اصول نگهداری جوجه عروس هلندی تازه به دنیا آمده

نگهداری جوجه عروس هلندی

نگهداری جوجه عروس هلندی که تازه به دنیا آمده است کار نسبتاً دشواری است و شما باید حتماً نکات مهم را برای نگهداری از این پرنده های کوچک رعایت کنید. تا جوجه فرآیند رشد خود را به خوبی طی کند و دچار مشکل خاصی در روند رشد نشود.

 جوجه عروس هلندی بسیار بامزه و زیبا می باشد. این جوجه ها با چشم های بسته به دنیا می‌ آیند و در اولین روز تولد هیچ پری روی بدن خود ندارند. این که در چند هفته ی اول زندگی جوجه های عروس هلندی چگونه از آن ها نگهداری کنید، اهمیت زیادی دارد و اگر نگهداری در این دوران مناسب نباشد، احتمال مرگ جوجه و یا بیماری‌ های مختلف برای جوجه قوت می‌ گیرد.

اندازه ی جوجه ی عروس هلندی در بدو تولد برابر با یک اینچ بوده و تمام قسمت های بدن این پرنده رنگ زرد دارد. این پرنده ها در روزهای ابتدایی برای اینکه به صورت کامل بایستند، کمی ضعیف هستند. زیرا استخوان آن ها هنوز نرم می باشد و به صورت کامل تشکیل نشده است. شما باید صبر کافی داشته باشید تا عروس هلندی این فرایند را طی کند.

نکته ی مهم دیگر گرم نگه داشتن محل زندگی جوجه های عروس هلندی می باشد. که حتما باید این مسئله را رعایت کنید. زیرا جوجه عروس هلندی داره پر نیست و طبیعتاً مدام احساس سرما می کند و شما باید گرمای مورد نیاز بدن آن ها را فراهم کنید.

نگهداری جوجه عروس هلندی

نگهداری جوجه عروس هلندی چگونه است؟

نگهداری جوجه عروس هلندی اگر بر اساس اصول و نکات لازم انجام شود، موفقیت آمیز خواهد بود و شما به عنوان صاحب این پرنده ها موظف هستید که تمام این نکات را رعایت کنید تا جوجه عروس هلندی روند رشد خوبی را طی کند.

 از آنجایی که جوجه عروس هلندی اندازه ای بسیار کوچک دارد و ارتفاع آن ۶۵ سانتی متر و طول و عرض آن ۴۰ در ۵۰ سانتی متر است، فضای زیادی از قفس را اشغال نمی کند، اما شما باید چند میله برای نشستن جوجه در قفس مانند شاخه درخت یا میله پلاستیکی قرار دهید و اسباب بازی های مختلف مثل زنگوله و تاب در قفس جوجه ها بگذارید تا جوجه ها سرگرم شوند. البته این موارد، برای چند روز اول ابتدایی جوجه ها نیستند. زیرا در چند روز اول تولد جوجه ها توانایی حرکت و تکاپو ندارند و فقط نیاز به غذا خواهند داشت.

بهتر است جوجه را تا چند هفتگی از مادر جدا نکنید. زیرا بخش اعظمی از تغذیه ی جوجه عروس هلندی در روزهای ابتدایی تولد توسط مادر فراهم می شود و آن مهر و محبت گرمای مادری نکته مهمی است که نباید از جوجه ها دریغ کنید.

می توانید برای برقرار کردن ارتباط بیشتر با جوجه های عروس هلندی از دست خود به پرنده غذا بدهید. این مسئله هم باعث این موضوع می شود که پرنده زودتر غذا خوردن را یاد بگیرد و هم یک حس اعتماد و نزدیکی نسبت به شما پیدا می‌ کند و از زندگی در کنار شما احساس خوبی خواهد داشت.

بهترین پوشال برای زیر پای جوجه عروس هلندی

همانطور که گفتیم جوجه عروس هلندی نیاز به گرمای مضاعف دارد و در صورت کاهش دمای محل زندگی دچار بیماری و مرگ خواهد شد.

 جهت فراهم کردن گرمای مورد نیاز این پرنده می توانید کف قفس را از تکه های چوب که به صورت چیپسی هستند یا خاک اره بپوشانید. تا فضای مناسبی برای جوجه به وجود بیاید.

 بهتر است حتی المقدور از تکه های چوب استفاده کنید. زیرا خاک اره ممکن است که وارد دستگاه تنفسی پرنده شود و باعث ایجاد مشکلات تنفسی خواهد شد‌.

نگهداری جوجه عروس هلندی

جهت نگهداری جوجه عروس هلندی می توانید از پوشال هایی که از چوب سفید یا چوب روسی تهیه شده اند استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ عنوان از پوشال های تهیه شده از ام دی اف استفاده نکنید.

 در بازار برخی از خاک ها از وجود دارند که مختص عروس هلندی طراحی و تولید شده اند این خاک ها قدرت جذب کنندگی بسیار بالایی دارند و می‌ توان به جای پوشال از این خاک ها هم استفاده کرد‌. در هر صورت جهت خرید انواع پوشال برای زیر عروس هلندی می توانید از طریق سایت میل ورم آسیا اقدام کنید.

تغذیه جوجه عروس هلندی

در روز های اول تولد تغذیه جوجه عروس هلندی بر عهده مادر می باشد. پس از آن در روند نگهداری جوجه عروس هلندی شما می توانید از سرلاک در روز های اول زندگی این پرنده استفاده کنید.

 سرلاک هم به سیر شدن جوجه کمک می کند و هم باعث رشد سریع تر پرنده خواهد شد. از چهار هفتگی به بعد کم کم خوردن دانه ها توسط جوجه عروس هلندی امکان پذیر است. در این زمان شما می توانید از انواع دانه های گیاهی، دانه های آجیل و… برای پرنده استفاده داشته باشید.

 از شش هفتگی به بعد می توانید استفاده از میل ورم خشک و زنده را آغاز کنید. جهت خرید انواع دانه های مغذی و سالم و انواع میل ورم خشک و زنده برای عروس هلندی سایت میل ورم آسیا محصولات بسیار مرغوب و با کیفیت را عرضه می ‌کند.

نگهداری جوجه عروس هلندی

سخن آخر

نگهداری جوجه عروس هلندی در صورتی که بر اساس نکات ذکر شده در این مطلب انجام شود، با موفقیت روبرو خواهد شد و مشکلی از بابت سلامتی پرنده به وجود نمی‌ آید و شما می توانید به راحتی از این طریق به رشد و تکثیر جوجه های عروس هلندی بپردازید. پس حتما به تغذیه محیط قفس و شرایط زندگی جوجه های عروس هلندی دقت داشته باشید.

سؤالات متداول

از چه سنی جوجه های عروس هلندی می توانند به خوردن دانه بپردازند؟

 این جوجه ها از چهار هفتگی به بعد توانایی خوردن دانه پیدا می کنند.

 آیا جوجه عروس هلندی از همان ابتدا دارای پر می باشد؟

 خیر این جوجه ها بدون پر به دنیا می‌ آیند و پر به مرور روی بدن آن ها در می آید.

کف قفس جوجه عروس هلندی بهتر است از چه چیزی پوشیده شود؟

 بهتر است که کف قفس جوجه های عروس هلندی را از پوشال چوب سفید یا چوب روسی بپوشانید.

4/5 - (25 امتیاز)

دیدگاه‌ها (8)

  1. سلام پاهای جوجه عروس هلندی از زمانی قرص و محکم میشه .‌‌من یه دونه گرفتم هنوز کامل پرهاش در نیومده همش میترسم پاهاش مشکل داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *