گاز گرفتن دم گربه ها علت خاصی دارد؟

گاز گرفتن دم گربه ها

گاز گرفتن دم گربه ها یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اکثر دارندگان گربه های خانگی به آن ادعان دارند. این کار به صورت مداوم باعث زخم شدن دم گربه و حتی ایجاد خون ریزی در آن هم خواهد شد. در نتیجه باید این رفتار گربه ها به صورت کامل شناسایی و بررسی شود. تا اقدامات لازم جهت برطرف کردن آن صورت بگیرد.

دم گربه حساس ترین قسمت بدن آن محسوب می‌ شود و نقش مهم و تعیین کننده در حفظ تعادل گربه و جلوگیری از زمین خوردن گربه ایفا می کند. در واقع دم یک گربه، زبان بدن گربه محسوب می شود و دارای ۱۸ تا ۲۳ مهر بوده و به ماهیچه هایی تجهیز شده است که این ماهیچه ها کمک می کنند تا حرکات ارادی کنترل شوند.

 گربه ها همانطور که قسمت‌ های مختلف بدن خود را با زبان تمیز می کنند، به تمیز کردن دمشان هم با زبان می پردازند و وقتی که دمشان دچار خارش شود به جویدن دم خواهند پرداخت که این جویدن یا همان گاز گرفتن دم گربه باعث ایجاد جراحت و زخم روی دم خواهد شد.

 این رفتار یک رفتار طبیعی محسوب نمی‌ شود و گربه هایی که این کار را انجام می دهند باید حتماً مورد بررسی دامپزشک قرار بگیرد. دلایل زیادی هم وجود دارد که این خارش را تشدید کرده و میزان گاز گرفتن دم توسط گربه ها را هم افزایش می دهد.

گاز گرفتن دم گربه ها
گاز گرفتن دم گربه ها

ما در این مقاله تمام دلایلی که باعث افزایش خارش دم گربه و تحریک احساس گاز گرفتن دم گربه می شوند را بررسی می کنیم. تا کسانی که دارای گربه ی خانگی هستند و با این رفتار توسط گربه های خود مواجه می شوند، بتوانند تشخیص دقیق و درستی در این زمینه داشته باشند.

دلایل گاز گرفتن دم گربه ها چیست؟

گاز گرفتن دم گربه ممکن است که بر اثر دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و در حقیقت یک رفتار غیر طبیعی در گربه ها محسوب می شود. هر کدام از این دلایل را در ادامه به تفصیل بررسی می کنیم.

انگل ها و آلرژن ها

اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین دلیلی که باعث می شود گربه ها دم خود را گاز بگیرند، انگل ها و آلرژن ها می باشند. در واقع انگل هایی مانند کک عامل تحریک کننده ی مهم برای خارش دم گربه محسوب می‌ شوند و موجب می شوند که گربه در قسمت دم خود احساس خارش بسیار زیادی داشته باشد و در نتیجه گربه برای کاهش این حس خارش اقدام به جویدن دم خود خواهد داشت. که این جویدن همان گاز گرفتن دم گربه می باشد و باعث آسیب دم گربه خواهد شد.

 برای انگل هایی مانند کک می توان از داروهای خوراکی و یا موضعی استفاده کرد. همه چیز بستگی به تشخیص دامپزشک و میزان کک ها و انگل ها دارد. دامپزشک با بررسی علائم گربه و میزان انگل موجود در بدن گربه بهترین داروها را تجویز می‌ کند. پس حتماً در مواجهه با این مشکل به دامپزشک مراجعه کنید و هرگز درمان خانگی نداشته باشید.

وارد شدن صدمه و آرتریت

اگر گربه شما به درگیری فیزیکی با یک گربه ی دیگر را بپردازد و بعد از این درگیری دچار آسیب و ضرب دیدگی در قسمت دم خود شود، احساس درد زیادی خواهد داشت و دائماً دم خود را تعقیب می کند تا بتواند برای تسکین دادن دردی که به وجود آمده است دم خود را گاز بگیرد.

گاز گرفتن دم گربه ها
گاز گرفتن دم گربه ها

این کار فشار زیادی به دم گربه وارد می‌ کند و این موضوع باعث خونریزی دم گربه خواهد شد. گربه هایی که به بیماری آرتریت مبتلا هستند هم دقیقا همین کار را انجام می دهند. زیرا آرتریت درد زیادی در مفاصل دم گربه ایجاد می کند و گربه ها تصور می کنند که با گاز گرفتن دم می توانند درد را تسکین دهند. اما باید بدانید که گاز گرفتن دم گربه در هیچ شرایطی عقلانی و درست نمی باشد و نه تنها هیچ دردی را تسکین نخواهد داد بلکه باعث دوچندان شدن درد، شکستگی، زخم و دررفتگی نیز خواهد شد.

اضطراب و آلرژی

وقتی که گربه دچار استرس و اضطراب بسیار زیادی شود، به گاز گرفتن دم خود می‌ پردازد و تا آنجا این کار را ادامه می‌ دهد که دمش دچار خونریزی شود.

 برای مثال نقل مکان، اتفاقات ناگوار در منزل و افسردگی می‌ توانند این استرس و اضطراب شدید را در گربه به وجود بیاورند. علاوه بر این آلرژی یا حساسیت گربه هم باعث این کار خواهد شد.

به خصوص آلرژی غذایی، اگر شما از یک غذای نامناسب در تغذیه ی روزانه ی گربه ی خود استفاده کنید و گربه شما نسبت به غذای مورد نظر حساسیت داشته باشد، به گاز گرفتن دم خود می‌ پردازد. پس سعی کنید که با مراجعه به سایت میل ورم آسیا همواره سالم‌ ترین و مقوی ترین غذا ها را برای گربه خود خریداری کنید تا دچار آلرژی، حساسیت و در نهایت گاز گرفتن دم گربه نشود و رفتارهای غیرطبیعی ناشی از آلرژی از خود نشان ندهد.

گاز گرفتن دم گربه ها
گاز گرفتن دم گربه ها

سخن آخر

همان طور که اعلام کردیم گاز گرفتن دم گربه یک رفتار کاملاً غیرطبیعی و نامناسب در بدن گربه ها محسوب می‌ شود که دلایل متفاوتی دارد و هر یک از این دلایل را هم به صورت کامل بررسی کردیم.

 با توجه به دلیل مورد نظر، گربه شما باید تحت درمان قرار بگیرد تا به گاز گرفتن دم خود نپردازد. سعی کنید که همواره محیط زندگی گربه را سرشار از آرامش نگهدارید تا با احساس آرامش خاطر کامل به زندگی ادامه دهد و دچار این حالت غیر طبیعی نشود.

سؤالات متداول

آیا گاز گرفتن دم گربه توسط خودش رفتار طبیعی و عادی محسوب می شود؟

خیذ این مسئله به هیچ عنوان یک رفتار طبیعی و عادی نیست و قطعاً ریشه و علت خاصی دارد که باید بررسی شود.

آلرژی غذایی چرا باعث گاز گرفتن دم گربه خواهد شد؟

 زیرا اگر گربه یک از آلرژی و حساسیت داشته باشد دچار خارش در قسمت دم شده و برای تسکین این خارش دم خود را گاز می گیرد.

چه بیماری هایی گاز گرفتن دم گربه را به دنبال دارند؟

بیماری هایی که باعث ایجاد خارش و درد در قسمت دم می‌ شوند باعث گاز گرفتن دم گربه هم خواهند شد. برای مثال انگل، کک، آرتریت و… جزو بیماری هایی هستند که این اتفاق غیر طبیعی را به دنبال دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *