آشنایی با بیماری سل در عروس هلندی

بیماری سل در عروس هلندی

سل در عروس هلندی یک نوع بیماری باکتریایی می باشد که نه تنها عروس هلندی، بلکه می تواند بخش زیادی از پرندگان را تحت تاثیر خود قرار دهد. این عفونت باکتریایی بسیار خطرناک است و در صورت عدم درمان می تواند برای پرنده خطر مرگ هم داشته باشد.

 جالب است بدانید که سل در بین طوطی سانان برخلاف پستانداران در دستگاه گوارش بروز پیدا می‌ کند و جزو بیماری های گوارشی به حساب می آید. این باکتری ها از طریق غذا، آب یا خاک آلوده می توانند وارد دستگاه گوارش عروس هلندی شوند و این پرنده را به سل مبتلا کنند.

 آلوده شدن زخم و ذرات معلق در هوا هم از جمله عوامل انتقال دهنده ی این بیماری محسوب می شوند. در ابتدا بیماری سل در عروس هلندی بدون علائم بالینی خود را نشان می دهد و بعد از اینکه بیماری پیشرفت کرد و تکثیر پیدا کرد، سیستم ایمنی بدن واکنش نشان خواهد داد و در این موقعیت علائم دیگر مشاهده می شوند.

سل، بعد از درگیر کردن دستگاه گوارش می تواند وارد ریه ها، کلیه ها و حتی غدد جنسی پرنده نیز شود و در نهایت کل بدن عروس هلندی را در بر بگیرد.

بیماری سل در عروس هلندی

علائم بالینی سل در عروس هلندی

علائم سل در عروس هلندی شامل موارد مختلف می شوند و با توجه به میزان پیشرفت بیماری، این علائم متفاوت خواهند بود‌‌. در هر صورت اگر شما به عنوان دارنده عروس هلندی در منزل با این علائم آشنا باشید در صورتی که پرنده شما به این علائم دچار شد، می توانید اقدامات موثرتری را انجام دهید.

 علائم این بیماری در بدن عروس هلندی عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • بی حالی
 • اسهال مزمن
 • به هم ریختگی پرها
 • اتساع شکم که به علت بزرگی کبد و پر شدن روده ها رخ می دهد
 • مشاهده توده های کوچک و بزرگ در زیر پوست و اطراف چشم پرنده
 • افسردگی پرنده

در رابطه با کاهش وزن در دوران ابتلای پرنده به سل، باید توضیح دهیم که پرنده در این دوران هرگز کم اشتها نمی شود و اشتهای زیادی برای خوردن غذا دارد. اما در عین حال کاهش وزن اتفاق خواهد افتاد.

معمولاً این علائم بعد از پیشرفت بسیار زیاد بیماری خود را نشان می‌ دهند و در موقعیتی بروز پیدا می‌ کنند که دیگر هیچ کاری از دامپزشکان ساخته نیست و پرنده در نهایت دچار مرگ ناگهانی خواهد شد.

با وجود این نکته ای که ذکر کردیم، الان به این مسئله بیشتر پی می‌ برید که انجام چکاپ های منظم و دوره‌ ای برای پرنده چقدر اهمیت دارد و چقدر تاثیر مثبتی در شناسایی به موقع بیماری های نهفته خواهد داشت.

 بیماری سل از جمله بیماری‌ هایی می باشد که دوران نهفتگی طولانی مدتی دارد و در صورتی که چکاپ پرنده به صورت منظم انجام شود، این بیماری زودتر شناسایی خواهد شد و درمان آن اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

بیماری سل در عروس هلندی

راه های تشخیص بیماری سل در عروس هلندی چیست؟

برای تشخیص بیماری سل در عروس هلندی باید تحت نظر دامپزشک اقدام کنید و آزمایش های مختلف بیوشیمیایی از پرنده انجام می شود. تا در نهایت وجود این عفونت باکتریایی در بدن پرنده تشخیص داده شود.

 برای پرنده هایی که در اثر سل مرده اند هم با استفاده از بررسی های کالبد شکافی می توان به نتیجه قطعی دست پیدا کرد‌. زیرا اگر یک پرنده در اثر سل جان خود را از دست بدهد، کبد و طحال بسیار بزرگتری خواهد داشت و روده ها نیز سفت و ضخیم می شوند و حتی می توان از کبد بافت شناسی انجام داد. زیرا نمونه برداری از کبد برای شناسایی سل قطعی ترین راه ممکن به حساب می آید‌.

 کشت مدفوع هم یکی دیگر از راه های تشخیص سل است و چون حجم بالایی از باکتری های بیماری سل از طریق مدفوع دفع می شوند، کشت مدفوع می تواند به دامپزشک کمک کند که این بیماری را بهتر تشخیص دهد.

درمان سل عروس هلندی

خیلی کم پیش می‌ آید که درمان قطعی و صد در صدی برای سل در عروس هلندی وجود داشته باشد. در نتیجه اگر دامپزشکان متوجه شوند که یک عروس هلندی به سل مبتلا شده است، مرگ آسان یا یوتانزیا را توصیه می‌ کنند و با تزریق یک آمپول جان پرنده را می گیرند. تا پرنده با علائم سل بیشتر از این آزار نبیند و علاوه بر این از آنجایی که سل از پرنده به انسان قابل انتقال است، با انجام این کار می‌ توان از خطر ابتلای انسان هایی که با پرنده زندگی می کنند هم جلوگیری داشت.

بیماری سل در عروس هلندی

اگر دوست دارید که عروس هلندی شما هیچ وقت به این بیماری دچار نشود، سعی کنید که همواره در راستای تقویت سیستم ایمنی پرنده تلاش کنید و از غذاهای مفید و سالم و پروتئینه برای پرنده ی خود استفاده کنید. زیرا هر چقدر که سیستم ایمنی عروس هلندی قوی‌ تر باشد، مقابله با این بیماری هم بهتر پیش خواهد رفت. غذاهایی که به تقویت سیستم ایمنی پرنده شما کمک می‌ کنند، در سایت میل ورم آسیا با بهترین قیمت موجود هستند.

سخن آخر

سل در عروس هلندی جزو بیماری های نادر به حساب می آید‌. اما قطعا اگر اتفاق بیفتد، میزان خطر مرگ در آن بسیار بالا می باشد. پس باید سعی کنید که همواره به زندگی پرنده ی خود اهمیت دهید، از غذاهای سالم برای پرنده استفاده کنید و پرنده را از میکروب ها و آلودگی ها دور نگه داشته باشید تا دچار این عفونت باکتریایی خطرناک نشود.

سؤالات متداول

آیا درمان قطعی برای سل در عروس هلندی وجود دارد؟

 خیر، تاکنون هیچ درمان قطعی و صد در صدی برای این بیماری کشف نشده است و اکثر پزشکان برای پرندگانی که به سل مبتلا شده‌ اند، مرگ آسان را توصیه می کنند.

سل از چه طریقی به پرنده مبتلا می شود؟

آب و غذا و هوای آلوده و مدفوع پرنده مبتلا می‌ توانند جزو مهم‌ترین راه‌های انتقال به شمار بیایند. از آن جایی که سل دیر علائم خود را نشان می دهد، پرنده ی آلوده و ناقل می تواند تمام پرنده های در حال پرورش را درگیر کند.

سل در عروس هلندی کدام قسمت از بدن های پرنده را درگیر می کند؟

سل در بدن عروس هلندی در دستگاه گوارش بروز پیدا می‌ کند و سپس کل بدن را در بر میگیرد.

5/5 - (2 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *