مراقبت از گربه باردار را جدی بگیرید!

مراقبت از گربه باردار

مراقبت از گربه باردار جزو مهمترین مسائلی است که دارندگان گربه خانگی باید به آن توجه کنند. اگر گربه ماده شما عقیم نشده باشد و در نزدیک گربه نر قرار داشته باشد، یا در طول روز به کوچه و خیابان برود، ممکن است که در معرض بارداری قرار بگیرد.

وقتی که گربه شما باردار شد، باید اصول مراقبت از گربه باردار را بلد باشید. تا بتوانید از گربه ها در این دوران به خوبی مراقبت کنید. زیرا گربه ها در این دوران بسیار حساس می شوند و بدن آن ها آسیب پذیر خواهد شد. در نتیجه، نیاز به مراقبت زیادی دارند تا هم آسیبی به گربه مادر وارد نشود و هم جنین گربه به خوبی فرآیند رشد خود را طی کند.

 به طور کلی مدت زمان بارداری گربه ها طولانی نیست و فقط ۶۳ روز می باشد. در نتیجه یک گربه ی ماده می تواند در طول سال یک یا دو بار باردار شود. طریقه زایمان گربه درست مانند انسان‌ها است و گربه مادر باید در زمان بارداری تغذیه خوب و کاملی داشته باشد تا زایمان راحت تری را تجربه کند‌‌.

مراقبت از گربه باردار
مراقبت از گربه باردار

به منظور فراهم کردن تغذیه ی کامل و سالم برای گربه در دوران بارداری، می توانید از غذا های موجود در سایت میل ورم آسیا دیدن کنید. زیرا این غذاها سرشار از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین های مختلف هستند که برای گربه مادر در دوران بارداری مناسب می باشند. و باعث تقویت بدن گربه و بچه گربه موجود در شکم مادر خواهند شد.

افزایش وزن و افزایش اشتهای گربه در بارداری

اگر قصد مراقبت از گربه باردار را دارید، باید بدانید که گربه در این دوران دچار افزایش وزن زیاد می‌ شود و اشتهای گربه هم افزایش پیدا می کند و دوست دارد که مدام به خوردن غذاهای مختلف بپردازد.

شما نباید در این دوران به کاهش وزن گربه یا کاهش غذای گربه فکر کنید و باید غذای مورد نیاز بدن گربه را تامین کنید. زیرا گربه در این دوران به غذای بیشتری احتیاج دارد و به تعداد توله هایی که در شکم گربه وجود دارند باید غذا مصرف شود‌.

 برخی از گربه ها ممکن است که در دوران بارداری دچار احساس تهوع صبحگاهی شوند و یا هوس برخی از غذاها را داشته باشند. به همین علت شما با تهیه تغذیه سالم و در عین حال خوشمزه، از طریق سایت میل ورم آسیا می توانید نیازهای گربه در این دوران را به خوبی تامین کنید.

 اگر تغذیه گربه فاقد مواد معدنی و ویتامین باشد، میتواند توله های موجود در شکم گربه را اذیت کند. پس حتماً غذاهایی را استفاده کنید که سرشار از مواد معدنی و ویتامین های مختلف هستند و به همین منظور ما با ارائه غذاهای با کیفیت، این امکان را فراهم کردیم که در امر مراقبت از گربه باردار بتوانید بهترین و مناسب ترین غذا ها را با منصفانه ترین قیمت ها خریداری کنید.

سعی کنید در این دوران از غذاهای مورد علاقه ی گربه در رژیم روزانه استفاده داشته باشید و علاوه بر این میزان پروتئین دریافتی بدن گربه را هم با تغذیه مناسب افزایش دهید. تا رشد بچه گربه ها در شکم گربه با سرعت بیشتری پیش برود.

مراقبت از گربه باردار
مراقبت از گربه باردار

 بخش اعظمی از شکم گربه در دوران بارداری به توله هایش اختصاص پیدا می‌ کند. پس فضای کمی برای دریافت غذا باقی می‌ماند. پس بهتر است که تعداد وعده روزانه غذای گربه افزایش پیدا کند.

مراقبت از گربه باردار در اواخر بارداری

مراقبت از گربه باردار در اواخر بارداری کمی سخت تر می شود. زیرا فشار زیادی به مثانه ی گربه وارد می شود و شاید گربه برای ادرار کردن نتواند به موقع خود را به خاک برساند و دچار تکرر ادرار و عدم کنترل ادرار شود.

 در این شرایط شما باید گربه ی خود را به خوبی درک کنید و هرگز گربه را سرزنش نکنید. زیرا این مسئله کاملاً طبیعی است و به علت فشار وارده ناشی از توله های موجود در شکم گربه به مثانه اتفاق می‌ افتد‌.

 نوک پستان گربه های باردار هم در این دوران بسیار متورم می شود و شاید ترشح شیر داشته باشد‌. پس این مسئله را هم باید به خوبی درک کنید و از این بابت ناراحت نشوید.

 شاید مراقبت از گربه باردار در روزهای ابتدایی بارداری چندان سخت نباشد و در هفته‌های آخر کمی این موارد از شما را اذیت کنند. اما باید بدانید که این مشکلات برای تمام گربه های ماده باردار اتفاق می‌ افتد و امری کاملاً طبیعی می باشد.

زایمان گربه باردار

آخرین مرحله ی مراقبت از گربه باردار زایمان می باشد. گربه قبل از وضع حمل ممکن است به علت درد زیادی که دارد بسیار بی قرار شود و در خانه پرسه بزند. این کار نشان می دهد که گربه به دنبال یک مکان مناسب برای انجام زایمان می باشد و دوست دارد که یک گوشه آرام را انتخاب کند.

 به همین منظور بهتر است که جای خواب گربه را با پارچه نرم و حوله تمیز آماده کنید و جعبه جای خواب گربه نشان دهید تا گربه در آن جعبه زایمان خود را انجام دهد. ایجاد احساس استرس یا خطر در هنگام زایمان گربه باعث بروز خطر مرگ برای گربه و بچه هایش خواهد شد. پس حتماً آرام بودن فضای زایمان را در اولویت قرار دهید‌‌.

مراقبت از گربه باردار
مراقبت از گربه باردار

 اگر گربه دچار انقباض شد و بعد از حدود یک ربع تا بیست دقیقه بچه به دنیا نیامد، باید سریع یک دامپزشک ماهر را خبر کنید تا برای کمک به گربه در هنگام زایمان به منزل شما مراجعه کند. زیرا طول کشیدن بیش از اندازه ی فرایند زایمان گربه اصلاً طبیعی نیست و خطرناک خواهد بود.

سخن آخر

اگر مراقبت از گربه باردار به درستی انجام شود و امکانات لازم برای رفاه و آرامش گربه در این دوران فراهم شود و به تغذیه گربه هم توجه شود، قطعا گربه شما با صحت و سلامت کامل روند بارداری و زایمان را طی خواهد کرد و هیچ مشکلی برای گربه و توله هایش به وجود نمی‌ آید.

سؤالات متداول

آیا گربه برای زایمان به دامپزشک نیاز دارد؟

خیر در اکثر موارد گربه برای زایمان احتیاج به دامپزشک نخواهد داشت. اما اگر زایمان بیش از اندازه طول کشید بهتر است که یک دامپزشک ماهر را خبر کنید.

پرخوری گربه در بارداری طبیعی است؟

بله، گربه در دوران بارداری دچار افزایش اشتهای بسیار زیاد خواهد شد و این مسئله، خطرناک نیست.

مراقبت از گربه باردار در امر تغذیه چگونه است؟

 تغذیه گربه باردار باید افزایش پیدا کند. علاوه بر این باید سرشار از منابع پروتئین و ویتامین و مواد معدنی باشد. هرچقدر که تغذیه گربه کامل تر و غنی تر باشد، سیستم ایمنی قوی تر و بدن مقاوم ترین در دوران بارداری خواهد داشت. این مسئله به روند رشد بهتر توله ها هم کمک می کند.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *