دلیل کچلی پرندگان زینتی چیست؟

کچلی پرندگان زینتی

کچلی پرندگان زینتی یکی از مشکلات همه گیر در بین این پرنده‌ ها می‌ باشد و افرادی که از پرنده‌ های زینتی در محیط منزل نگهداری می‌ کنند، حتماً برای یک بار هم که شده با این مشکل روبرو شده اند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و دغدغه و نگرانی کچلی پرنده ی خود را دارید، خواندن این مطلب را تا انتها به شما پیشنهاد می‌ کنیم. زیرا عوامل مختلفی وجود دارند که می‌ توانند باعث بروز این مشکل برای پرنده ی شما شوند و شاید علت اصلی در بین پرندگان، متفاوت باشد و هر پرنده بنابر دلیل خاصی دچار عارضه ی کچلی شود. در ادامه تمام دلایل ایجاد کننده ی کچلی را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

دلایل کچلی پرندگان زینتی

شناخت دلایل کچلی پرندگان زینتی کمک می‌ کند که بتوانید از این مشکل جلوگیری داشته باشید و یا حتی در صورت بروز این مشکل علت و ریشه اصلی این عارضه را سریعتر متوجه شوید و بتوانید برای درمان پرنده زینتی خود اقدام کنید.

کچلی پرندگان زینتی

تغذیه ی نا مناسب

یکی از مهمترین دلایلی که می‌ تواند کچلی پرندگان زینتی را به دنبال داشته باشد تغذیه ی نامناسب می‌ باشد. تغذیه نامناسب یعنی کمبود هایی که در بدن پرنده ایجاد می‌ شوند. برای مثال کمبود ویتامین، کمبود پروتئین و مواد معدنی همه و همه به تغذیه ی نامناسب بستگی دارند و وقتی که بدن پرنده دچار کمبود ویتامین می‌ شود، قطعاً سیستم ایمنی ضعیف‌ تری پیدا می‌ کند که این موضوع به خودی خود می‌ تواند ریزش پر های پرنده و کچلی پرنده را به دنبال داشته باشد.

 به خصوص آن دسته از پرنده‌ هایی که از ویتامین کافی تغذیه نمی‌ کنند، دچار پر ریزی در قسمت گردن و سر خواهند شد این نوع ریزش پر به هیچ عنوان جبران نمی‌ شود. پس سعی کنید از همان ابتدا تغذیه کامل و غنی را برای پرنده ی‌ خود تدارک ببینید تا چنین مشکلی به وجود نیاید.

 جهت خرید تغذیه ی‌ با کیفیت مرغوب و مغذی برای پرنده زینتی سایت میل ورم آسیا با فروش و ارائه انواع غذاهای با کیفیت مخصوص پرندگان در خدمت شما می‌‌ باشد.

اگر غذای پرنده زینتی خود را از این سایت خریداری کنید این اطمینان را به شما می‌ دهیم که به هیچ عنوان پرنده ی‌ شما دچار کمبود ویتامین، کمبود پروتئین و کمبود مواد با املاح معدنی در بدن خود نخواهد شد و پرنده سیستم ایمنی قوی و مقاومی دارد که از بروز مشکلات مختلف از جمله ریزش پر، جلوگیری می کند.

کچلی پرندگان زینتی

کنه

یکی دیگر از مواردی که در لیست دلایل کچلی پرندگان زینتی قرار می‌ گیرد، کنه‌ ها می‌ باشد. کنه وقتی که وارد پرهای پرنده شود باعث از بین رفتن ساقه ی پر های پرنده شده و در نهایت ریزش پر را برای پرنده به دنبال خواهد داشت و قطعاً آن دسته از پرنده‌ های زینتی که به کنه مبتلا شده‌ اند در معرض خطر کچلی قرار دارند.

پس باید سعی کنید که از همان ابتدا بهداشت محیط زندگی پرنده را رعایت کنید و از ورود انواع حشرات و کنه‌ ها به قفس پرنده ی زینتی خود جلوگیری داشته باشید تا چنین مشکلی گریبانگیر پرنده ی شما نشود.

انواع قارچ ها، باکتری ها و انگل ها

انواع بیماری‌ های باکتریایی و قارچی و انگلی هم می‌ تواند عامل مهمی برای کچل شدن پرنده باشد. در این میان استافیلوکوک از جمله بیماری‌ های باکتریایی است که باعث ایجاد خارش و خودزنی در بدن پرنده می‌ شود. این خارش‌ های پی در پی ریزش پر را برای پرنده به دنبال داشته و در نهایت سطح سر و گردن پرنده زینتی شما به صورت کامل کچل خواهد شد. کاندیدیاز هم یکی دیگر از بیماری های قارچی می باشد که خارش و ریزش پر را با خود به همراه دارد.

تولید مثل یا جفت گیری

معمولاً پرنده‌ ها در فصل تولید مثل و جفتگیری دچار ریزش پر می‌ شوند. این مشکل بیشتر گریبان پرنده‌ های زینتی ماده را می‌ گیرد و وقتی که پرنده ماده به صورت کامل از ویتامین‌ ها و پروتئین‌ ها تغذیه نکند دچار ریزش پر خواهد شد.

 علاوه بر این وقتی که پرنده ی ماده بعد از تولید مثل مشغول رسیدگی به جوجه‌ های خود می‌ باشد به پرنده ی نر اجازه جفت‌گیری نمی‌ دهد و در این شرایط پرنده نر دچار نا امیدی شده و رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می‌ دهد. که این موارد باعث ریزش پر و کاهش قدرت سیستم ایمنی پرنده زینتی نر خواهند شد.

کچلی پرندگان زینتی

علل روحی و رفتاری

مسائل روحی و رفتاری هم می‌ توانند موجب کچلی پرندگان زینتی شوند. زیرا بسیاری از علائم روحی روی جسم پرنده هم تاثیر منفی می‌ گذارند و یکی از این تاثیرات ریزش پر می‌ باشد. هر عاملی که افسردگی و استرس پرنده ی زینتی را به دنبال داشته باشد باعث ایجاد مشکلات جسمانی از جمله پر ریزی برای پرنده می‌ باشد.

برای مثال پیدا نکردن جفت، ترس و وحشت پرنده، قرار گرفتن در یک محیط جدید، دوری از پرنده ماده، وجود مشغولیت ذهنی، مسئله تعیین قلمرو همه و همه از جمله مسائلی هستند که ضمن درگیر کردن روح پرنده، جسم پرنده را نیز به خود درگیر می‌ کنند و می‌ توانند باعث ریزش پر شوند.

نبود تهویه مناسب هوا

عدم وجود رطوبت کافی در قفس پرنده و نبود تهویه مناسب یکی از دلایل کچلی پرندگان زینتی می‌ باشد. زیرا وقتی که دمای قفس تناسب نداشته باشد و مدام بالا و پایین شود، پرنده دچار سرماخوردگی و بیماری‌ های مختلف می‌ شود که در ادامه ی این بیماری‌ ها،  مشکلاتی مانند ریزش پر برای سر و گردن پرنده رخ خواهد داد.

دوران پوست اندازی یا پر ریزی

همه ی پرنده‌ ها از جمله پرنده‌ های زینتی یک بار در طول سال دچار پوست اندازی یا پرریزی می‌ شوند و این دوران معمولاً در فصول گرم سال یعنی تابستان و اواخر بهار اتفاق می‌ افتد. این مسئله کاملا طبیعی می‌ باشد و نیاز به مراجعه به دامپزشک یا انجام درمان‌ های تخصصی نخواهد داشت پس جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

سخن آخر

برای درمان کچلی پرندگان زینتی پیشنهاد می‌ کنیم که در وهله ی اول علت دقیق این عارضه را جویا شوید و پس از آن با مشورت یک دامپزشک متخصص بهترین روش درمانی و بهترین راه حل را به کار بگیرید. تا از پیشرفت کچلی جلوگیری کرده و به درمان بهتر آن کمک کنید.

سؤالات متداول

آیا ریزش پر های پرنده یک بار در سال غیر عادی است و نیاز به درمان‌ های دامپزشکی دارد؟

خیر، تمام پرنده‌ ها و حتی پرنده‌ های زینتی یک بار در فصول گرم سال دچار پر ریزی می‌ شوند که این مسئله یک دوره ی کاملاً طبیعی برای پرندگان به حساب می آید.

بیشترین میزان ریزش پر در کدام قسمت از بدن پرنده زینتی رخ می‌ دهد؟

 قسمت سر و گردن پرنده ی زینتی بیشتر از سایر قسمت‌ ها در معرض خطر کچلی قرار دارد و برای اولین بار هم ریزش، از این قسمت ها شروع می شود.

چرا تغذیه نامناسب باعث ریزش پرهای پرنده زینتی می‌ شود؟

زیرا وقتی که تغذیه ویتامین و پروتئین کافی نداشته باشد، بدن پرنده را ضعیف خواهد کرد و موجب عدم رشد پرهای جدید و ریزش پرهای قدیمی خواهد شد. با مراجعه به سایت میل ورم آسیا می توانید بهترین خوراک ها را برای پرندگان زینتی خود خریداری کنید که حاوی انواع پروتئین ها و ویتامین ها می باشد.

1/5 - (3 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *