بیماری کلامیدیوز در مرغ مینا

کلامیدیوز در مرغ مینا

بیماری کلامیدیوز در مرغ مینا (myna) یکی از بیماری‌ های بسیار خطرناک می باشد که در زندگی این پرنده رخ می دهد و می تواند تهدید کننده ی سلامت مرغ مینا نیز باشد‌. البته این بیماری ضمن این که مرغ مینا و اکثر پرندگان زینتی را ممکن است که به خود درگیر کند، از بدن پرنده به انسان هم انتقال پیدا می کند و این مسئله میزان خطر این بیماری را افزایش می دهد و صاحبان مرغ مینا در صورت ابتلای پرنده‌‌شان به این بیماری، باید مراقبت بسیار زیادی داشته باشند تا کلامیدیوز از مرغ مینا به آن ها انتقال پیدا نکند‌. زیرا در صورتی که این بیماری به انسان هم انتقال پیدا کند، می تواند تهدید کننده حیات انسان باشد.

کلامیدیوز در مرغ مینا نوعی عفونت محسوب می شود که از طریق استنشاق تنفس پرنده بیمار، مدفوع، غذا و آب آلوده قابلیت انتقال دارد.

مرغ های مینا با وجود اینکه پرندگانی بسیار شیرین، زیبا خوش سخن و جذاب هستند، در صورتی که در محیط نامناسب و غیر بهداشتی قرار بگیرند و غذای سالم نداشته باشند، مستعد بیماری‌های مختلف می شوند. به خصوص وقتی که شما به عنوان صاحب این پرنده به تغذیه آن اهمیت زیادی ندهید‌. قطعاً سیستم ایمنی مرغ مینا تضعیف شده و آماده برای پذیرایی از بیماری‌ های مختلف خواهد شد.

باید بدانید وقتی که یک مرغ مینا سیستم ایمنی قوی داشته باشد در صورت مواجهه با کلامیدیوز هم به بهترین شکل ممکن با آن مبارزه می کند و بیماری را شکست می دهد. در غیر اینصورت مرگ انتظار پرنده شما را خواهد کشید.

علائم کلامیدیوز در مرغ مینا

علائم کلامیدیوز در مرغ مینا با توجه به مرحله ی بیماری متفاوت خواهد بود. در صورتی که این بیماری در بدن مرغ مینا پیشرفت کند و به مرحله ی حاد برسد، پرنده با علائمی مانند: اسهال، خروج ترشحات چرکی از بینی و چشم، لاغری، کاهش اشتها، افسردگی، عدم میل به تحرک، کم حرف شدن، عدم آوازخوانی، بزرگ شدن طحال و کبد و التهاب کیسه های هوایی روبرو خواهد شد.

کلامیدیوز در مرغ مینا
کلامیدیوز در مرغ مینا

پس در صورتی که مشاهده کردید مرغ مینای شما چنین علائمی دارد بهتر است که هر چه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید تا کلامیدیوز در مرغ مینا و یا هر بیماری دیگری که باعث بروز این علائم شده است شناسایی شود و بدین ترتیب روند درمان مرغ مینای شما آغاز شود.

در شرایطی که کلامیدیوز زود شناسایی و درمان شود، نمی تواند مرگ مرغ مینا را به دنبال داشته باشد. پس سعی کنید که با مشاهده ی هر گونه علامت نا به هنجار در بدن پرنده خود به دامپزشک مراجعه کنید و تست ها و آزمایش ها و چکاپ های مختلف را انجام دهید تا از سلامت صددرصد پرنده ی خود اطمینان حاصل کنید و هیچ خطری هم جان و سلامتی مرغ مینای شما را تهدید نکند.

تشخیص و درمان کلامیدیوز مرغ مینا

روند تشخیص و درمان کلامیدیوز در مرغ مینا، بدون تردید باید تحت نظر دامپزشک باشد و هرگز داروهای خانگی نمی توانند در رفع علائم بیماری و نجات جان مرغ مینا به تنهایی موثر باشند.

دامپزشک با انجام آزمایشات، تست ها و چکاپ های مختلف می تواند این بیماری را تشخیص دهد. از آنجایی که این بیماری در لیست بیماری های خطرناک پرندگان و مرغ مینا قرار دارد در صورت ابتلای مرغ مینای شما دامپزشک جهت کسب اطمینان بیشتر از میزان پیشرفت بیماری ممکن است که چندین تست و آزمایش مختلف را روی بدن مرغ مینا شما انجام دهد. باید بدانید که انجام این تست و آزمایشات به نفع پرنده بوده و به افزایش سرعت روند درمان مرغ مینا و جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک زیادی خواهد کرد.

برای درمان این بیماری نیز از انواع آنتی بیوتیک ها می توان استفاده کرد. این آنتی بیوتیک ها معمولاً به صورت خوراکی تجویز می‌ شوند. نوع آنتی بیوتیک تجویزی بستگی به نظر دامپزشک خواهد داشت. به هیچ عنوان از آنتی بیوتیک، بدون نسخه ی‌ دامپزشک برای مرغ مینای خود استفاده نکنید. زیرا این کار باعث مقاوم سازی بدن پرنده به این دارو شده و عوارض بسیار بدی را به دنبال خواهد داشتد.

در کنار تمام این موارد برای نتیجه بخش تر شدن روند درمان مرغ مینای شما، پیشنهاد می کنیم که از غذاهای سالم و بهداشتی برای پرنده استفاده داشته باشید غذاهایی که مخصوص مرغ مینا تولید و عرضه شده‌ اند در سایت میل ورم آسیا موجود می باشند تا دارندگان این پرنده و با خرید این غذا ها بتوانند به حفظ سلامت مرغ مینا و روند پیشرفت درمان پرنده کمک کنند.

پیشگیری از کلامیدیوز برای مرغ مینا

جهت پیشگیری از بیماری کلامیدیوز در مرغ مینا باید به حفظ سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن پرنده اهمیت دهید. از آب و غذای سالم و بهداشتی استفاده کنید. مدام در طول روز قفس پرنده را تمیز کنید و اجازه ندهید که آلودگی ها وارد قفس پرنده شوند.

از آن مهم تر ظرف آب و ظرف غذای مرغ مینا باید به صورت روزانه شستشو و تمیز شود. مرغ مینای خود را از قرار دادن در جمع سایر پرندگان دور نگه داشته باشید و برای هر پرنده قفسی جداگانه تهیه کنید. تا مرغ مینای شما در معرض ابتلا به این بیماری خطرناک قرار نگیرد.قطعاً با رعایت تمام این نکات هرگز با این بیماری در بدن مرغ مینای خود مواجه نمی‌ شوید.

سخن آخر

کلامیدیوز در مرغ مینا مانند اکثر بیماری های عفونی نیاز به درمان پزشکی و مصرف آنتی بیوتیک دارد. پس حتماً این بیماری خطرناک را جدی بگیرید و سعی کنید که به سلامت مرغ مینای خود بیشتر اهمیت دهید. تا شاهد افزایش سلامتی و افزایش طول عمر پرنده ی خود باشید.

سوالات متدوال

برای درمان کلامیدیوز در مرغ مینا دامپزشک از چه داروهایی استفاده می کند؟

قطعی ترین و بهترین روش درمانی برای این بیماری در بدن مرغ مینا استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی می باشد. نوع آنتی بیوتیک مصرفی باید طبق نظر پزشک باشد.

آیا کلامیدیوز از مرغ مینا به انسان انتقال پیدا می کند؟ 

بله این بیماری از جمله بیماری‌ های عفونی است که قابلیت انتقال از پرنده به انسان را دارد.

روش تشخیص کلامیدیوز چگونه است؟

دامپزشک با مشاهده علائم مربوط به این بیماری تست ها و آزمایشات مختلف را انجام می دهد تا بیماری را تشخیص دهد.

3.9/5 - (8 امتیاز)

دیدگاه (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *