علت تغییر صدای پارس سگ چه می‌باشد؟

تغییر صدای پارس سگ

گاهی اوقات دارندگان سگ‌های خانگی اذعان دارند که صدای پارس سگ عوض شده است. به همین منظور قصد داریم که علت تغییر صدای پارس سگ را بررسی کنیم تا تمام دارندگان سگ‌های خانگی این موضوع را به صورت کامل متوجه شوند.

 در برخی از موارد، ممکن است که علت چنین تغییری، احساس سگ باشد. وقتی که سگ بلند پارس می‌کند، ممکن است که خیلی شاد یا خیلی عصبانی باشد و یا حتی ممکن است که پارس بلند به علت ترس زیاد سگ باشد‌. اما در برخی از موارد هم این تغییر، فقط دلیل احساسی ندارد و به مسائل مهم‌تر و جدی‌تری بستگی خواهد داشت که این مسائل اهمیت بسیار زیادی دارند و باید از صفر تا صد بررسی شوند.

 سگ‌ها می توانند با کمک تارهای صوتی که دارند صداهای مختلفی از خود تولید کنند. تارهای صوتی سگ در قسمت گلو و در حنجره این حیوان قرار گرفته است و این تارها بسیار ضخیم می‌باشند و ضخامت بالای تار صوتی سگ این اجازه را به این حیوان می‌دهد که بتواند با صدای بسیار بلند و رسا به پارس کردن بپردازد. بدون اینکه حنجره‌اش آسیب ببیند.

پس مهمترین علت تغییر صدای پارس سگ همین تغییراتی است که در تارهای صوتی و حنجره این حیوان اتفاق می‌افتد و باعث تغییر صدای پارس خواهد شد. این تغییر در حنجره، شاید به آسیب های جدی بستگی داشته باشد که ما قصد داریم در این مقاله تمام این موارد را بررسی کنیم.

تغییر صدای پارس سگ
سگ

بررسی علت تغییر صدای پارس سگ

علت تغییر صدای پارس سگ می‌تواند به مسائل مختلفی مربوط باشد و به همین دلیل، کسانی که دارای سگ خانگی هستند باید با تمام مواردی که ممکن است باعث تغییر پارس کردن سگ شوند، آشنا باشند. در ادامه این موارد را به تفصیل مرور می کنیم.

لارنژیت

یکی از شایع‌ترین عللی که می‌تواند صدای پارس سگ را تغییر دهد، لارنژیت می‌باشد. وقتی که مخاط حنجره سگ متورم شود دچار لارنژیت شده است‌.

 مهمترین نشانه برای لارنژیت هم تغییر کردن صدای پارس می‌باشد. وقتی که سگ به لارنژیت مبتلا شود صدای بسیار خشنی پیدا می‌کند یا حتی ممکن است که در صورت پیشرفته شدن بیماری، صدای سگ به طور کامل از بین برود‌.

ورود عفونت‌های ویروسی، باکتریایی یا حتی قارچی می‌تواند باعث بروز این مشکل در حنجره سگ‌ها و شروع بیماری لارنژیت و گرفتگی صدا باشد.

وقتی که سگ سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد، پس بیشتر در خطر این بیماری قرار خواهد گرفت. زیرا سیستم ایمنی وظیفه مقابله با عفونت‌ها را دارد و وقتی که دچار ضعف شود نمی‌تواند به خوبی به وظیفه‌اش عمل کند.

 اگر متوجه شدید که سگ شما با تغییر صدا در پارس کردن مواجه شده است، حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا دام پزشک با معاینه هایی که انجام می‌دهد، علت اصلی را مشخص کند. زیرا اگر علت اصلی لارنژیت باشد و دیر درمان شود، اثرات برگشت‌ناپذیر زیادی خواهد داشت‌.

اگر دامپزشک علت تغییر صدای پارس سگ را لارنژیت تشخیص دهد، باید مشخص کند که این عفونت باکتریایی است یا ویروسی و یا قارچی، زیرا هر یک از این عفونت‌ها نیاز به روش‌های درمانی خاص خود دارند. برای مثال عفونت باکتریایی نیاز به آنتی‌بیوتیک خواهد داشت. اما عفونت ویروسی هیچ احتیاجی به آنتی‌بیوتیک ندارد.

تغییر صدای سگ
صدای سگ

فلجی حنجره

علت تغییر صدای پارس سگ را می‌توان به فلجی حنجره هم نسبت داد. معمولاً این مشکل برای سگ‌های سالمند که دارای جثه بزرگ هستند اتفاق می‌افتد و در اکثر موارد نژاد هایی مانند لابرادور رتریور، گلدن رتریور، ایرلندی مستر و سنت برنارد بیشتر در معرض بیماری فلجی حنجره قرار دارند.

 در واقع می توان گفت که این بیماری جز بیماری‌های ارثی به حساب می‌آید. علاوه بر تغییر صدای پارس، علائم دیگری که می‌توان به فلجی حنجره نسبت داد عبارتند از:

  • ضعیف شدن صدای پارس یا قطع شدن صدای آن
  • عدم تحمل ورزش و تحرک
  • تنفس پر سر و صدا
  • خس خس
  • غش کردن
  • کما

این بیماری جزو مشکلات بسیار خطرناک است که حتی خطر مرگ هم دارد. پس در نتیجه باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا دامپزشک با تشخیص خود بهترین درمان را اتخاذ کند.

مشکلات گوارشی

بروز مشکلات گوارشی هم می‌تواند باعث تغییر صدای پارس سگ شود پس یکی از شایع‌ترین مواردی که در لیست علت تغییر صدای پارس سگ قرار می‌گیرد، مشکلات گوارشی مانند استفراغ، اسهال، رفلاکس معده، گاستریت و… می باشند.

حنجره در قسمت پشت گلوی سگ قرار دارد و وقتی که سگ دچار استفراغ یا رفلاکس می‌شود، این اسیدها به تارهای صوتی آسیب وارد می‌کنند و باعث تغییر صدای پارس سگ خواهند شد.

برای نرم شدن حنجره سگ و جلوگیری از تغییر صدای حنجره، می‌توانید از تغذیه سالم‌تری هم در رژیم غذایی روزانه سگ خود استفاده کنید. زیرا تغذیه نقش زیادی در سلامت حنجره و جلوگیری از بیماری‌های مربوط به حنجره ایفا می‌کند و این تغذیه سالم و باکیفیت از طریق سایت میل ورم آسیا قابل خریداری خواهد بود.

پولیپ یا تومور حنجره

ایجاد پولیپ یا تومور سرطانی در حنجره سگ، علت تغییر صدای پارس سگ می باشد. وقتی که در حنجره سگ تومور یا پولیپ سرطانی وجود داشته باشد، صدای پارس سگ هم تغییر پیدا خواهد کرد.

 علامت تومور علاوه بر تغییر صدای پارس چیزهای دیگری نیز می‌باشد. برای مثال دیدن لکه های خون در ترشحات دهانی سگ یا تنفس سخت سگ هم جز علائم تومور یا پولیپ هستند که برای تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن آن‌ها پزشک به عکس‌برداری و یا نمونه برداری می پردازد‌. به طور کلی سرطان حنجره در سگ‌ها جزو سرطان‌های نادر به حساب می‌آید که احتمال بروز آن بسیار پایین می‌باشد.

تغییر صدای سگ
سگ

سخن آخر

علت تغییر صدای پارس سگ به عوامل و موارد مختلفی بستگی دارد که شناخت هر یک از این عوامل کمک می‌کند تا اگر شما با این مشکل روبرو شدید، بتوانید بهترین اقدامات لازم را انجام دهید.

 پس توجه داشته باشید که مناسب ترین اقدام در چنین موقعیتی مراجعه به دامپزشک و انجام معاینات تخصصی پزشکی می‌باشد. زیرا ممکن است علت تغییر صدای پارس سگ به موارد ساده مانند خستگی حنجره سگ و یا حتی موارد پیشرفته مانند تومور سرطانی بستگی داشته باشد.

سؤالات متدوال

آیا تغییر صدای پارس سگ خطرناک است؟

 در برخی از موارد ممکن است که این تغییر صدا خطرناک باشد و به بیماری‌های کشنده ارتباط داشته باشد. در برخی دیگر از موارد هم ممکن است که علت مهمی نداشته باشد و تشخیص این که تغییر صدای پارس سگ خطرناک است یا خیر، بر عهده دامپزشک است.

چرا مشکلات گوارشی باعث تغییر صدای سگ می‌شوند؟

چون مشکلات گوارشی اسید زیادی به حنجره وارد می کنند که این اسید زیاد می‌تواند به حنجره آسیب بزند.

فلجی حنجره در صورت درمان نشدن چه خطری دارد؟

اگر فلجی حنجره درمان نشود، سگ دچار مرگ می شود. زیرا قادر به تنفس صحیح نمی باشد و جان خود را از دست می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *