اصول صحیح نگهداری از مرغ مینا در منزل

مرغ مینا در منزل

نگهداری از مرغ مینا دارای اصول خاص خود می باشد و کسانی که از این پرنده نگهداری می کنند، قطعاً باید با این اصول آگاه باشند و آشنایی نسبی داشته باشند. تا بتوانند به خوبی از مرغ مینای خود نگهداری کنند.

 این پرنده ی زینتی در صورتی طول عمر بالا و بدنی سالم خواهد داشت، که شما به عنوان صاحب آن بتوانید به خوبی از پرنده ی خود مراقبت کنید و یک زندگی خوب را برای مرغ مینا در منزل خود فراهم کنید تا دچار بیماری های مختلف نشود.

مرغ های مینا پرنده های بسیار زیبا، شیرین و خونگرم هستند که توانایی سخن گفتن و تقلید صدا دارند. این موضوع باعث شده است تا مورد توجه افراد زیادی واقع شوند و به عنوان پرنده ی خانگی در منزل نگهداری شوند. اما قطعاً نگهداری از این پرنده در منزل کار ساده‌ ای نیست و نیازمند یادگیری اصول بسیار زیادی خواهد بود. که ما در این مطلب این اصول را برای شما بازگو می‌ کنیم. تا روند مراقبت از مرغ مینا را به بهترین شکل ممکن طی کنید.

نگهداری از مرغ مینا در منزل

نگهداری از مرغ مینا در منزل

برای نگهداری از مرغ مینا در منزل باید یک قفس مناسب برای پرنده تدارک ببینید و سعی کنید که شرایط مناسبی را فراهم کنید. تا پرنده در قفس خود به راحتی زندگی کند و احساس خوبی داشته باشد. قفسی که برای مرغ مینا استفاده می شود باید دارای ابعاد متناسب باشد.

 معمولاً عرض قفس مرغ مینا بین ۹۰ تا ۱۳۰ سانتی متر است و طول و ارتفاع قفس هم باید یک متر باشد. تا پرنده احساس بسیار راحت در قفس خود داشته باشد و به راحتی در این قفس به زندگی خود ادامه دهد.

 در قسمت داخل قفس باید یک محل نرم برای نشیمنگاه مرغ مینا در نظر بگیرید. علاوه بر این قرار دادن وسایل بازی رنگارنگ و سرگرم کننده در قفس مرغ مینا هم تاثیر زیادی روی روند بهتر زندگی پرنده و افزایش روحیه و شادابی پرنده خواهد داشت.

 در صورتی که قفس مرغ مینای خود را در کنار گل های طبیعی روی تراس و در طبیعت قرار دهید پرنده می تواند احساس حضور در جنگل را برای خود تداعی کند. زیرا مرغ های مینا ذاتا علاقه ی زیادی به طبیعت جنگل دارند و در چنین فضایی بهتر به خواندن آواز می پردازند. البته در فصول سرد حتماً قفس پرنده را در محیط داخل خانه قرار دهید تا مرغ مینا دچار سرما خوردگی نشود.

با رعایت این نکات و شرایط مناسب قفس مرغ مینا تردید نداشته باشید که پرنده شما هرگز با مشکلاتی مانند افسردگی، انزوا و کاهش سرمستی مواجه نمی‌ شود و در طول عمر خود کاملاً شاداب و آواز خوان خواهد بود. پس باید بدانید که قفس، مهمترین رکن برای نگهداری از مرغ مینا در خانه محسوب می شود.

برقراری ارتباط لفظی و بازی کردن با پرنده به رام شدن سریع‌ تر مرغ مینا کمک می کند و باعث افزایش حس اعتماد مرغ مینا به شما می شود.

نگهداری از مرغ مینا در منزل

شرایط دما و رطوبت قفس مرغ مینا باید چگونه باشد؟

نکته ی مهم دیگری که هنگام نگهداری از مرغ مینا باید به آن توجه شود رطوبت و دمای قفس پرنده می باشد. قفس پرنده باید در نقطه ای قرار بگیرد که نور کافی داشته باشد و دمای آن معتدل باشد. البته منظور از نور کافی قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید نیست. بلکه باید به صورت غیرمستقیم این نور خورشید به بدن پرنده بتابد. تا ویتامین دی مورد نیاز مرغ مینا فراهم شود. مناسب ترین دما برای این پرنده هم ۲۴ درجه سانتی‌ گراد می‌ باشد.

 هرگز قفس مرغ مینا را در مکان‌ های سردتر و پایین تر از دمای ۲۴ درجه قرار ندهید. زیرا پرنده دچار سرماخوردگی و بیماری‌ های تنفسی و ریوی خواهد شد. از قرار دادن مرغ مینا در فضای بسیار گرم هم خودداری کنید. زیرا ممکن است که باعث گرمازدگی این پرنده شود.

 وقتی مرغ مینا گرمازده شود، مدام له له می‌ زند، جنب‌ و جوش ندارد و در صورت جدی نگرفتن، تلف خواهد شد. پس دقت کنید که هرگز مرغ مینای خود را در معرض گرمازدگی قرار ندهید.

نکته ی بعدی، این است که این پرنده علاقه ژ زیادی به آب تنی و شستشوی پرهای خود دارد و می توانید هر چند وقت یک بار یک ظرف آب با ابعاد بزرگ تر از ظرف آب نوشیدنی پرنده، در قفس قرار دهید تا هم پرنده خنک شود و هم بازی کند. این کار در فصول گرم سال به شدت پیشنهاد می شود.

در زمستان و وقتی که هوای بیرون سرد است می توانید با قرار دادن قفس مرغ مینا در فضای داخل خانه و گذاشتن یک پارچه یا پتو روی قفس، دمای قفس را کنترل کنید. تا از سرمای آن جلوگیری داشته باشید. هرگز چه در زمستان و چه در تابستان قفس پرنده را در معرض مستقیم سرما یا گرما قرار ندهید.

نیاز های مهم مرغ مینا

دقت به نیازهای مرغ مینا برای نگهداری از این پرنده حائز اهمیت است. مرغ مینا علاقه ی زیادی به سبزیجات، آجیل، حشرات و حیوانات کوچک دارد. به همین منظور شما می توانید از انواع میل ورم خشک و زنده برای تغذیه ی پرنده ی خود استفاده داشته باشید و مرغ مینا با اشتهای کامل میل ورم ها را بخورد‌.

 جهت خرید میل ورم خشک و زنده ی با کیفیت، سایت میل ورم آسیا محصولات خود را به صورت تخصصی و با قیمت مناسب عرضه می کند.

نیاز مهم دیگری که مرغ مینا دارد این است که باید سعی کنید گفتگو و ارتباط عمیقی با پرنده داشته باشید. زیرا مرغ مینا یک پرنده ی اجتماعی و خونگرم است که باید در طول روز مورد توجه واقع شود. تا دچار افسردگی نشود.

هرگز پرنده ی خود را دستکاری و نوازش نکنید. شاید تصور کنید این کار باعث ایجاد احساس خوشایند در مرغ مینا می شود. اما باید بگوییم که سخت در اشتباهید. زیرا مرغ مینا میانه ی خوبی با نوازش شدن ندارد.

نگهداری از مرغ مینا در منزل

یک ظرف آب تمیز هر روز در قفس مرغ مینا قرار دهید و برای اینکه پرنده بهتر به گفتگو با اواز خواندن بپردازد، می توانید برخی از کلمات و آوا ها را با پرنده ی خود به صورت روزانه تمرین کنید. فقط دقت داشته باشید که تایم تمرین زیاد طول نکشد تا پرنده خسته نشود.

مرغ های مینا حافظه ی بسیار قوی و خوبی دارند و در صورتی که شما به آن ها آموزش های لازم را ارائه کنید، می توانند به بهترین شکل ممکن این آموزش‌ ها را به ذهن بسپارند. برای اینکه پرنده بیشتر رام شما و دستی شما شود می توانید با دست به او غذا دهید و غذای مرغ مینا را در دست بریزید و جلوی نوک پرنده بگذارید تا پرنده از دست شما غذا بخورد.

سخن آخر

نگهداری از مرغ مینا در صورتی که با رعایت نکات لازم انجام شود، می تواند موفقیت آمیز باشد و باعث افزایش طول عمر این پرنده خواهد شد.

 اگر تمام نکات و جزئیات ذکر شده در این مطلب را جدی بگیرید و در انجام این نکات کوشا باشید، قطعا مرغ مینای شما طول عمر بالا و بدنی سالم خواهد داشت.

 پس سعی کنید که حتما شرایط مناسبی برای زندگی این پرنده فراهم کنید. تا مرغ مینا در معرض انواع بیماری ها و یا کاهش طول عمر قرار نگیرد و بتواند به خوبی و سلامتی به زندگی خود ادامه دهد.

سوالات متداول

آیا مرغ مینا با نوازش شدن احساس خوبی می گیرد؟

 خیر، بر خلاف سایر پرنده های زینتی مرغ مینا به هیچ عنوان از طریق ناز و نوازش احساس خوبی نمی گیرد و با این کار پرخاشگر و عصبانی خواهد شد. پس هرگز مرغ مینای خود را نوازش نکنید.

میزان دمای قفس مرغ مینا باید چقدر باشد؟

 دمای قفس مرغ مینا باید حدود ۲۴ درجه سانتیگراد باشد و از این مقدار بیشتر یا کمتر نشود. زیرا ممکن است که پرنده در صورت افزایش دما دچار گرمازدگی و در صورت کاهش دما دچار سرماخوردگی شود.

چگونه می توان اعتماد مرغ مینا را جلب کرد؟

 با گفتگوی مداوم با پرنده و غذا دادن به مرغ مینا می توان به رام شدن آن کمک کرد.

4.2/5 - (19 امتیاز)

دیدگاه‌ها (3)

  1. مرغ مینا پرنده ای بسیار دوست داشتنی وباهوش است که محیط پیرامون بر روی تربیتش بسیار موثراست .او تازمانی که شما خواب باشید می‌خوابد وتاوقتی گرسنه نشده سروصدانمیکند پس باید همیشه ظرف غذا ولی او در دسترسش باشد محبت را کاملا درک میکند ومعنی کلمات غیر محبت آمیز را بخوبی میفهمد .اگر کسی درمورد او حرف بدی بگوید خیلی زود غمگین ویاحتی عصبانی میشود .پس هیچوقت به نگویید که تو زشتی یا بهتر است در قفس. زمانی .چون از خودش عکس العمل نشان میدهد .از تنها ماندن مخصوصا در تاریکی وسکوت میترسد .اگر قرار است تنهایش بگذارید به او بگویید که برای مدتی کوتاه باید بیرون بروید ورود برمیگردید مرغ مینا کاملا لحن شما ا درک میکند بهتر است تلویزیون را با صدای ملایم برایش روشن بگذارید چون به صدا و تصویر بسیار علاقه دارد ودر یادگیری وحرف زدنش موثراست .اگر ساعاتی بیرون از قفس ودرفضای خانه آزاد باشد بهتر است ولی اگر مدت زیادی بیرون از قفس باشد دیگر بسختی میشود اورا به قفس باز گرداندمینا بسیار مهربان است ولی از نوازش شدن خوشش نمی‌آید .
  2. من از مطالب شما بسیار بهره می برم دستتان درد نکنه مرغ مینای من روزانه یک ساعت بیرون است وبقیه اش در قفس چون من تنهام و وقتی میرم سرکار مجبورم توی قغس نگهش دارم خیلی دوستم داره و بامن خیای احساس راحتی میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *