بررسی عوامل شب ادراری در سگ

شب ادراری در سگ

شب ادراری در سگ یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که برای سگ‌ها در سنین مختلف اتفاق می‌افتد و دارندگان سگ‌های خانگی باید این موضوع را جدی بگیرند. تا از بروز آن جلوگیری داشته باشند. زیرا این موضوع می‌تواند بسیار عذاب دهنده و خسته کننده باشد. چون باید به صورت مداوم به نظافت بپردازید و دائم نگران این اتفاق تلخ باشید.

 علل و عوامل مختلفی وجود دارند که باعث شب ادراری در سگ می‌شوند و قصد ما این است که در این مطلب تمام این علل و عوامل را بررسی کنیم تا شما نسبت به این موضوع آگاهی کامل پیدا کنید.

علل شب ادراری در سگ چیست؟

وقتی که سگ شما دچار شب ادراری می‌شود، باید به عوامل مختلفی دقت کنید. زیرا سگ‌های خانگی شاید به دلایل متفاوت در خواب ادرار کنند و هر یک از این دلایل باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند. تا روند درمان این مشکل آغاز شود.

بی اختیاری ادرار در واقع به وضعیتی گفته می‌شود که سگ توانایی نگه داشتن ادرار خود را ندارد و نمی‌تواند مثانه خود را کنترل کند.

شب ادراری در سگ
شب ادراری در سگها

این اتفاق برای تمام سگ‌ها در هر سنی رخ می‌دهد اما برای سگ های ماده میانسال شایع‌تر می‌باشد. زیرا هورمون استروژن در سگ‌های ماده میانسال کاهش پیدا می‌کند و این هورمون نقش مهمی در قدرت کنترل ماهیچه های مثانه سگ ایفا می‌کند.

پس اگر با این مشکل مواجه شدید حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا با مشورت های لازم علت اصلی را متوجه شوید و این مشکل را درمان کنید. در ادامه عوامل مهم را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

عفونت ادراری

یکی از مهمترین علل شب ادراری در سگ عفونت ادراری است. که باعث می‌شود سگ نتواند ادرار خود را کنترل کند و علاوه بر این دارای احساس بسیار دردناک و عذاب دهنده نیز خواهد بود. علاوه بر عدم کنترل ادرار، عفونت ادراری در سگ علائم دیگری ماننده بوی بد ادرار، ترشح ادرار از مجاری ادراری و وجود خون در ادرار نیز قابل توجه هستند.

 اگر سگ شما علاوه بر شب ادراری مکرر دارای این علائم نیز می‌باشد، حتما به عفونت ادراری مشکوک شوید و به دامپزشک متخصص مراجعه کنید تا درمان سگ شما را انجام دهد.

 دامپزشک برای شروع درمان یک آزمایش نمونه ادرار تجویز می‌کند تا مطمئن شود که سگ دچار عفونت ادراری هست یا خیر. شاید در کنار این مورد، آزمایش کشت ادرار و آزمایش حساسیت هم تجویز شوند. چون عفونت ادراری به خودی خود باعث بروز حساسیت‌ها و ورود باکتری‌های مختلف به بدن سگ خواهد شد.

 بعد از انجام آزمایشات لازم پزشک  با تجویز آنتی بیوتیک کمک می‌کند تا درمان آغاز شود و بعد از مدت زمان کوتاهی و با تمام شدن داروها عفونت ادراری سگ شما درمان شده و دیگر با شب ادراری روبرو نمی شوید.

شب ادراری در سگ
سگ در شب

بهم ریختگی هورمون‌ها

به هم ریختگی هورمون‌ها می تواند باعث شب ادراری در سگ شود. عوامل مختلفی می توانند این بهم ریختگی هورمون‌ها را رقم بزنند. برای مثال کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، استرس‌، مشکلات روحی و افسردگی هر کدام روی هورمون‌ها تأثیر می‌گذارند.

 برای درمان عدم تعادل هورمونی و حل مشکل شب ادراری در سگ در ابتدا دامپزشک باید آزمایشات لازم را انجام دهد تا مشخص شود چه هورمونی دچار کاهش یا افزایش شده است و سپس داروهای لازم را تجویز کند.

حتماً به هم ریختگی هورمون‌های سگ خود را جدی بگیرید. زیرا این مشکل می‌تواند سرآغازی برای بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات دیگر هم باشد.

مشکلات مربوط به ستون فقرات

وقتی که سگ‌ها با مشکلات ستون فقرات روبرو شوند، دچار بی اختیاری ادرار می‌شوند و این بی اختیاری در طول شب بسیار شدیدتر خواهد شد.این مشکل برای نژادهای مختلف سگ اتفاق می‌افتد.

مشکلات مربوط به ستون فقرات سگ از طریق سی تی اسکن، ام آر آی یا اشعه ایکس از قابل بررسی هستند و می توان با جلسات فیزیوتراپی این مشکل را کاهش داد. اما درمان قطعی نخواهد داشت و ممکن است که شب ادراری در سگ هم به امری ادامه دار و طولانی مدت تبدیل شود. پس حتما در صورت بروز چنین مشکلاتی جلسات فیزیوتراپی را ادامه ادامه دهید تا بهبودی کامل و ۱۰۰ درصدی حاصل شود.

سنگ مثانه

اگر یک سگ به بیماری سنگ مثانه مبتلا شود، قطعاً دچار شب ادراری هم خواهد شد و در حقیقت یکی از عوامل مهم شب ادراری در سگ، سنگ مثانه است. سنگ مثانه به یک تجمع دردناک از مواد معدنی گفته می‌شود که در قسمت مثانه قرار می‌گیرد.

 اگر این بیماری گسترش پیدا کند، علاوه بر شب ادراری باعث می‌شود تا ادرار فرد خونی شود و وقتی که سنگ مثانه بیش از حد بزرگ شود مجاری ادراری سگ مسدود شده و سگ توانایی اجرا کردن نخواهد داشت. که این مسئله آسیب‌های بسیار زیادی به بدن حیوان شما وارد می‌کند.

پس به محض اینکه به این بیماری خطرناک مشکوک شدید سگ خود را به دامپزشکی نشان دهید. تا درمان را آغاز کند. اگر سگ کوچک باشد، دامپزشک می‌تواند با روشی غیر از جراحی آن را خارج کند. اما اگر سنگ از حد معمول بزرگتر باشد طبیعتاً نیاز به جراحی خواهد داشت. که البته جراحی سنگینی نیست و سگ شما بعد از جراحی به سرعت بهبود پیدا می‌کند.

 وقتی که سگ بهبود پیدا کرد باید رژیم غذایی مخصوص را داشته باشد و تا مدت زمان طولانی مایعات بسیار زیادی مصرف کند. این اقدام باعث جلوگیری از بروز مجدد بیماری در بدن سگ خواهد داشت.

بعد از عمل جراحی از غذاهای سالم و باکیفیت برای سگ خود استفاده کنید. تا سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشد. زیرا بعد از جراحی سیستم ایمنی به خودی خود دچار ضعف خواهد شد.

شب ادراری در سگ
شب ادراری سگ

 برای تقویت سیستم ایمنی سگ و خرید غذاهای با کیفیت، سایت میل ورم آسیا به عنوان یک فروشگاه تخصصی در حوزه غذای حیوانات، از جمله غذای سگ، در خدمت تمام خریداران گرامی است و با کیفیت ترین غذاها را به فروش می‌رساند.

سخن آخر

شب ادراری در سگ شاید به مسائل پیچیده و خطرناک مانند بیماری هایی که ذکر کردیم بستگی داشته باشد. شاید هم دلیل ساده مانند اضطراب و استرس داشته باشد. اما در هر صورت بهتر است این مشکل را جدی بگیرید و با دامپزشک مشورت کنید. تا از پیشرفت این مشکل جلوگیری شود. زیرا این مشکل چیزی است که هم سگ شما را آزار خواهد داد و هم باعث عذاب شما می‌شود.

سؤالات متداول

آیا مشکل شب ادراری در سگ خطرناک است؟

این مشکل شاید خطرناک باشد و به بیماری‌های جدی بستگی داشته باشد. شاید هم مسئله مهمی نباشد و به سرعت بهبود پیدا کند. پس بهتر است که به دامپزشک مراجعه کنید.

سنگ مثانه در بدن سگ با روش غیر از جراحی قابل درمان است؟

 در صورتی که سنگ مثانه اندازه ی کوچکی داشته باشد، با روش‌های غیر جراحی قابل درمان خواهد بود. در غیر این صورت تنها راه درمان، جراحی است.

آیا سگ ها هم دچار عفونت ادراری می شوند

بله بیماری فقط مختص حیوانات نیست. بلکه ممکن است که سگ ها هم دچار این مشکل شوند و با داروهای آنتی بیوتیک درمان خواهند شد

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *