عفونت چشم قناری یا چشم درد قناری چیست؟

عفونت چشم قناری

عفونت چشم قناری یکی از بیماری‌ های خطرناک است که می تواند بینایی قناری را تهدید کند و برای بسیاری از قناری ها ممکن است که رخ دهد. این بیماری به عنوان چشم درد هم شناخته می شود و جزو بیماری های شایع برای قناری ها محسوب می شود که اکثر پرورش دهندگان قناری اذعان دارند که این بیماری جزو آسیب زا ترین بیماری ها برای قناری محسوب می شود‌.

 نکته مهمی که وجود دارد این است که چشم درد برای قناری مسری است و این دلیل عامل مهمی است که پرورش دهندگان قناری را بسیار نگران می‌ کند. زیرا وقتی که یک قناری به عفونت چشم مبتلا شود، سایر قناری هایی که در نزدیک پرنده زندگی می کنند به این بیماری مبتلا خواهند شد‌.

 بعد از این بروز این بیماری پر های اطراف چشم پرنده دچار ریزش شده و اطراف چشم قناری متورم می شود. این بیماری درد زیادی دارد و قناری را در طول دورانی که درگیر این بیماری است با درد زیادی روبرو می‌ کند.

در ادامه در رابطه با علائم، راه های انتقال و راه های درمان عفونت چشم قناری ها برای شما صحبت می کنیم. تا اگر دارای قناری هستید بتوانید به خوبی با این بیماری مقابله کنید.

عفونت چشم قناری

علائم عفونت چشم قناری

علائم عفونت چشم قناری را بشناسید تا وقتی که پرنده شما به این بیماری مبتلا شد، بتوانید هر چه سریع‌ تر آن را شناسایی کنید و برای درمان آن اقدام داشته باشید. این علائم عبارتند از:

 • ایجاد تورم و قرمزی در اطراف چشم قناری
 • ملتهب شدن چشم
 • خروج ترشح از بینی و تجمع عفونت در قسمت بینی قناری
 • ترشح از چشم های قناری
 • ضعف پرنده
 • کاهش اشتهای قناری
 • کاهش وزن قناری

 با توجه به اینکه فرمت صورت قناری در این دوران تغییر می‌ کند و قناری توانایی شکستن پوسته تخم کتان و یا بلع اکثر دانه ها و غذاها را ندارد، بسیار ضعیف می شود و در صورتی که بیماری عفونت چشم قناری درمان نشود و روز به روز پیشرفت کند، می‌ تواند باعث تلف شدن پرنده شود زیرا پرنده تغذیه سالمی در این دوران نخواهد داشت.

شاید در روزهای ابتدایی بیماری این علائم شدت چندانی نداشته باشند. اما در هر صورت باید جدی گرفته شوند. بیماری چشم درد جزو آن دسته از بیماری ها برای قناری محسوب می‌ شود که اگر زود شناسایی و درمان شود خطر زیادی نخواهد داشت و هر چقدر بیماری حاد تر شود طبیعتاً خطرات جبران ناپذیری را هم به بار می آورد.

عفونت چشم قناری

راه های انتقال عفونت چشم قناری

انتقال عفونت چشم قناری بسیار سریع است و این بیماری به علت مسری بودن از یک قناری مبتلا به پرنده سالم انتقال پیدا می کند. به خصوص اگر پرنده بیمار با سایر پرنده ها برخورد مستقیم داشته باشد، این بیماری در اثر تنفس در یک محیط مشترک از طریق رطوبت و هوا هم به راحتی منتقل می شود. ظرف آب و غذای مشترک هم از عوامل انتقال دهنده این بیماری محسوب می شوند.

 پس سعی کنید که به محض اطلاع از عفونت چشم قناری سریعاً پرنده را از سایر قناری ها دور کنید تا قناری های دیگر به این بیماری مبتلا نشوند.

درمان عفونت چشم قناری

برای درمان عفونت چشم قناری تکیه کردن به درمان های خانگی کافی نیست و حتماً باید به دامپزشک مراجعه کنید تا درمان ها به صورت تخصصی دنبال شوند.

 در همین راستا دامپزشک انواع قطره های آنتی بیوتیک را تجویز می‌ کند که این قطره‌ ها خواص ضد میکروبی داشته و هر گونه عفونت میکروبی موجود در چشم قناری را از بین می‌ برند و به مرور زمان باعث کاهش ترشحات و درمان قطعی عفونت چشم های قناری می شوند.

 برای روش های خانگی می توانید در کنار این قطره ها از دمنوش بابونه استفاده کنید. این دمنوش هم به تسکین درد چشم و هم به کاهش میزان عفونت کمک می‌ کند اما درمان صرف محسوب نمی شود و حتماً باید از قطره های آنتی بیوتیک استفاده داشته باشید. در صورتی که با مشاهده ی علائم، هر چه زودتر به دامپزشک مراجعه کنید روند بهبودی قناری شما نیز سریع تر خواهد بود.

عفونت چشم قناری

نکات مهمی که باید برای جلوگیری و کنترل عفونت چشم قناری بدانید!

سعی کنید که به نظافت قفس و قناری اهمیت بیشتری بدهید و سعی کنید که تهویه هوای مناسبی در قفس قناری قرار دهید تا با وجود هواکش های قوی هوای آلوده از محیط زندگی قناری دور شود.

 هرگز قناری ها را چند تا چند تا در یک قفس قرار ندهید و پرنده ها را به صورت تکی نگهداری کنید. اگر پرنده شما به عفونت چشم قناری مبتلا شد می توانید از خوراک نرم مانند تخم مرغ آب پز یا انواع غذاهای غنی به همراه پروبیوتیک استفاده کنید. غذاهایی که حاوی پروبیوتیک هستند با باکتری های مضر مبارزه کنند و به درمان عفونت کمک می کنند.

 سایت میل ورم آسیا غنی ترین غذاها را برای انواع قناری ها عرضه می‌ کند و می‌ توانید خریدتان را از این سایت انجام دهید تا تغذیه ی سالمی را برای قناری رقم بزنید.

سخن آخر

عفونت چشم قناری یک بیماری شایع و مسری است که ممکن است برای قناری ها در سنین مختلف رخ دهد. شما باید سعی کنید که با وجود شناخت کاملی که در این مطلب نسبت به این بیماری پیدا کردید، قناری خود را از عوامل بیماری زا دور نگه دارید و در صورتی که علائم مختلفی را مشاهده کردید، می‌ توانید به دامپزشک مراجعه کنید تا درمان پرنده شما آغاز شود و از پیشرفت بیماری جلوگیری داشته باشید.

سؤالات متداول

استفاده از پروبیوتیک ها در زمانی که قناری به عفونت چشم مبتلا است چه فوایدی دارد؟

استفاده از پروبیوتیک در این دوران باعث می شود که عفونت در بدن قناری سریع‌ تر بهبود پیدا کند. زیرا پروبیوتیک‌ ها به خوبی با باکتری‌ های مضر بدن مبارزه می کنند.

بهترین درمان عفونت چشم قناری چیست؟

استفاده از قطره های آنتی بیوتیک می تواند به سرعت این عفونت را بهبود دهد.

آیا بیماری عفونت چشم برای قناری ها مسری است؟

بله این بیماری مسری می باشد و به همین علت است که تاکید داریم قناری مبتلا باید جدا از سایر پرنده ها نگهداری شود.

Rate this post

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *