نحوه نگهداری و پرورش بلبل خرما

پرورش بلبل خرما

نگهداری و پرورش بلبل خرما در صورتی با موفقیت انجام می شود، که شما نکات لازم جهت مراقبت از این پرنده را رعایت کنید‌ تا با رعایت این نکات بتوانید به رشد و زندگی بهتر این پرنده کمک کنید.

بلبل خرما نسبت به سایر پرنده های زینتی و خانگی نیاز به مراقبت بیشتری دارد و پرورش این پرنده در منزل شاید کمی در مقایسه با سایر پرنده ها دشوار تر به نظر برسد و احتیاج به حوصله و دقت بیشتری داشته باشد.

اولین نکته‌ ای که در این امر باید رعایت کنید، فراهم کردن یک قفس با ابعاد بزرگ است. هر چقدر که قفس پرنده ی شما بزرگتر باشد، این پرنده بهتر به زندگی خواهد پرداخت و بلبل خرما اساساً یک پرنده بسیار پویا و متحرک می‌ باشد که دائماً در تکاپو است که این تکاپوی مداوم در قفس کوچک امکان‌ پذیر نخواهد بود.

 وقتی که قفس پرنده کوچک باشد، ممکن است که پرنده مدام به دیوار قفس برخورد کند و دچار آسیب فیزیکی شود. پس سعی کنید که حتماً قفس پرنده را بزرگ انتخاب کنید. فاصله ای که بین میله های قفس در نظر گرفته می شود هم باید بسیار اندک باشد. زیرا بلبل خرما سر کوچک و جثه بسیار کوچکی دارد که در صورت فاصله زیاد بین میله های قفس، ممکن است که از قفس بیرون برود.

به طور کلی نگهداری از بلبل ها در منزل، بین ایرانیان جزو اقدامات پرطرفدار محسوب می‌ شود. بلبل خرما هم یک پرنده از تیره ی انواع بلبل ها می باشد که درست مانند بلبل ها خوش صدا و خوش آواز است که این مسئله باعث می‌ شود تا افراد با نگهداری از این پرنده در منزل احساس شادابی بیشتری داشته باشند.

پرورش بلبل خرما

نگهداری و پرورش بلبل خرما چگونه است؟

 این پرنده متعلق به جنوب کشور است و این یعنی که در قسمت جنوب ایران بیشتر یافت می شود. تغذیه این پرنده هم شامل حشرات مختلف ویتامین های متعدد و شیره خرما و آفت درختان نخل می باشد. اما وقتی که از بلبل خرما در منزل نگهداری می کنید طبیعی است که این تغذیه هم با تحول عظیمی روبرو شود.

منظور از تحول عظیم این است که وقتی که از این پرنده در منزل نگهداری می کنید، دیگر دسترسی به آفات درخت نخل نخواهید داشت. اما می توانید از خرما و شیره ی خرما در روند تغذیه ی پرنده استفاده داشته باشید. علاوه بر این، از انواع حشرات پروتئینی مانند: میل ورم هم در روند تغذیه ی بلبل خرما استفاده کنید.

استفاده از میل ورم به علت میزان بسیار بالای پروتئین و ویتامینی که دارد، قطعاً نقش مهمی در رشد و زندگی بهتر و سالم تر بلبل خرما ایفا می‌ کند و باعث می‌ شود که این پرنده دچار کمبود پروتئین و ویتامین در روند زندگی اش نشود.

در امر نحوه نگهداری و پرورش بلبل خرما خوب است بدانید که این پرنده علاقه ی زیادی به محیط های سبز و سرشار از گل و گیاه دارد. پس بهتر است که یک محیط مناسب و پر از گل و گیاه را جهت قرار دادن قفس بلبل خرما فراهم کنید. پس سعی کنید که همواره قفس این پرنده را در چنین محیطی قرار دهید تا پرنده شما احساس بهتری داشته باشد و حس کند که در طبیعت به سر می برد.

 زیرا این پرنده علاقه زیادی به محیط طبیعت و حضور در آن نشان می دهد و در صورتی که در چنین محیطی به زندگی ادامه دهد، روحیه بهتر و احساس سرمستی بیشتری خواهد داشت.

پرورش بلبل خرما

مشخصات بلبل خرما

وقتی که صحبت از نگهداری و پرورش بلبل خرما می شود، شما باید با مشخصات عمومی این پرنده آشنا شوید. معمولاً بلبل خرما اندازه تقریبی ۱۵ تا ۱۸ سانتی متری دارد که در برخی از موارد بلبل خرمای نر جثه ی تا ۲۲ سانتیمتر هم خواهد داشت.

 قسمت سر و گلوی این پرنده سیاه بوده و  دو قسمت بزرگ سفید در ناحیه گونه های این بلبل دیده می شود. قسمت پشت پرنده قهوه ای روشن و شکم پرنده هم خاکستری می باشد. پر هایی که در قسمت زیر دم پرنده قرار دارند زرد و نارنجی هستند و خود دم هم سیاه با نوک سفید می باشد.

 بلبل خرمای نر و ماده از لحاظ ظاهری شبیه به هم هستند. با این تفاوت که بلبل نر کمی جثه ی بزرگتری دارد. این پرنده ها به خوش آوازی معروف هستند و در تیره بلبل ها جزو خوش صداترین بلبل ها محسوب می شوند.

همانطور که در پاراگراف قبلی اشاره کردیم، طبیعتاً این پرنده زندگی در طبیعت را بسیار دوست دارد. پس اگر در منزل از آن نگهداری می کنید سعی کنید که محیطی شبیه به طبیعت پر درخت یا پر گیاه را برای بلبل خرما فراهم کنید.

در رابطه با خلقیات و روحیات این پرنده باید اشاره کنیم که بلبل خرما روحیه ای شاد و اجتماعی دارد. در نتیجه هنگام مراقبت از بلبل خرما در منزل باید به این خصوصیات رفتاری اهمیت دهید و سعی کنید که مدام با بلبل خرما به صحبت و گفتگو بپردازید.

نگهداری از بلبل خرما در فصل تخم گذاری

بلبل خرمای ماده جزو پرنده های تخم گذار می باشد. رعایت اصول نگهداری و پرورش بلبل خرما در فصل‌ های تخم گذاری اهمیت زیادی پیدا می‌ کند.

 به خصوص اگر قصد شما پرورش و تکثیر این پرنده می باشد، باید سعی کنید که حتما در فصل‌ های تخمگذاری دقت بیشتری به زندگی و تغذیه این پرنده داشته باشید و سعی کنید که پروتئین بسیار بیشتری را در مقایسه با گذشته برای بلبل خرما فراهم کنید. تا تخم های بزرگتری بگذارد و روند تخم گذاری را با سرعت بیشتری طی کند‌.

پرورش بلبل خرما

 استفاده از انواع سبزیجات و صیفی جات هم در این دوران برای جلوگیری از ایجاد اضافه وزن در بدن پرنده مناسب خواهد بود‌‌. ناگفته نماند که وقتی شما از انواع پروتئین های مناسب مانند: میل ورم خشک و زنده برای بلبل خرما استفاده کنید، جوجه هایی که از تخم در می آیند هم بسیار قوی خواهند بود و روند رشد سریع تری را طی می کنند.

 جهت خرید میل ورم با کیفیت برای بلبل خرما وبسایت میل ورم آسیا به عنوان معتبرترین مرجع در زمینه ی فروش میل ورم خشک و زنده در خدمت شما می باشد و انواع میل ورم ها را با مناسب ترین قیمت و کیفیت بسیار عالی می توانید از این سایت خوب خریداری کنید.

نحوه آموزش و بازی با بلبل خرما

جهت رعایت نکات نگهداری و پرورش بلبل خرما علاوه بر اینکه باید به قفس، تغذیه و روند زندگی و تخم گذاری این پرنده اهمیت دهید، باید به روحیات، نحوه آموزش و بازی بلبل خرما هم دقت داشته باشید‌.

 این پرنده ها پر از جنب و جوش و بسیار باهوش هستند و روحیه اجتماعی قوی دارند. پس شما باید ساعت مشخصی از روز را جهت بازی و آموزش بلبل خرما در نظر بگیرید. این پرنده با اشیای براق و رنگارنگ سرگرم می شود‌. می توانید در قفس پرنده از اشیای رنگارنگ استفاده کنید.

بهتر است که پرنده را برای ساعت مشخصی از قفس جدا کرده و در فضای بسته اتاق به او فرصت پرواز دهید. این پرنده ها وقتی شروع به آواز خواندن می‌ کنند یعنی احساس آرامش عمیق دارند پس سعی کنید که در این مواقع سکوت منزل را بهم نزنید‌. وقتی که سر و صدای زیاد و تنش و استرس در منزل وجود بیاید این پرنده دچار ترس شده و ممکن است که از شما فاصله بگیرد.

سخن آخر

نگهداری و پرورش بلبل خرما در صورتی که نکات ذکر شده در این مطلب را رعایت کنید، به هیچ عنوان کار سختی نخواهد بود و در صورت رعایت این نکات هم شما احساس بهتری خواهید داشت و هم پرنده شما به خوبی به زندگی ادامه می دهد و دچار مشکل خاصی در روند زندگی اش نخواهد شد.

سؤالات متداول

روحیه بلبل خرما چگونه است؟

 بلبل خرما پرنده ای شاد با روابط عمومی قوی می باشد که در زمان آرامش و سرمستی به خواندن آواز می پردازد. این پرنده علاقه زیادی به بازی با اشیای رنگارنگ و حضور در محیط سرسبز دارد. میزان تحرک و تکاپوی بلبل خرما بسیار زیاد است.

در فصل تخم گذاری بلبل خرما چه غذایی مفید تر می باشد؟

 در فصل تخم گذاری و تولید مثل بلبل خرما استفاده از غذاهایی که منبع غنی پروتئین هستند، مانند میل ورم، تخم مرغ، خرما، شیره خرما، می تواند بسیار مفید باشد.

تفاوت بین بلبل خرمای نر و ماده چیست؟

 بلبل خرمای نر و ماده از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی ندارند و شاید از نظر جثه و اندازه، بلبل خرمای نر کمی بزرگتر از بلبل خرما ماده باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *