تغذیه عروس هلندی باید چگونه باشد؟

تغذیه عروس هلندی

اگر دوست دارید بدانید که تغذیه عروس هلندی به چه شکل است و برای نگهداری بهتر از این پرنده باید چه نکاتی را در زمینه تغذیه رعایت کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 عروس هلندی جزو پرنده های پرطرفدار به حساب می‌ آید که در منزل نگهداری می شود. برای اینکه این پرنده روند زندگی سالم تر را طی کند، نیاز دارد که تغذیه ی سالمی داشته باشد و این مسئله باعث افزایش اهمیت تغذیه عروس هلندی شده است و شما به عنوان فردی که از عروس هلندی نگهداری می کنید باید تمام نکات مربوط به غذای این پرنده را بیاموزید. تا بتوانید در سنین مختلف از غذاهای مناسب برای عروس هلندی خود استفاده داشته باشید.

در ادامه انواع غذا هایی که برای عروس هلندی مفید هستند و یا نکات مهم در رابطه با تغذیه این پرنده را مرور می‌ کنیم. تا در نهایت، اشراف کامل به مسئله ی تغذیه ی پرنده پیدا کنید.

عروس هلندی از خانواده ی طوطی سانان می باشد و جزو پرنده های انسان دوست و بسیار باهوش می باشد که محبوبیت بالایی دارد. این پرنده به علت روحیه بالا و ارتباط اجتماعی قوی خود می تواند با انسان‌ ها رفاقت عمیق داشته باشد و در صورتی که از غذای سالم و مناسب برای این پرنده استفاده کنید، شاهد افزایش تکاپو و افزایش روحیه ی این پرنده نیز خواهید بود.

باید ها و نباید های تغذیه عروس هلندی

توجه به باید ها و نباید های تغذیه عروس هلندی باعث می شود که از غذاهای مفید برای پرنده استفاده کنید و غذاهایی که برای عروس هلندی مضر هستند را در رژیم غذایی این پرنده به کار نبرید.

 عروس هلندی مثل هر طوطی و هر پرنده ی دیگری از انواع دانه ها و غلات برای تغذیه استفاده می کند و معمولاً این موارد تغذیه اصلی این پرنده محسوب می‌ شوند.

 انواع دانه ها مثل: دانه ارزن، دانه کتان، تخم آفتابگردان، دانه شاهدانه، جوی دو سر، بلال، نخود فرنگی، بادام زمینی و انواع آجیل ها غذا های مورد علاقه عروس هلندی به حساب می آیند.

 در این میان استفاده از انواع سبزیجات مانند هویج رنده شده، کرفس، اسفناج، جعفری، جوانه گندم و… جهت تامین فیبر مورد نیاز بدن پرنده استفاده می شود‌.

 در کنار این موارد مصرف میل ورم های خشک و زنده می تواند پروتئین مورد نیاز بدن عروس هلندی را تامین کند. البته علاوه بر میل ورم، تخم مرغ آب پز، سینه مرغ آب پز و سایر منابع غذای پروتئینی هم می توانند گزینه ی مناسبی به شمار بیایند.

در هر صورت تمام ویتامین ها مواد معدنی و پروتئین ها باید به صورت منظم و مداوم و منظم در تغذیه ی دوره ای پرنده استفاده شوند تا پرنده دچار کمبود ویتامین، کمبود پروتئین و سایر بیماری های مختلف نشود.

تغذیه عروس هلندی

 جهت خرید میل ورم خشک و زنده به منظور پروتئین سازی در بدن عروس هلندی می توانید به وبسایت میل ورم آسیا مراجعه کنید. این سایت یکی از معتبر ترین سایت ها در زمینه ی فروش غذای پرندگان و از جمله فروش میل ورم خشک و زنده به حساب می آید.

میزان غذای عروس هلندی

در امر رسیدگی به تغذیه عروس هلندی باید به میزان غذای این پرنده دقت داشته باشید. معمولا عروس های هلندی مواد غذایی زیادی را در حجم بالا مصرف نمی‌ کنند و به همین منظور باید در هر وعده غذایی فقط به اندازه مصرف پرنده از غذا استفاده کنید. زیرا وقتی که مواد غذایی بیش از اندازه در ظرف غذای پرنده قرار دهید باعث می شود که محیط قفس کثیف شود و از طرف دیگر دستگاه گوارش پرنده هم اذیت خواهد شد.

 میزان غذای عروس هلندی به سن این پرنده بستگی دارد. اما به طور کلی هر وعده ی غذایی این پرنده حدود ۵ تا ۱۰ گرم دانه می باشد. اگر قصد استفاده از میوه یا سبزی را دارید یک تکه کوچک از میوه کافی است.

 غذا های پروتئینی هم برای میان وعده ی پرنده مناسب هستند و باید به میزان لازم استفاده شوند.

 هر چقدر که پرنده غذای بیشتری بخورد با افزایش وزن روبرو می شود و این مسئله به خودی خود باعث بروز بیماری های متفاوت در بدن پرنده خواهد شد و این نکته را هم رعایت کنید و سعی کنید که میزان تغذیه عروس هلندی را روی خط تعادل نگه دارید.

جهت استفاده از میل ورم برای این پرنده،  حدود یک یا دو بار در هفته کافی است و استفاده ی بیش از اندازه ی میل ورم می تواند تاثیر منفی روی بدن این پرنده بگذارد.

حتماً یک بار در روز از سبزیجات یا انواع میوه ها برای غذای عروس هلندی استفاده کنید. زیرا این موضوع باعث می‌ شود که پرنده دچار یبوست نشود و دستگاه گوارش قوی و سالم داشته باشد.

غذای عروس هلندی در دوره های رشد

عروس هلندی از تولد تا زمانی که به یک پرنده بالغ تبدیل شود، مراحل رشد متفاوت را طی می‌ کند و تغذیه عروس هلندی در هر کدام از این مراحل متفاوت می باشد.

 جوجه عروس هلندی از لحظه ی تولد تا سه ماهگی توسط مادر تغذیه می شود. اما شما به عنوان پرورش دهنده می توانید از سرلاک های مناسب برای عروس هلندی هم در این دوران استفاده داشته باشید.

تغذیه عروس هلندی

سرلاک های متفاوتی در بازار وجود دارند که برای تغذیه عروس هلندی مناسب هستند و باید هر چهار یا شش ساعت حدود هشت میلی لیتر از سرلاک به جوجه عروس هلندی داده شود.

استفاده از سرلاک به رشد سریع تر جوجه ها کمک می کند و باعث تقویت بهتر بدن آن ها خواهد شد. از ۳ ماهگی تا بلوغ جوجه ها وارد مرحله ی دان خوری می شوند و می توانند انواع دانه های مختلف را بخورند و هیچ احتیاجی به سرلاک ندارد.

 در این مرحله از رشد می‌ توان از انواع دانه ها، سبزیجات و میوه ها برای پرنده استفاده کرد. استفاده از منابع پروتئینی مانند: تخم مرغ آب پز و میل ورم هم بعد از سه ماهگی مجاز می باشد و به رشد و سلامت بهتر پرنده منجر خواهد شد.

غذای عروس هلندی در دوران تخم گذاری

عروس هلندی ماده برای این که تخم های با کیفیت بگذارد تا جوجه های سالمی را به دنیا بیاورد، باید تغذیه ی کافی و سالم داشته باشد.

استفاده از انواع دانه های پروتئینی، منابع غذایی پروتئینی مانند: میل ورم، سبزیجات و میوه ها و انواع آجیل ها و غذا های تقویتی در دوران تخم گذاری عروس هلندی ماده توصیه می‌ شوند. هر کدام از این موارد باعث افزایش کیفیت تخم این پرنده خواهند شد.

آب آشامیدنی و ظرف غذای عروس هلندی

میزان آب مصرفی عروس هلندی شاید زیاد نباشد. اما آب عروس هلندی باید همواره تمیز باشد و اگر مشاهده کردید که آب این پرنده با ذرات آلوده مانند: مدفوع و مواد غذایی کثیف شده است، حتما آب را تعویض کنید. ظرف آب این پرنده را هم حتما هر بار با آب گرم و صابون شستشو دهید تا باکتری ها و قارچ ها در آن رشد نکنند.

 ظرف غذای این پرنده هم باید کاملاً تمیز و خشک باشد. زیرا وجود رطوبت در ظرف غذای عروس هلندی باعث می شود که دانه‌ ها کیفیت بالای خود را از دست بدهند و بستر مناسب برای رشد انواع قارچ ها و باکتری ها فراهم شود.

سخن آخر

دقت به تغذیه عروس هلندی باعث افزایش طول عمر این پرنده و جلوگیری از بیماری‌ های مختلف در بدن پرنده خواهد شد. پس تمام دارندگان عروس هلندی باید این نکته را در نظر داشته باشند و سعی کنند که از غذا های سالم، تمیز و مناسب برای پرنده ی خود استفاده کنند. وقتی که تغذیه ی عروس هلندی سالم و مناسب باشد، قطعاً این پرنده در برابر بیماری‌ های مختلف هم مقاوم خواهد بود.

سؤالات متداول

آیا عروس هلندی به خوردن میوه و سبزی نیاز دارد؟

 بله یکی از مهمترین نیاز های عروس هلندی فیبر است و فیبر مورد نیاز این پرنده از طریق میوه و سبزی تامین می شود. می توان در کنار هر وعده ی غذایی اصلی، از یک تکه کوچک میوه یا سبزی برای عروس هلندی استفاده کرد.

عروس هلندی تا سه ماهگی از چه چیزی تغذیه می کند؟

 تغذیه ی این پرنده تا سه ماهگی بر عهده ی مادر می باشد و پرورش دهندگان عروس هلندی می توانند در این دوران از انواع سرلاک برای پرنده استفاده داشته باشند.

مهم ترین منبع غذایی پروتئینی برای عروس هلندی چیست؟

 منابع غذایی پروتئینی برای عروس هلندی شامل موارد مختلف می‌ شود که مهمترین آن میل ورم می باشد. میل ورم ها هم به صورت زنده و هم به صورت خشک جهت تامین پروتئین مورد نیاز عروس هلندی قابل استفاده هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *