علائم بیماری آسم در عروس هلندی

بیماری آسم در عروس هلندی

بیماری آسم در عروس هلندی اهمیت بسیار بالایی دارد و باید طبق نظر دامپزشک تحت کنترل قرار بگیرد. زیرا در صورتی که این بیماری درمان نشود یا تحت کنترل قرار نگیرد، خطر مرگ خواهد داشت.

آسم یا همان تنگی نفس برای عروس هلندی بسیار آزاردهنده است و علائم خطرناک زیادی هم دارد. که هر کدام از این علائم زندگی پرنده را با اختلال روبرو می کنند.

عوامل زیادی هم وجود دارند که باعث تشدید این تنگی نفس می شوند. برای مثال وقتی که پرنده در محیط معتدل و مرطوب زندگی می کند اما بنابر اتفاقات مختلف مجبور به مهاجرت می شود و به سرزمین گرم و خشک می رود، قطعاً با مشکل تنگی نفس روبرو خواهد شد.

 علاوه بر این زندگی در شهر ها و یا مناطقی که دود سیگار، آلودگی و آلاینده های زیادی در هوا وجود دارد، آسم عروس هلندی را شدیدتر می کند. به همین دلیل است که می گوییم وقتی از عروس هلندی در منزل نگهداری می کنید به هیچ عنوان در محیط منزل و در نزدیکی قفس پرنده سیگار نکشید.

 زیرا دود سیگار آسیب بسیار زیادی به ریه های عروس هلندی وارد خواهد کرد و حتی اگر پرنده مبتلا به آسم نباشد در اثر این دود مضر سیگار، دچار بیماری ها و آسیب های مختلف دیگر خواهد شد و مستعد بیماری آسم می‌ شود.

بیماری آسم در عروس هلندی

نشانه های آسم در عروس هلندی

نشانه های آسم در عروس هلندی متفاوت هستند و شاید برخی از این نشانه ها در بدن یک پرنده با شدت بیشتری نمود پیدا کنند.

 در هر صورت آشنایی با این نشانه ها کمک می کند تا اگر پرنده ی شما به آسم مبتلا شد و یا در مرز ابتلا به آسم قرار گرفت، از این موضوع آگاه شوید و روند درمان را هرچه سریع تر آغاز کنید.

 علائم این بیماری عبارتند از:

 • خستگی و کسالت پرنده
 • ایجاد پف روی گونه های پرنده
 • سبز رنگ شدن فضله ی پرنده
 • آویزان خوابیدن پرنده به میله قفس
 • ایجاد صدای خس خس در تنفس پرنده
 • عطسه و سرفه های بلند و پی در پی
 • تکان خوردن مداوم
 • افزایش تعداد ضربان قلب و یا همان دل دل زدن شدید که قابل رؤیت است.
 • عدم میل پرنده به پرواز

اگر مشاهده کردید که پرنده ی شما درگیر هر کدام از این علائم شده است، سعی کنید که حتماً جهت کسب اطمینان به دامپزشک مراجعه کنید تا از علت این علائم آگاهی پیدا کنید و در صورتی که پرنده شما به آسم مبتلا شده باشد روند درمان پرنده را آغاز کنید‌.

 وقتی که آسم درمان نشود، پیشرفت زیادی خواهد داشت و تنفس زندگی پرنده را با مشکل روبرو می کند‌. به طوری که پرنده دیگر قادر به تنفس به صورت عادی نیست و کم کم به مرگ نزدیک خواهد شد. پس برای جلوگیری از هر کدام از این مشکلات، مراجعه به دامپزشک و درمان به موقع را جدی بگیرید‌.

بیماری آسم در عروس هلندی

عوامل ایجاد کننده آسم در عروس هلندی

آسم در عروس هلندی به صورت ناگهانی و اتفاقی رخ نمی دهد. بلکه عواملی وجود دارند که باعث بروز این بیماری و ایجاد تنگی نفس در بدن پرنده خواهند شد.

شناخت هر کدام از این عوامل و دور نگه داشتن پرنده از عوامل ایجاد کننده، یک اقدام بسیار مفید و موثر در جهت جلوگیری از آسم خواهد بود. این عوامل را بشناسید تا پرنده خود را از آن ها دور نگه دارید.

 مهمترین و بارزترین عواملی که باعث ایجاد آسم در بدن عروس هلندی می شوند عبارتند از:

 • عدم تهویه
 • عدم وجود هوای مطبوع در قفس
 • ساکن بودن هوای قفس
 • وجود گردوغبار در قفس به خصوص گرد و غبار ناشی از جاروبرقی یا گرد و غباری که در اثر وزش باد وارد قفس پرنده می شوند.
 • دانه های آلوده که به باکتری های انسانی آلوده هستند‌.
 • تغذیه نامناسب پرنده
 • استفاده از انواع اسپری های مصنوعی و شیمیایی در محیط نزدیک به قفس پرنده
 • استنشاق دود سیگار و سایر دخانیات توسط پرنده
 • عدم درمان سرماخوردگی در عروس هلندی که آسم و عفونت‌های تنفسی را به دنبال دارد.

اگر دوست دارید که پرنده ی شما هرگز به این بیماری خطرناک دچار نشود باید سعی کنید که عروس هلندی خود را از این عوامل ایجاد کننده دور نگه دارید. قطعا دور بودن عروس هلندی از این عوامل، احتمال بروز آسم در بدن پرنده را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

درمان آسم عروس هلندی

درمان آسم در عروس هلندی روش های متفاوتی دارد. قطعاً مراجعه به دامپزشک اولین و مهمترین روش درمانی محسوب می‌ شود و باید از داروها و تجویز های دامپزشکی استفاده داشته باشید.

 علاوه بر این سعی کنید که قفس پرنده را در محیط آلوده و پر از گرد و غبار قرار ندهید‌. تهویه مطبوع را برای پرنده فراهم کنید و مدام قفس و لوازم پرنده را شستشو دهید.

استفاده از بخور اکالیپتوس می‌ تواند در کاهش علائم آسم و بهبود این بیماری و تنفس بهتر این پرنده موثر باشد. سعی کنید که بخور اکالیپتوس را به صورت متعادل برای پرنده استفاده کنید‌. زیرا استفاده ی بیش از اندازه از این بخور می‌ تواند باعث ایجاد خفگی و کاهش اکسیژن پرنده شود.

بیماری آسم در عروس هلندی

 در کنار تمام این موارد استفاده از مکمل‌ های تغذیه‌ ای و رعایت نکات تغذیه ای به صورت کامل به تقویت سیستم ایمنی و درمان این بیماری کمک زیادی خواهد کرد. در همین راستا می توانید از طریق وبسایت معتبر میل ورم آسیا غذاهای بسیار با کیفیتی را برای عروس هلندی خود خریداری کنید.

سخن آخر

آسم در عروس هلندی قابل درمان و کنترل می باشد. به شرطی که به سرعت شناسایی شود و با مراجعه به دامپزشک روش های درمانی را به کار بگیرید. در صورتی که این بیماری درمان نشود، روند زندگی پرنده را مختل کرده و باعث آسیب های جدی و حتی مرگ، خواهد شد.

سؤالات متداول

آیا خس خس سینه در عروس هلندی نشان دهنده آسم است؟

بله، یکی از مهمترین نشانه هایی که بیماری آسم در عروس هلندی دارد، خس خس سینه می باشد.

برای درمان آسم عروس هلندی کدام روش خانگی کارساز است؟

 استفاده از بخور اکالیپتوس به کنترل و درمان این بیماری کمک می کند.

آیا دود سیگار برای عروس هلندی مضر است؟

 بدون تردید دود سیگار ضرر های بسیار زیادی برای عروس هلندی خواهد داشت و از عوامل ایجاد کننده ی آسم می باشد.

3.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *