مراقبت از جوجه قناری چگونه است؟

مراقبت از جوجه قناری

مراقبت از جوجه قناری در صورتی که طبق اصول انجام نشود می تواند برای حیات و سلامتی این پرنده خطر آفرین باشد. در همین راستا تمام کسانی که قصد نگهداری یا پرورش قناری را دارند، باید یاد بگیرند که چگونه از جوجه های قناری مراقبت کنند. مراقبت کردن از جوجه قناری شیرین ترین مرحله از پرورش قناری به شمار می آید و وقتی که جوجه ها سالم از تخم در می آیند پرورش دهنده می تواند با خیال راحت روند مراقبت را ادامه دهد.

 اما این مرحله با تمام شیرینی ها و زیبایی هایی که دارد نیازمند دقت و توجه بسیار زیادی می باشد و باید با احتیاط طی شود. برای مثال ممکن است که جوجه ها اتفاقی از لانه به پایین بیفتند و یا به صورت ناگهانی و در اثر تغذیه نادرست یا بیماری تلف شوند‌. پس شما به عنوان پرورش دهنده جوجه قناری باید تمام این حقایق را در مقابل خود قرار دهید و با در نظر داشتن این اتفاقات تلخ احتمالی به بهترین شکل ممکن از جوجه های قناری محافظت کنید.

در ادامه قصد داریم که نکات مهم برای مراقبت از جوجه قناری را برای پرورش دهندگان و صاحبان جوجه قناری ذکر کنیم تا همه بتوانند بر اساس این نکات مهم و کلیدی جوجه های سالمی را پرورش دهند.

مراقبت از جوجه قناری

مراحل مراقبت از جوجه قناری

در صورتی که مراحل مراقبت از جوجه قناری را به ترتیب و به درستی طی کنید، می توانید جوجه های سالمی را پرورش دهید و سرعت رشد جوجه های شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد که این مسئله یک نکته ی بسیار مثبت محسوب می شود. در همین راستا به این مراحل به صورت کامل می‌ پردازیم.

مرحله اول؛ دقت به تغذیه جوجه قناری

یکی از مهمترین مراحل برای مراقبت از جوجه قناری دقت به تغذیه این پرنده می باشد. تغذیه درست و سالم هم به سلامتی جوجه کمک می کند و هم سرعت رشد جوجه را بالا خواهد برد. جوجه ها تا ۱۲ ساعت اول که از تخم در می آیند احتیاجی به غذا ندارند و از ذخیره های بدن خود استفاده می کنند. اما بعد از ۱۲ ساعت روند تغذیه ی آن ها شروع می شود.

 در روز های اول باید خوراک جوجه نرم باشد و حجم زیادی هم نداشته باشد. تا به خوبی هضم شود. هر چقدر که جوجه ها جثه ی بزرگتری پیدا می کنند حجم غذا نیز باید افزایش پیدا کند. وقتی که از خوراک نرم برای جوجه قناری استفاده می کنید سعی کنید که حجم کمی را به او بدهید تا تلف نشود. زیرا خوراک نرم بیش از حد می‌ تواند باعث تلف شدن جوجه شود و هیچ فایده‌ ای نداشته باشد.

قناری مادر در روز های ابتدای پس از تولد با دهان خود غذا را در دهان جوجه ها می گذارد و در صورتی که روند تغذیه به درستی طی نشود و جوجه ها غذای کافی نداشته باشند ممکن است که ضعیف شوند و دچار بیماری‌ های مختلف شوند. پس حتما سعی کنید که به این مسئله دقت ویژه‌ ای داشته باشید و قناری های ماده را برای غذا دادن به جوجه ها تشویق کنید.

 هر چقدر هم که برای قناری مادر از غذاهای سالم و پروتئین استفاده کنید، میزان شوق و انرژی مادر را برای غذا دادن به جوجه ها را نیز افزایش می دهید و در همین راستا خرید انواع میل ورم خشک و زنده برای قناری مادر در تقویت انرژی و افزایش شادابی موثر می باشد. برای خرید انواع میل ورم می توانید به وبسایت تخصصی میل ورم آسیا مراجعه داشته باشید.

مراقبت از جوجه قناری

مرحله دوم؛ رعایت بهداشت لانه قناری

در امر مراقبت از جوجه قناری رعایت بهداشت لانه پرنده جزو نکات حائز اهمیت محسوب می‌ شود. زیرا بهداشت لانه قناری اگر رعایت شود باعث سلامتی و زنده ماندن جوجه ها خواهد شد. چه بسیار جوجه هایی که در فضای غیر بهداشتی و نامناسب تلف شدند.

 جوجه ها توانایی اینکه فضله ی خود را خارج از لانه بگذارند ندارند و به همین علت شما باید مدام لانه آن ها را تمیز کنید و با نظافت مرتب لانه هم از زحمت قناری ماده کم کنید و هم افزایش سلامت جوجه ها کمک می کنید.

مرحله سوم؛ فراهم کردن شرایط مناسب زندگی در لانه برای جوجه قناری

وقتی که صحبت از مراقبت از جوجه قناری می شود محل نگهداری جوجه اهمیت زیادی پیدا می‌ کند و شما به عنوان یک پرورش دهنده قناری باید حتما سعی کنید که جوجه های تازه متولد شده را در محیط مناسبی قرار دهید.

 این جوجه ها نسبت به هوای تازه و آفتابی و سرمای هوا حساس هستند. پس لانه باید به گونه‌ ای باشد که دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و راهی برای ورود سرما نداشته باشد. در همین راستا استفاده از لانه های سبدی و پلاستیکی انتخاب خوبی است و امکان تهویه در این لانه ها وجود دارد و از طرف دیگر محافظ بسیار خوبی هم برای جوجه ها محسوب می شود. دمای نگهداری لانه جوجه قناری باید ۲۰ درجه سانتیگراد باشد و دمای کمتر یا بیشتر از این می تواند برای جوجه مضر باشد.

مراقبت از جوجه قناری

سخن آخر

در صورتی که برای مراقبت از جوجه قناری نکات ذکر شده در این مطلب را رعایت کنید، این اطمینان را به شما می دهیم که پرنده شما نه تنها در طول دوران پس از تولد دچار بیماری نمی شود، بلکه روند رشد سریع تری خواهد داشت و حتی این مسئله باعث می‌ شود که بدن مقاوم تری نسبت به بیماری ها و ویروس ها پیدا کند و در بزرگسالی هم به قناری سالم تری تبدیل شود. پس حتما سعی کنید که با رعایت این نکات قناری های خود را به بهترین شکل ممکن پرورش دهید.

سؤالات متداول

آیا قفس و یا لانه جوجه قناری نیاز به نظافت دارد؟

بله از آنجایی که جوجه قناری نمی‌تواند فضله ی خود را به خارج از لانه بیندازد، شما باید مرتب لانه را تمیز کنید ‌تا از نظر بهداشتی مشکلی برای جوجه قناری به وجود نیاید.

چه چیزی در افزایش شور و شوق قناری ماده برای غذا دادن به جوجه قناری موثر است؟

 قطعاً استفاده از غذاهای انرژی زا مانند میل ورم خشک و زنده می تواند به افزایش شادابی و انرژی قناری ماده در راستای غذا دادن برای جوجه قناری کمک کند.

جوجه قناری باید در روزهای ابتدایی زندگی از چه غذایی استفاده کند؟

 جوجه های قناری باید در روزهای ابتدایی پس از تولد فقط غذای نرم در حجم پایین بخورند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *