تغذیه قناری باید چگونه باشد؟

تغذیه قناری

تغذیه قناری جزو نکات مهم و حیاتی برای زندگی بهتر این پرنده محسوب می شود. پس کسانی که به نگهداری از قناری می پردازند قطعاً باید در این زمینه دقت زیادی به خرج دهند و سعی کنند که تغذیه ی پرنده ی خود را به بهترین شکل ممکن فراهم کنند‌. زیرا سلامت قناری به تغذیه ی او وابسته است و در صورتی که تغذیه مناسبی نداشته باشد نمی‌ تواند طول عمر بالایی نیز تجربه کند.

اگر از قناری نگهداری می کنید یا قصد نگهداری از قناری را دارید و دوست دارید که بدانید بهترین تغذیه برای قناری چیست، می توانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. قناری در حقیقت یک پرنده ی دانه خوار می باشد که به صورت طبیعی و غریزی در طبیعت از جوان‌ه های درختان، میوه های جنگلی و دانه ی گیاهان مختلف تغذیه می کند. البته کرم‌ ها و حشرات موجود در طبیعت هم جزو غذا های مورد علاقه قناری ها محسوب می شوند. اما اگر از قناری در منزل نگهداری کنید داستان کمی متفاوت خواهد شد و شما باید سعی کنید که از غذای بهداشتی تر، سالم تر و مناسب برای قناری خود استفاده کنید.

 اگر تغذیه ی قناری شما مناسب باشد روی رشد، تکثیر و سلامت قناری تاثیر مثبت خواهد گذاشت. به همین دلیل است که تاکید می کنیم حتما نکات تغذیه ای را برای این پرنده رعایت کنید.

تغذیه قناری

تغذیه قناری در دوره های مختلف زندگی

تغذیه قناری با توجه به سن و مرحله ی رشد این پرنده متفاوت است و قناری ها در هر دوره از زندگی خود تغذیه ی خاصی دارند. برای مثال تغذیه قناری در دورانی که جوجه می باشد توسط والدین فراهم می‌ شود. شما برای اینکه بتوانید جوجه قناری خود را سیر کنید، باید حجم بیشتری از غذا را در ظرف غذای این پرنده قرار دهید. تا علاوه بر فراهم شدن تغذیه برای والدین، جوجه قناری هم تغذیه ی کاملی داشته باشد.

معمولاً غذاهایی که به جوجه قناری داده می‌ شوند، مجموعه ای از سیب زمینی پخته، تخم مرغ آب پز، کاهو و هویج رنده شده، هویج پخته و انواع پلت ها هستند. اما به طور کلی غذایی که برای قناری های تازه به دنیا آمده استفاده می‌ شود باید نرم و سبک باشد. تا پرنده توانایی بلع و هضم غذا را داشته باشد.

بعد از اینکه جوجه قناری ماهه شد می‌ تواند کم کم از غذاهای بیشتری استفاده کند و بعد از دو ماهگی که پرهای پرنده در می آید پرنده به راحتی می تواند دانه های مختلف را بخورد. علاوه بر خوردن دانه انواع میوه و سبزیجات هم در این دوران مجاز هستند‌

جهت خرید غذای با کیفیت و مناسب برای جوجه قناری ها و تهیه ی انواع دانه های بهداشتی و مغذی برای این پرنده می توانید به وبسایت معتبر میل ورم آسیا مراجعه کنید. این سایت انواع غذای قناری را با بالاترین کیفیت به فروش می رساند.

قناری ها در دوره رشد و جوانی یعنی از ۸ تا ۱۰ ماهگی باید تغذیه قوی تری داشته باشند. زیرا دوران رشد قناری اهمیت زیادی دارد در این دوران بهتر است همواره از غذای ویتامینه و پروتئینه برای قناری استفاده کنید.

تغذیه قناری

تغذیه قناری در دوره جفت گیری

تغذیه قناری در دوره جفت گیری یکی از موضوعات بسیار مهمی است. قناری ها از ۹ ماهگی تا یک سالگی به بلوغ جنسی می رسند و می توانند جفتگیری انجام دهند و قناری های ماده هم تخم گذاری می کنند.

 اگر قناری شما به سن بلوغ جنسی رسیده است و به صورت جفت از قناری نگهداری می کنید احتمال جفت گیری این پرنده ها در اواخر زمستان و اوایل بهار بالا است. در این زمان فراهم کردن غذاهای مغذی، مفید و انواع میوه و سبزیجات و ارزن و کتان می تواند گزینه خوبی برای تغذیه قناری به حساب بیاید‌.

هرچقدر که تغذیه قناری در این فصل و دوره بهتر باشد فرایند جفت گیری نیز بهتر پیش خواهد رفت. استفاده از میل ورم هم در این دوران بسیار مهم و تعیین کننده است‌. شما می توانید از طریق سایت میل ورم آسیا انواع میل ورم خشک و زنده را با بالاترین کیفیت برای قناری خود خریداری کنید. تا پروتئین مورد نیاز بدن پرنده به بهترین شکل ممکن تامین شود.

بعد از اینکه فصل جفتگیری تمام شد می توانید از حجم غذا کم کنید تا پرنده دچار اضافه وزن و بیماری های ناشی از چاقی نشود.

قناری ماده هم در زمان تخم گذاری برای جوجه کشی بهتر باید غذاهای سرشار از پروتئین و کلسیم مصرف کند حتماً به قناری ماده در این دوران تخم مرغ آبپز بدهید.

تغذیه قناری

تغذیه قناری در دوره تولک و پر ریزی

تغذیه قناری در دوران پر ریزی هم جزو نکات مهمی است که نباید از آن غافل شد‌ وقتی که قناری در دوران پر ریزی قرار دارد کمی منزوی می شود و روحیه ی خود را می بازد. در این دوران اگر شما از غذای مناسب برای پرنده استفاده کنید به بازیابی روحی و بازیابی سلامت پرنده کمک زیادی می کنید‌.

پر ریزی  معمولاً یک بار در طول سال برای پرنده رخ می‌ دهد و این مسئله کاملا عادی است. اما اگر بیشتر از یک بار در سال قناری شما دچار پر ریزی شد قطعاً به بیماری خاصی مبتلا است و باید تحت نظر دامپزشک درمان شود. اما در کل در دوران پر ریزی باید از انواع دانه ها مثل دانه ارزن، کتان، شاهدانه، کافشه، تخم آفتابگردان و… استفاده شود. زیرا این دانه ها سرشار از ویتامین E می باشند و کمک می کنند که فرآیند رشد پرهای جدید قناری با سرعت بیشتری پیش برود.

غذاهای ممنوعه برای قناری

برخی از غذاها در تغذیه ی قناری ممنوعه هستند و به هیچ عنوان نباید استفاده شوند. برای مثال قناری ها مانند انسان‌ ها نمی‌ توانند غذاهای چرب، چوب شور و شیرین را بخورند. پس هرگز از غذای خود به قناری ها ندهید. زیرا این پرنده ها توانایی هضم این غذاها را ندارند. برای مثال شکلات، انواع ویفر، برنج پخته، آجیل، دانه های نمکی بو داده شده به هیچ عنوان برای قناری مناسب نمی باشند.

 سعی کنید این غذاها را حتی الامکان از قفس پرنده هم دور نگه داری کنید. تا به صورت اتفاقی توسط قناری خورده نشوند. اگر این نکات ممنوعه را در تغذیه پرنده رعایت کنید فرآیند رشد و زندگی قناری شما بهتر پیش خواهد رفت.

سخن آخر

در صورتی که تغذیه قناری با رعایت نکاتی که در این مطلب گفتیم پیش برود، قناری شما زندگی بسیار با کیفیتی را تجربه می‌ کند و این موضوع باعث می‌ شود که سیستم ایمنی قوی تری داشته باشد و دچار بیماری‌ های مختلف نشود و در نتیجه طول عمر بالایی هم داشته باشد.

سؤالات متداول

آیا می توان از دانه‌ های بو داده شده و نمکی برای قناری استفاده کرد؟

خیر به هیچ عنوان دانه های نمکی و بو داده شده برای قناری مناسب نیستند‌. زیرا این پرنده توانایی هضم غذاهای شور را ندارد.

در دوران پریزی، قناری به چه ویتامینی بیشتر از سایر ویتامین ها نیاز دارد؟

در این دوران بهتر است که از غذاهای سرشار از ویتامین E برای قناری خود استفاده کنید. تا فرآیند رشد پر ها بهتر پیش برود.

جوجه قناری بهتر است از چه غذاهایی استفاده کند؟

 جوجه ی قناری باید غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی، هویج پخته شده و انواع پلت را مصرف کند تا فرایند هضم آسان تری داشته باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *