نگاهی بر درآمد و پرورش مگس سرباز سیاه

پرورش مگس سرباز سیاه

دغدغه­ ی اصلی بسیاری از دامداران و پرورش دهندگان انواع طیور و آبزیان تامین منبع غذایی با کیفیت و مرغوب است که سلامت حیوانات را تضمین کند و باعث رشد آنها شود. اما تهیه این گونه منابع غذایی به دلیل وارداتی بودن آن و افزایش نرخ ارز مستلزم پرداخت هزینه زیادی است. از این رو پرورش دهندگان به دنبال یک منبع تغذیه خوب برای دام، طیور و آبزیان هستند تا بتوانند علاوه بر تامین مواد غذایی به سودآوری آنها کمک کند. پرورش مگس سرباز سیاه و استفاده از آنها به عنوان منبع تغذیه انواع دام، طیور و آبزیان به یکی از ایده­های جدید و نو کسب و کارهای خانگی در ایران تبدیل شده است. از طرف دیگر مزایای مگس سرباز سیاه باعث شده تا بسیاری به دنبال راه اندازی پرورش مگس سرباز سیاه باشند تا بتوانند علاوه بر رفع نیازهای خود به سود قابل قبولی دست یابند.

اگر شما هم به فکر راه اندازی یک کسب و کار زود بازده و پر رونق هستید، پرورش مگس سرباز سیاه بهترین پیشنهاد است. ما در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را در خصوص پرورش و درآمد مگس سرباز سیاه، این نوع حشره خاص در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد می­کنیم تا انتها همراه ما باشید.

معرفی مگس سرباز سیاه

نوعی حشره که از مواد دور ریختنی، زباله­ها و پسماندها برای حیات خود تغذیه می­کند، مگس سرباز سیاه نام دارد. مگس سرباز سیاه به دلیل دارا بودن حجم بسیاری از پروتئین به عنوان یکی از منابع غنی پروتئین برای خوراک دام­ها، آبزیان و طیور شناخته می­شود.

پرورش مگس سرباز سیاه
پرورش مگس سرباز سیاه

این نوع حشرات عمر کوتاهی دارند، اما رشد و تکثیر آنها با سرعت بالایی انجام می­شود. گفتنی است مگس سرباز سیاه از اجزای دهان، نیش و اندام گوارشی برخوردار نیست به همین دلیل جزو حشرات مهاجم به شمار نمی­آید. از طرف دیگر این حشره مفید و غیر آفت، هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی­کند و باعث کاهش آلودگی هوا، مواد دور ریختنی و زباله در طبیعت و پسماندهای حاصل از پرورش دام­ها، طیور می­شود.

پرورش مگس سرباز سیاه چگونه است؟

چرخه­­ی زندگی مگس سرباز سیاه در 5 مرحله تخم، لاروی، پیش شفیرگی، شفیرگی و بالغ انجام می­شود. برای پرورش این نوع حشره خاص نیاز است در ابتدا مواد غذایی و شرایط آب و هوایی مناسب برای آن تهیه شود که در بخش بعدی به بررسی دقیق آن خواهیم پرداخت. در ابتدا باید گفت مگس­های بالغ تقریبا 7 روز زنده هستند و هر مگس ماده قادر است بین 400 تا 900 تخم بگذارد. گفتنی است تخم­های آن از نظر ابعاد بسیار ریز و کوچک می­باشند.

می­بایست قفسه­هایی برای تخم گذاری مگس سرباز سیاه در نظر گرفت که این قفسه­ها در فضایی کاملا تاریک قرار داده می­شود. لازم به ذکر است فضای قفسه­ها باید به گونه ای تنظیم شوند که گردش هوا به خوبی بین قفسه­ها جریان داشته باشد. پس از آن، مگس ها می­میرند و تخم­های باقی مانده پس از گذشت 4 روز از تخم بیرون می­آیند. لاروها برای حیات خود باید از زباله مواد غذایی، میوه و سبزیجات که به صورت آسیاب شده است، تغذیه کنند. البته ناگفته نماند زباله­های آسیاب شده، خیس هستند. بنابراین یک الی دو روز زمان لازم است تا آب میان بافتی زباله­ها به حداقل برسد.

لارو مگس سرباز
لارو مگس سرباز

مدت دو هفته زمان لازم است که به لاروها هر روز سه بار تغذیه داده شود و در این مدت در داخل قفسه­ها بمانند. می­توان گفت در طول چرخه زندگی مگس سرباز سیاه هر قفسه تقریبا 500 کیلوگرم زباله برای تغذیه مصرف می­کند. پس از آن که لاروها از نظر ظاهری به اندازه مطلوبی برسند، می­توان آنها را برداشت نمود. در این مرحله از یک سطح شبکه مانندی باید کمک گرفت تا بتوان به راحتی ترکیب لاروها و غذا که یک ترکیب آبدار و لزج طور است را جدا نمود. پس از قرار گرفتن بر روی سطح، لاروها از مایع جدا شده و به حرکت در می­آیند. برای آن که لاروها به مرحله فرآوری برده شوند پیش از آن، در آب غوطه ور می­شوند. حال محصول نهایی آماده مصرف به عنوان تغذیه انواع طیور، دام­ها و آبزیان است. در مرحله آخر می­توان لاروها را بسته بندی نمود و در بازارهای هدف به فروش رساند و یا لاروها را کشته و به صورت خشک شده به عنوان کود مورد استفاده قرار داد.

شرایط استاندارد و بهینه برای پرورش مگس سرباز سیاه

در بخش قبلی در خصوص چگونگی پرورش مگس سرباز سیاه صحبت کردیم، حال در این بخش می­خواهیم به بررسی مواد غذایی مورد نیاز و شرایط آب و هوایی مناسب برای پرورش این نوع حشرات بپردازیم.

شرایط آب و هوایی

مگس سرباز سیاه برای زندگی به آب و هوای گرم نیازمند است. به طوری که دمای مناسب برای پرورش و رشد آنها 24 الی 30 درجه سانتی گراد می­باشد. البته ناگفته نماند چنانچه دمای محیط از 30 درجه سانتی گراد بالاتر رود، لاروها برای رسیدن به قسمت­های خنک­تر ناچار به ترک بستر مواد غذایی خود می­شوند. اما در دماهای پایین­تر لاروها به نسبت حالت عادی کمتر تغذیه می­کنند و میزان سرعت فعالیت لاروهای مگس سرباز سیاه پایین­تر خواهد آمد که در نهایت باعث کاهش رشد آنها ­می­شود.

محیط­های که در معرض مستقیم نور خورشید نیستند، بهترین محیط برای پرورش و زندگی مگس سرباز سیاه است. از آن جایی که لاروها به محیط­های تاریک علاقه­مند هستند بنابراین اگر مواد غذایی آنها در معرض نور باشد تلاش می­کنند تا به قسمت­هایی که در معرض نور نیستند، حرکت کنند.

شرایط مواد غذایی

همانطور که گفته شد لاروها از زباله­ها، پسماندها و مواد دورریختنی تغذیه می­کنند. اما برای خوردن آنها نیاز است تا نکاتی رعایت شود. مواد غذایی لاروها می بایست بین 60 تا90 درصد رطوبت داشته باشند و به گونه­ای تهیه شود که لاروها بتوانند به راحتی آنها را ببلعند. هم چنین برای افزایش روند رشد لاروها بسترها یا سوبستراها که حاوی پروتئین و چربی بسیاری است، باید مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای پرورش مگس سرباز سیاه

پرورش مگس سرباز سیاه مزایای بسیاری را برای پرورش دهندگان به همراه دارد که تولید یک منبع غنی پروتئین از پسماندهای آلی یکی از مهمترین مزایای پرورش این نوه حشره خاص به شمار می­آید، که به دلیل کیفیت بالای آن می­تواند یک منبع تغذیه که سرشار از پروتئین و مواد مغذی است برای انواع طیور، دام­ها و آبزیان باشد.

مگس­های سرباز سیاه برای تغذیه خود از مواد دور ریختی و پسماندهای آلی بهره می­گیرند. این کار باعث می­شود تا مشکلات زیست محیطی و تجمع زباله در طبیعت کاهش یابد. پایین آمدن هزینه­های نگهداری و انتقال زباله­ها و پسماندها از دیگر مزایای پرورش مگس سرباز سیاه محسوب می­شود. هم چنین نقش موثری در کاهش آلودگی هوا دارد.

علاوه بر این لاروهای خشک شده و فضولات آنها که حاوی مواد مغذی و آلی است، می­تواند برای کشاورزان و باغداران به عنوان کود مورد استفاده قرار گیرد و در تقویت خاک و رشد گیاهان تاثیر بسزایی داشته باشد.

آیا پرورش مگس سرباز سیاه درآمد بالایی دارد؟

گفتنی است پرورش مگس سرباز سیاه یک ایده نو و جدید برای کسب و کار خانگی است و بی شک برای اولین تولیدکنندگان سود بیشتری به همراه دارد. همانطور که گفته شد برای تغذیه و پرورش مگس سرباز سیاه می­توان از زباله­ها و پسماندها استفاده نمود که برای تولید کننده به نسبت سایر منابع غذایی ارزان­تر است. همین مسئله موجب می­شود تا سود خوبی از پرورش مگس سرباز سیاه نصیب تولید کننده شود.به طور کلی سود حاصل از پرورش مگس سرباز سیاه، سود قابل قبولی است. البته تمرکز بر روی بازارهای خاص و فروش محصولات با قیمت بالاتر می­تواند در میزان سودآوری این کسب و کار نقش موثری داشته باشد.

جمع بندی

به طور خلاصه اگر به دنبال راه اندازی یک کسب و کار خانگی با بازدهی مطلوب هستید، پرورش مگس سرباز سیاه می­تواند یک ایده عالی برای شروع کسب و کار باشد. البته پیش از هر چیز نیاز است تا کاملا به شرایط پرورش این نوع حشره خاص مسلط باشید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی به سود قابل قبولی دست یابید. ما در این مقاله از میل ورم آسیا سعی کردیم تا بیان مطالبی در خصوص چگونگی پرورش مگس سرباز سیاه و درآمد حاصل از آن و هم چنین بررسی شرایط مورد نیاز به شما در این امر یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

سوالات متداول

آیا مگس سرباز سیاه مضر و خطرناک است؟

مگس سرباز سیاه هیچ خطری برای انسان ندارد و به عنوان یک حشره مفید شناخته می‌شود. این حشره تنها صدای وزوز بلندی دارد.

آیا انسان می‌تواند از لارو مگس سرباز استفاده کند؟

مگس سرباز سیاه در هیچ یک از مراحل زندگی از جمله مرحله لاروی برای انسان ضرر ندارد و آسیبی به آن وارد نمی‌کند. این حشره به دلیل تغذیه از پسماندها به عنوان یک مگس کثیف شناخته می‌شود.

مگس سرباز سیاه چه می‌خورد؟

مگس سرباز سیاه هر نوع پسماند غذایی و حیوانی را می‌تواند بخورد. در فارم‌های مگس سرباز سیاه عموما از پسماندهای مواد غذایی در جهت تولید لارو با کیفیت  به عنوان مواد غذایی استفاده می‌کنند.

3/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *