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به موقع برای درمان آن اقدام کنید.

 در اکثر موارد درمان های خانگی برای یبوست در قناری جوابگو هستند و خیلی کم پیش می آید که پس از این درمان های خانگی یبوست قناری برطرف نشود. اما اگر یک درصد این مشکل بعد از درمان های خانگی در بدن قناری شما وجود داشت، جای نگرانی نیست و می توانید با مراجعه به دامپزشک و با کمک روش‌ های تشخیصی تخصصی درمان های تخصصی‌ تر را آغاز کنید تا در مدت زمان بسیار کوتاهی مشکل یبوست در بدن قناری رفع شود.

سؤالات متداول

آیا یبوست در قناری باعث تلف شدن پرنده می شود؟

خیر، یبوست جزو بیماری هایی نیست که تلف شدگی قناری را به دنبال داشته باشد. زیرا در اکثر موارد با درمان های خانگی و تغییرات تغذیه حل می شود.

اصلی ترین دلیل برای ابتلای قناری به یبوست چیست؟

 اصلی ترین دلیلی که باعث این بیماری می شود، تغذیه نامناسب و بدون فیبر است. البته بی تحرکی و عدم پرواز و عدم بازی پرنده هم می تواند عامل بسیار مهمی برای یبوست باشد. زیرا تحرک، باعث بهتر شدن حرکت روده ها و در نتیجه، جلوگیری از یبوست خواهد شد.

چه زمانی برای درمان یبوست در قناری باید به دامپزشک مراجعه کرد؟

 وقتی که درمان‌ های خانگی جوابگو نباشند و پس از اصلاح تغذیه همچنان یبوست در بدن پرنده وجود داشته باشد، مراجعه به دامپزشک و انجام اقدامات تخصصی توصیه می شود.

Rate this post

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *