رفتار شناسی و تفاوت رفتاری گربه نر و ماده

تفاوت رفتاری گربه نر و ماده

آشنایی با تفاوت رفتاری گربه نر و ماده می تواند مسئله ی بسیار مهمی باشد. به خصوص کسانی که از هر دو جنس گربه در منزل خود نگهداری می کنند، باید با روحیات و اخلاقیات هر کدام از این گربه ها آشنایی کامل داشته باشند. تا در موقعیت های مختلف بهترین رفتار را از خود نشان دهند.

حقیقتی که وجود دارد، این است که هر گربه با توجه به نژاد و شرایط سلامتی و بدنی که دارد، رفتار های متفاوتی از خود نشان می دهد و جنسیت هم می‌تواند روی این رفتارها تاثیر گذار باشد. گربه ها تا قبل از عقیم سازی تفاوت بسیار زیادی از لحاظ اخلاقی با هم دارند و گربه های نر و ماده می توانند به راحتی تشخیص داده شوند. اما وقتی که هر دو جنس گربه عقیم شوند، تفاوت رفتاری گربه نر و ماده هم کاهش چشمگیری خواهد داشت.

ویژگی‌های اخلاقی گربه‌های نر عقیم نشده

اگر بخواهیم به تفاوت رفتاری گربه نر و ماده بپردازیم، باید گربه‌های عقیم نشده را در نظر بگیریم. گربه های نری که عقیم نشده اند، دائماً به دنبال جنس ماده پرسه می‌زنند و گربه‌های ماده را تعقیب می‌کنند.

علاوه بر این گربه‌های نر عقیم نشده با سایر گربه‌های نر و ماده مدام در حال جنگ و پرخاش هستند و دوست دارند که در قلمرو آن‌ها هیچ گربه نر دیگری جز خودشان وجود نداشته باشد.

تفاوت رفتاری گربه نر و ماده
تفاوت رفتاری گربه نر و ماده

این گربه‌های نر، رفتار بسیار پرخاشگرانه و عصبی از خود دارند و خوی وحشی آن ها بسیار زیاد می باشد. این گربه‌ ها میل جنسی بسیار فراوانی هم دارند و با این اوصاف هرگز نمی‌تواند گزینه خوبی به عنوان گربه خانگی باشند و برای اینکه در خانه بتوان از آن‌ها بدون هیچ مشکل خاصی نگهداری کرد، قطعاً باید عقیم شوند.

ویژگی‌های اخلاقی گربه ماده عقیم نشده

هنگام بررسی تفاوت رفتاری گربه نر و ماده شناسایی اخلاقیات گربه ماده عقیم نشده هم بسیار مهم است. گربه های ماده عقیم نشده ماهانه به شکل منظم، دچار فحلی یا همان پریودی می‌شوند.

این گربه‌ها، طی این مدت که عقیم نشده‌اند، از لحاظ جنسی پذیرا هستند و در همین راستا مدام در حال گام زدن می باشند و یا صداهای ناهنجار از خود تولید می کنند.

گربه های عقیم شده ممکن است که در طول یک سال چندین بار باردار شوند و هر بار چند توله به دنیا بیاورند. رسیدگی به گربه های ماده در دوران بارداری و فحلی کار دشواری است. زیرا روحیه گربه‌های ماده در این دوران بسیار شکننده و آسیب پذیر می‌شود. در نتیجه اگر دوست دارید از گربه ماده در منزل نگهداری کنید، حتما قبل از هر اقدامی از عقیم بودن گربه مطمئن شوید.

تفاوت رفتاری گربه نر و ماده از لحاظ محبت کردن

اگر بخواهیم به تفاوت رفتاری گربه نر و ماده از نظر محبت بپردازیم، باید بگویم که طبق تحقیقاتی که انجام شده است، گربه های نر و به ویژه گربه های نر عقیم شده بسیار مهربان هستند و پرخاش کمتری دارند و از لحاظ مهر و محبت گربه های نر قطعاً احساسات بیشتری از گربه های ماده از خود نشان می دهند. این گربه ها نسبت به صاحبان خود هم این محبت را ابراز می‌کنند.

مهارت شکار در کدام جنس از گربه بیشتر است؟

وقتی که صحبت از تفاوت رفتاری گربه نر و ماده می‌شود، مهارت شکار هم مورد بررسی قرار می‌گیرد و طبق بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده گربه های ماده قطعاً نسبت به گربه های نر شکارچیان بهتر و ماهرتری هستند. زیرا در طبیعتشان وظیفه دارند که تا وقتی که پیر می شوند برای بچه های خود به دنبال غذا باشند و این مسئله باعث می‌شود تا مهارت شکار در گربه های ماده افزایش پیدا کند.

سایر عوامل تاثیرگذار روی تفاوت رفتاری گربه نر و ماده

علاوه بر جنسیت، عوامل دیگری هم وجود دارند که باعث تفاوت رفتاری گربه نر و ماده می‌شوند. برای مثال، شرایط زندگی اجتماعی و تغذیه هم نقش مهم و تعیین کننده روی روحیات و شخصیت گربه خواهند داشت.

برای فراهم کردن تغذیه باکیفیت‌ و خوب برای گربه، سایت میل ورم آسیا غذاهای خوبی را عرضه می کند. با خرید غذای سالم برای گربه، موجب خواهید شد تا گربه شما سالم تر باشد و روحیه بهتر و بدون پرخاش داشته باشد. هر چقدر که تغذیه گربه بهتر باشد و از پروتئین و ویتامین تشکیل شده باشد، قطعاً گربه اخلاق بهتری خواهد داشت‌.

سخن آخر

به طور کلی اگر بخواهیم در رابطه با تفاوت رفتاری گربه نر و ماده صحبت کنیم، باید بگوییم که وقتی که گربه های نر و ماده عقیم شوند، هیچ تفاوت شخصیتی متمایزی نخواهند داشت و به سختی می توان بین آن‌ها تفاوت احساس کرد.

 این مسئله چیزی است که نظر اکثر دارندگان گربه های خانگی نیز می باشد. علاوه بر جنسیت، نژاد گربه هم تاثیر بسیار زیادی روی رفتار او خواهد گذاشت و قطعاً نژاد جزو عوامل تعیین کننده می باشد. پس قبل از اینکه گربه را به سرپرستی بگیرید و در خانه از آن نگهداری کنید حتماً درباره نژاد گربه خود تحقیقات لازم را انجام دهید. که گربه را بر اساس روحیات و علایق خود خریداری کنید. زیرا نژاد هر گربه خصوصیات اخلاقی خاص خود را دارد.

در هر صورت اکنون که از تفاوت رفتاری گربه نر و ماده عقیم نشده آگاهی پیدا کردید، اگر قصد دارید که از گربه های عقیم نشده به هر دلیلی نگهداری کنید، باز هم گربه های ماده می توانند انتخاب بهتری برای شما باشند. زیرا کنترل آن‌ها راحت تر است. اما گربه های نر عقیم نشده به علت میل جنسی بالا روند کنترل سختی دارند و بسیار پرخاشگر هستند.

سوالات متداول

مهمترین عامل تعیین کننده رفتار گربه چیست؟

در واقع مهمترین عاملی که روی رفتار و شخصیت گربه اثر می گذارد، نژاد گربه می باشد.

گربه های نر مهربان تر هستند یا گربه های ماده؟

طی تحقیقاتی که انجام شده است، گربه های نر عقیم شده نسبت به گربه های ماده بسیار مهربان تر و با عاطفه تر هستند.

گربه های ماده عقیم نشده چه ویژگی های اخلاقی دارند؟

گربه های ماده عقیم شده پذیرای گربه های نر از لحاظ جنسی هستند. مدام در حال گام زدن می باشند و علاوه بر این به صورت ماهانه دچار فحلی می شوند. که در این دوران روحیات آنها به شدت تغییر می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *