مهم ترین دلایل پرریزی در عروس هلندی چیست؟

پرریزی در عروس هلندی

پرریزی در عروس هلندی یا تو لک رفتن، یک مشکل کاملا عادی برای انواع عروس هلندی به حساب می‌ آید. این مسئله چندان به عنوان بیماری شناخته نمی شود و یک موضوع کاملاً طبیعی است.

 درست است که پر ریزی به عنوان یک مشکل و چالش برای پرنده محسوب می‌ شود اما هرگز نمی توان آن را در لیست بیماری ها قرار داد.

پر ریزی یک بار در سال و در فصل‌ های گرم مثل اواخر بهار و تابستان اتفاق می‌ افتد و به این صورت است که تمام پرهای عروس هلندی می ریزد و به جای پره های ریخته شده، پر های جدید جایگزین می شوند.

پس می‌ توانیم نتیجه بگیریم که این موضوع یک فرآیند کاملاً طبیعی است و اگر روند مزمن نداشته باشد و فقط سالی یک بار رخ دهد، نشان دهنده ی بیماری نخواهد بود. اما اگر بیش از یک بار در سال با این مسئله مواجه شدید بهتر است که حتماً آن را جدی بگیرید و در صدد یافتن علت اصلی آن و درمان پرنده خود باشید.

 ما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به پر‌ ریزی عروس هلندی بپردازیم و عواملی که باعث ایجاد این مشکل می شوند را بررسی کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اکثر دارندگان عروس هلندی نسبت به پریزی این پرنده اطلاعات کافی ندارند و نمی دانند که حتی زمان معمول و طبیعی این اتفاق چه فصلی است.

پرریزی در عروس هلندی

ولی شما به عنوان صاحب یک عروس هلندی باید وظیفه شناس باشید و با تمام این نکات به صورت کامل آشنا باشید زیرا پرنده در دوران پر ریزی با استرس و مشکلات روحی زیادی رو به‌ رو می‌ شود و شما باید با درک و شناخت بالای خود تمام این مشکلات و استرس ها را رفع کنید.

عوامل موثر بر پرریزی عروس هلندی

یکی از معمول ترین و طبیعی ترین علل پرریزی در عروس هلندی تغییرات فصلی می باشد. همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم ریختن پر در فصل تابستان و جایگزین شدن پر های جدید یک اتفاق طبیعی است که فقط یک بار در طول سال برای عروس هلندی اتفاق می‌ افتد و جزو چرخه زندگی این پرنده به حساب می آید.

 این مسئله در صورتی که یک بار در سال اتفاق بیفتد کاملاً ضروری است و باید حتماً سالی یکبار پر های پرنده بریزند و پر های جدید جایگزین شوند.

این دوران با وجود اینکه یک دوران طبیعی و معمولی برای عروس هلندی محسوب می‌ شود، اما هر سال با آغاز خود پرنده را دچار تغییرات روحی می کند و در این دوران باید بیشتر پرنده ی خود را درک کنید و بیشتر به پرنده ی خود اهمیت دهید. تا پرهای جدید پرنده رشد کنند و پرنده احساسات سابق خود را بازیابی کند.

تغذیه عروس هلندی در دوران پر ریزی

علاوه بر درک بهتر پرنده، سعی کنید که در این دوران به تغذیه ی پرنده اهمیت دهید. زیرا غذایی که پرنده میخورد روی سرعت رشد پرهای جدید پرنده تاثیر مستقیم میگذارد و باعث می شود که پرنده زودتر پر های جدید در بیاورد به همین منظور باید از غذاهایی استفاده کنید که منبع انواع ویتامین ها و پروتئین ها هستند و هم باعث افزایش انرژی پرنده می شوند و به رشد بهتر پر ها کمک می کنند که در همین راستا غذا های پروتئینه و ویتامینه را می‌ توانید از طریق وبسایت معتبر میل ورم آسیا خریداری کنید. این غذا ها در بالاترین سطح کیفیت به فروش می رسند.

پرریزی در عروس هلندی

علاوه بر این انواع میل ورم خشک و زنده در زمان پر ریزی عروس هلندی قابل استفاده خواهند بود و به افزایش سلامت بدن پرنده در این دوران کمک می کنند. جهت خرید میل ورم های خشک و زنده وب سایت تخصصی میل ورم آسیا در خدمت دارندگان عروس هلندی می باشد.

مشکلات روحی عاملی مهم برای پر ریزی عروس های هلندی

عروس هلندی یک پرنده ی کاملا اجتماعی به حساب می آید و وقتی که دور از اجتماع و به تنهایی در قفس زندگی کند و همدمی نداشته باشد، افسرده و نا امید و تنها می شود. این موضوع مشکلات روحی بسیار زیادی را در پی خواهد داشت که در نهایت، باعث می شود تا پرنده در اثر این مشکلات مدام پر های خود بکَند و بدین ترتیب پر های پرنده شروع به ریزش می کنند.

اضافه وزن و بیماری های کبدی

وقتی که عروس هلندی از انواع غذا های ناسالم و چرب تغذیه کند، دچار اضافه وزن و بیماری های کبدی از جمله کبد چرب خواهد شد. این موارد موجب پرریزی در عروس هلندی می شوند. بدین ترتیب قسمت های مختلف بدن پرنده نمی توانند به درستی به وظایف خود عمل کنند و در نهایت، پر های پرنده شروع به ریزش می کنند.

خواب و یا استراحت کم

اگر میزان خواب و استراحت عروس هلندی شما کم است، باید منتظر پر ریزی در عروس هلندی باشید. زیرا این موضوع، خواه ناخواه باعث ریزش شدید پرهای پرنده می شود. پس سعی کنید که همواره پرنده ی خود را از عوامل استرس زا دور نگه دارید تا پرنده خواب آسوده و کافی داشته باشد و دچار ریزش پر نشود.

پرریزی در عروس هلندی

سخن آخر

پرریزی در عروس هلندی در صورتی که بیش از یک بار در سال رخ دهد، می تواند یک نشانه ی جدی برای بیماری های جسمی و روحی مختلف باشد. پس سعی کنید که حتما این مشکل را جدی بگیرید و در صورتی که بیش از یک بار در سال با آن مواجه شدید، پرنده ی خود را به دامپزشک نشان دهید تا هرچه زودتر علت اصلی مشکل مشخص شود و درمان های لازم برای حل مشکل هم اتخاذ شوند.

سؤالات متداول

اضافه وزن چگونه باعث ریختن پر های عروس هلندی خواهد شد؟

وقتی که عروس هلندی از انواع غذا های ناسالم و چرب تغذیه کند، دچار اضافه وزن و بیماری های کبدی و در نهایت، پر ریزی خواهد شد.

آیا پرریزی بیماری است؟

در صورتی که یک بار در سال رخ دهد، طبیعی بوده و نشان از بیماری خاصی ندارد.

در دوران پر ریزی فصلی باید از چه غذاهایی برای پرنده استفاده کرد؟

انواع غذاهای پروتئینه و ویتامینه در این دوران مفید هستند.

4/5 - (69 امتیاز)

دیدگاه‌ها (21)

 1. آیا سویا (نه دانه سویا) که در غذا استفاده میشه بمقدار کم ب عروس هلندی بدیم روزانه ضرر داره چون عروس هلندیم خیلی سویا دوس داره
 2. سلام . من چن تا عروس هلندی دارم .کلی تخم میزارن ولی روی تخم ها نمیشین .یابعضی هاشون میرن توکوزه واصلا بیرون نمیاد.درحدی یه ماده اینقد موند دچارسوتغذیه شدو ازبین رفت .دستگاه جوجه کشی دارم ومیزارم داخل دستگاه. لطفا راهنمایی کنیدتغذیه خاص داره یاروشی خاص .
 3. سلام عروس هلندی ما ۸ ماهه و در روز اکثر مواقع خودش را میخاراند،زیر شکم ،زیر بال‌ها و.....دامپزشک گفته بیماری ایدز پرندگان است و هیچ کاری نمی‌شود کرد.ولی خوراکش خوب و من هم زیاد بهش اهمیت میدم .آیا راه کاری وجود دارد ؟؟؟ممنون و سپاس از شما
  1. سلام عروس هلندی من جدیداً پر های گردنش میریزه و یک بار توی تابستون پرریزیش شروع شد ولی ادامه پیدا نکرد اما چند هفته بعد باز دوباره شروع شد ولی باز هم ادامه پیدا نکرد الان دیگه پاییز شده و باز دوباره شروع شده به نظرتون مشکلیه؟
 4. پر ریزی زیاد نشان بیماری pbdf در طوطی سانان است و معالجه ای ندارد در کل این بیماری ایدز طوطی سانان است و واگیر دارد
  1. اگر پر ریزی که سر پرها خونی باشه و پرنده رو لخت کنه آره بیماری هست ولی پر ریزی معمولی تمام پرندگان در سال اول بهار و آخر تابستان به طور طبیعی پرهای هر فصل ریخته میشه و پرهای جدید در میاد
 5. سلام.عروس هلندی من هرازگاهی پرهای بزرگ مخصوصا پرهای بالهاودم خود را گاز میگیردومیکنه،خواستم بپرسم دلیل اینکارش چیه؟
 6. عروس هلندی من چربی زیاد خورده بود الان حدود ۴ماه پرش در نیمده و باید چیکار کنم سریع در بیات
 7. چراقشنگ توضیح نمیدیدکه اگربیشترازیکبارباشه احتمالش هست ایذزداشته باشدوبرای پرندهای دیگرخطرناکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *