مسمومیت در عروس هلندی چیست؟

مسمومیت در عروس هلندی

مسمومیت در عروس هلندی اتفاقی نسبتاً شایع است که ممکن است بر اثر عوامل مختلف برای پرده رخ دهد. بررسی این عوامل به صورت جداگانه و به تفصیل، کمک می‌ کند که شما با عوامل ایجاد کننده ی مسمومیت در این پرنده آشنا شوید و از بروز هر یک از آن ها جلوگیری داشته باشید.

 عروس هلندی بدن بسیار حساسی دارد و اگر به درستی از آن نگهداری نشود و یا احتیاط لازم در نگهداری از آن به عمل نیاید، ممکن است آسیب های جدی از جمله مسمومیت اتفاق بیفتد. پس حتما در این زمینه نهایت دقت را به خرج دهید و سعی کنید که به بهترین شکل ممکن است پرنده خود نگهداری کنید تا دچار مسمومیت و مشکلات این چنینی نشود. در ادامه به طور مفصل عوامل ایجاد کننده مسمومیت در عروس هلندی را بررسی خواهیم کرد.

مسمومیت عروس هلندی چگونه اتفاق می افتد؟

مسمومیت در عروس هلندی می تواند در اثر خوردن یک غذای آلوده و فاسد، خوردن ویتامین ها و مکمل ها به مقدار بسیار زیاد و یا حتی در اثر استنشاق بوی اسپری و… رخ دهد.

مسمومیت در عروس هلندی

بررسی هر یک از این عوامل به صورت جداگانه به شما کمک می‌ کند که بتوانید به شکل بهتری از پرنده ی خود نگهداری کنید.

مسمومیت عروس هلندی با روی

اکثر عروس های هلندی حداقل یک بار در طول عمرشان مسمومیت با روی را تجربه کرده‌ اند. این مسمومیت به علت متریال سیم های مفتولی به کار رفته در قفس عروس هلندی می باشد.

 وقتی که پرنده به صورت مداوم به قفس خودش نوک بزند، متریال روی به کار رفته شده در سیم های مفتولی وارد بدن پرنده خواهد شد و مسمومیت را به دنبال خواهد داشت.

 این مسمومیت شاید در ساعات ابتدایی علائم خاصی نداشته باشد اما ذره ذره با گذر زمان نشانه های خود را بروز می دهد و نشانه ها و علائم مسمومیت پرنده با روی، شامل؛ بی حالی، کاهش اشتها، کاهش وزن، اسهال، عدم حفظ تعادل و عدم پرواز می باشد.

برای اینکه این مسمومیت درمان شود باید به دامپزشک مراجعه کنید و منبع آلودگی را از پرنده دور نگه دارید و سعی کنید اکسیژن مورد نیاز پرنده را تامین کنید. تا دچار تنگی نفس نشود.

 افزایش دادن رطوبت محیط هم می تواند تاثیر زیادی در بهبود سریع تر این نوع مسمومیت داشته باشد. اما در هر صورت دارو هایی که دامپزشک است تجویز می‌ کند بیشترین تاثیر ممکن را خواهند داشت.

مسمومیت در عروس هلندی

مسمومیت عروس هلندی با سرب

یکی دیگر از مهم‌ ترین عوامل مسمومیت در عروس هلندی سرب می باشد. انواع جعبه های مقوایی رنگی که در قفس پرنده وجود دارند، کاشی‌ ها، باتری ها و حتی لامپ هایی که در قفس عروس هلندی وجود دارند، از سرب تشکیل شده اند.

 هر کدام از این مواردی که نام بردیم، می توانند باعث ایجاد مسمومیت شوند. وقتی که عروس هلندی دچار مسمومیت با سرب شود، علائمی مانند: افسردگی، ضعف مداوم، عدم تعادل، بی اشتهایی، استفراغ، مدفوع خونی، تشنج و حتی نابینایی را تجربه می‌ کند اما این نابینایی موقتی است و بعد از رفع مسمومیت بهبود پیدا می کند.

برای رفع و درمان مسمومیت در اثر سرب، به هیچ عنوان راه های تجربی و درمان های خانگی اثربخش نیستند و بهترین راه حل ممکن مراجعه هر چه سریع تر به دامپزشک و استفاده از داروهای شیمیایی می باشد. تا سرب، هر چه زودتر از بدن پرنده خارج شود. وجود طولانی مدت سرب در بدن پرنده خطر مرگ را به دنبال خواهد داشت.

مسمومیت عروس هلندی با برخی از گیاهان

برخی از گیاهان می توانند باعث ایجاد مسمومیت در عروس هلندی شوند. اگر از گیاهان مختلف در منزل نگهداری می کنید و در عین حال از عروس هلندی هم در منزل نگهداری می کنید، باید دقت زیادی به خرج دهید.

گیاهانی مانند: زعفران، آووکادو، گل شقایق، گل پیچ، گل مریم، گل سوسن، کاکتوس، گل نرگس، گل لاله و… باعث مسمومیت عروس هلندی می شوند و باید از  دسترس پرنده دور نگه داشته شوند. تا آسیبی به بدن پرنده وارد نشود.

مسمومیتی که در اثر گل و گیاه در بدن عروس هلندی رخ می دهد خطر چندان زیادی ندارد و نیاز به مراجعه به دامپزشک نخواهد داشت. شما می توانید این نوع مسمومیت را با روش های تجربی و داروهای خانگی درمان کنید. البته عروس هلندی در اکثر موارد تشخیص می دهد که چه گیاهی برایش مضر و آسیب رسان است در نتیجه از نزدیک شدن به آن گیاه خودداری خواهد کرد.

 اما در برخی از موارد ممکن است که جوجه های عروس هلندی چندان شناخت کاملی نسبت به گیاه های مضر نداشته باشند و مسمومیت با گیاهان اتفاق بیفتد‌. برای رفع مسمومیت، خوردن آب به مقدار کافی، اکسیژن کافی و رطوبت کافی می تواند مفید باشد.

مسمومیت در عروس هلندی

مسمومیت با حشره کش

شاید عجیب به نظر برسد اما باید بدانید که حشره کش هم می تواند مسمومیت جدی در بدن عروس هلندی ایجاد کند و یکی از انواع خطرناک مسمومیت برای عروس هلندی محسوب می شود.

وقتی که عروس هلندی روی سطوحی که حشره کش به آن اسپری شده است حرکت کند یا نوک خود را به این سطوح بمالد، قطعاً با مسمومیت مواجه می شود. علاوه بر این اسپری کردن حشره کش در محیطی که عروس هلندی در آن وجود دارد و استنشاق بوی حشره کش هم مسمومیت شدیدی را در بدن پرنده به وجود خواهد آورد.

این نوع مسمومیت خطر مرگ بسیار جدی دارد و شاید در آن واحد باعث مرگ پرنده شود‌. پس اگر متوجه شدید که پرنده شما با حشره کش مسموم شده است یک دقیقه را هم تلف نکنید و سریع به دامپزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای احیای پرنده و خروج مسمومیت از بدن پرنده انجام شود.

مسمومیت عروس هلندی با تنقلات

برخی از تنقلات مسمومیت در عروس هلندی را به دنبال دارند. زیرا تنقلاتی مثل شکلات به علت این که دارای مواد نگهدارنده ی شیمیایی بسیار زیاد هستند، برای بدن پرنده مضر خواهند بود و باعث مسمومیت و بروز علائمی مانند: مدفوع تیره، تشنج، اسهال، استفراغ، افزایش ضربان قلب و یا حتی مرگ می شوند. پس سعی کنید که حتی الامکان از تنقلات مصنوعی و شیمیایی که دارای مواد نگهدارنده هستند برای عروس هلندی خود استفاده نکنید.

غذای فاسد

یکی از مهمترین عواملی که باعث بروز مسمومیت برای عروس هلندی می شود، غذای فاسد می باشد. غذاهایی که تاریخ مصرفشان گذشته است و یا در اثر گرمای هوا و گذر زمان فاسد شده اند، برای عروس هلندی مناسب نمی باشند و به بدن این پرنده آسیب می زنند.

 باید سعی کنید که همواره از غذا های تازه و سالم برای پرنده ی خود استفاده کنید و در همین راستا وبسایت میل ورم آسیا انواع غذاهای با کیفیت از جمله میل ورم های خشک و زنده را به صورت تازه برای پرنده شما به فروش می رساند.

سخن آخر

مسمومیت در عروس هلندی با توجه به نوع عامل ایجاد کننده ی آن، می تواند خطرناک باشد. پس سعی کنید که پرنده خود را از این عوامل ایجاد کننده دور نگه دارید تا عروس هلندی شما از مسمومیت های مختلف در امان بماند و دچار مشکلات متعدد نشود.

سؤالات متداول

آیا مسمومیت در عروس هلندی خطر مرگ دارد؟

همه مسمومیت‌ ها خیر، اما برخی از مسمومیت ها می توانند باعث خطر مرگ شوند. برای مثال مسمومیت با حشره کش خطر بسیار جدی دارد که حتماً باید سریعاً درمان شود.

بهترین راه حل برای مسمومیت عروس هلندی با گیاهان چیست؟

 بهترین راه حل، افزایش حجم آب روزانه ی پرنده و تامین اکسیژن کافی برای پرنده می باشد. این نوع مسمومیت نیازی به روش های دارویی و مراجعه به دامپزشک ندارد.

آیا غذای فاسد باعث مسمومیت عروس هلندی می شود؟

 بله، قطعاً غذای فاسد آسیب زیادی به بدن پرنده وارد می کند و مسمومیت را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه باید سعی کنید که پرنده خود را از غذاهای فاسد دور نگه دارید و از وب سایت میل ورم آسیا انواع غذاهای تازه را برای عروس هلندی خود خریداری کنید.

4.3/5 - (7 امتیاز)

دیدگاه‌ها (2)

  1. سلام عروس هلندی من وقتی تو خونه آزاد میکنم همچی رو دهن میزنه ولی نمیخوره مثلا فلز میخوره به زبونش ولی نمیخوره این زبون زدن باعث مسمومیتش میشه؟
  2. سلام خسته نباشین . الان چند روزه که عروس هلندی من سرما خورده و آنتی بیوتیک مصرف می‌کنه ولی از صبح بعد از اینکه با سرلاکش آنتی بیوتیک هم میدم استفراغ می‌کنه و قسمتی از استفراغ سبز رنگه .تو رو خدا راهنماییم کنین چیکار کنم ؟ ممکنه از آنتی بیوتیک مسموم بشه ؟ اگه آنتی بیوتیک رو قطع کنم حالش خوب میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *