روش تشخیص جنسیت قناری ها

جنسیت قناری

تشخیص جنسیت قناری برای کسانی که از این پرنده نگهداری می کنند، جزو دغدغه‌ های بسیار مهم محسوب می‌ شود و بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که برای این کار حتماً باید به دامپزشک مراجعه کنند. زیرا تشخیص دادن اینکه جنسیت قناری چه می باشد، کار نسبتاً سختی است.

 همانطور که می دانید تشخیص جنسیت قناری از طریق دامپزشک اقدامی هزینه بر به حساب می آید. به همین خاطر ما قصد داریم که در این مطلب روش های کاربردی برای تشخیص دادن جنسیت قناری را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با هر کدام از این روش ها به راحتی و بدون صرف هزینه ی خاصی، جنسیت قناری خود را تشخیص دهید.

روش های تشخیص جنسیت قناری چیست؟

روش های تشخیص جنسیت قناری بسیار متنوع هستند و هر یک از این روش ها می توانند شما را از این بابت مطمئن کند که جنسیت پرنده شما چیست. در ادامه هر کدام از این روش ها را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

روش تشخیص جنسیت قناری ها

تشخیص جنسیت قناری از روی ظاهر

یکی از راه های تشخیص جنسیت قناری دقت به ظاهر پرنده می باشد‌. البته این تشخیص، از طریق ظاهر نسبتا سخت است. اما می‌ توان با دقت به برخی جزئیات به نوع جنسیت قناری پی برد. زیرا تفاوت های جزئی ظاهری بین قناری های نر و ماده وجود دارد. البته در کنار این روش باید حتما از چند روش دیگر هم استفاده کنید تا در نهایت به صورت قطعی جنسیت قناری شما مشخص شود. پس هرگز نباید به نشانه ها و تفاوت های ظاهری صرف، تکیه کرد.

اما به طور کلی با وجود اینکه قناری های نر و ماده هم‌رنگ هستند، اما قناری هایی که خوش رنگ تر و درخشان تر هستند و پر های پرپشت تری دارند معمولاً نر می باشند.

تشخیص جنسیت قناری از طریق آواز خوانی

یکی دیگر از نشانه های تشخیص جنسیت قناری آواز خواندن پرنده می باشد. معمولاً قناری های ماده و نر هر دو به خواندن آواز می پردازند. اما در فصل‌ های پر ریزی و فصل زمستان کمتر آواز می خوانند و حتی دیده شده است که در فصول پر ریزی روند آواز خوانی قناری به طور کامل متوقف شده است.

از طرف دیگر صدای آواز قناری ماده بسیار ضعیف تر از قناری نر می باشد. زیرا قناری های نر با احساس بیشتر و صدای بلندتری آواز می خوانند و اگر مشاهده کردید که یک قناری با صدای بلند و با احساس بیشتر آواز می‌ خواند، اما در مقابل، قناری دیگری که دارید صدای کمتری موقع آواز خواندن دارد، می توانید به راحتی جنسیت هر یک را تشخیص دهید.

روش تشخیص جنسیت قناری ها

دقت به آلت تناسلی قناری

یکی دیگر از مهم‌ ترین روش‌ های تشخیصی دقت به آلت تناسلی قناری می باشد. آلت تناسلی قناری نر برجسته‌ تر از قناری ماده است و از طرف دیگر مخرج قناری تر تنگ و بسته تر است. در کنار مخرج قناری نر، زائده ای جوش مانند وجود دارد، که محل ذخیره ی اسپرم و لوله ی منی می باشد. مخرج قناری ماده، در فصول تولید مثل به عقب کشیده می شود. اندازه ی آلت تناسلی قناری ماده هم نسبت به قناری نر کمی کوچک تر است و آن زائده ی شبیه جوش هم در کنار مخرج قناری ماده دیده نمی شود.

آیا تعیین جنسیت جوجه قناری ممکن است؟

تشخیص جنسیت قناری هایی که تازه از تخم درآمده اند و جوجه هستند، کار بسیار سختی است و به مراتب سخت تر از تشخیص جنسیت  قناری های بالغ می باشد. چون جوجه ها هنوز بالغ نشده اند اندام های آن ها کوچک است. آواز نمی خوانند و نشانه ی خاصی برای تشخیص این که جنسیتشان چیست ندارند.

اما برخی  از اقدامات ساده هستند که می‌ توانند به حدس زدن راحت تر تعیین جنسیت جوجه قناری کمک کنند. برای مثال وقتی که جوجه ها هنوز در لانه هستند و پر های نازک و کم در آورده اند، اگر شما با انگشت به لانه جوجه ها ضربه بزنید، اینکه جوجه چه واکنشی نشان بدهد، می‌ تواند تعیین کننده ی جنسیت جوجه قناری باشد.

معمولاً جوجه های قناری ماده در چنین موقعیتی سر جایشان می ایستند و به شما نگاه می‌ کنند. اما جوجه های قناری نر در چنین موقعیتی سر خود را پایین می‌ اندازند. اگر به لانه جوجه های قناری انگشت زدید و دیدید که قناری سر خود را پایین انداخت، باید بدانید که احتمال این که این جوجه قناری نر باشد بالا است.

اگر دوست دارید که جوجه های قناری شما زودتر بالغ شوند و رشد کنند تا بتوانید راحت‌ تر جنسیت آن ها را تشخیص دهید، پیشنهاد می کنیم حتما به تغذیه جوجه های قناری اهمیت دهید و بعد از اینکه توانایی خوردن انواع دانه و حشره را پیدا کردند، از انواع غذاهای آماده، دانه ها و حشرات مفید برای جوجه ی قناری خود استفاده کنید.

روش تشخیص جنسیت قناری ها

سایت میل ورم آسیا انواع میل ورم خشک و زنده و دانه ها و غذاهای سالم و کاربردی را برای قناری ها به فروش می رساند و در خدمت همه شما می باشد.

سخن آخر

با تشخیص جنسیت قناری می توانید شناخت بهتر و کامل تری نسبت به روحیات این پرنده پیدا کنید و رفتار درستی در موقعیت های مختلف با قناری خود داشته باشید. برای مثال اگر شما جنسیت قناری ماده را متوجه شوید، می توانید در فصل های جوجه کشی توجه ویژه و بیشتر به قناری ماده داشته باشد. تا فرایند تولید مثل با موفقیت طی شود. پس حتماً با کمک این روش ها جهت تشخیص جنسیت قناری خود اقدام کنید. تا بتوانید در شرایط مختلف بهترین رفتار را با پرنده خود داشته باشید و شناخت مناسب تری نسبت به قناری خود پیدا کنید.

سؤالات متداول

چگونه می توان جنسیت جوجه های قناری را تشخیص داد؟

تشخیص جنسیت جوجه قناری نسبتاً کار دشواری است و شاید نتوان از روی نشانه ها و ویژگی های خاصی به این موضوع پی برد. در  همین راستا شما می‌ توانید با قرار دادن انگشت خود در کنار لانه جوجه های قناری و ضربه زدن به لانه متوجه شوید که آیا جوجه قناری نر است یا ماده، جوجه های ماده در این موقعیت به شما نگاه می کنند و جوجه های نر سر خود را پایین می اندازند. البته این روش کاملا قطعی و صد در صدی نیست اما می‌ تواند احتمال خوبی را به وجود بیاورد.

قناری های نر و ماده از نظر آواز خواندن چه تفاوتی با هم دارند؟

 قناری های نر با صدای بلند تر و احساسات بیشتر آواز خوانی می‌ کنند و در مقابل، قناری های ماده صدای بسیار آرام تری هنگام آواز خوانی دارند.

آیا تشخیص جنسیت قناری از طریق دامپزشک امکان پذیر است؟

بله شما می توانید از طریق مراجعه به دامپزشک جنسیت قناری خود را تشخیص دهید. اما این کار بسیار هزینه‌ بر است و مبلغ بالایی دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *