دلیل پرخاشگری مرغ مینا و راه حل این مشکل

پرخاشگری مرغ مینا

پرخاشگری مرغ مینا یکی از مشکلاتی است که اکثر دارندگان این پرنده با آن مواجه شده‌ اند و در صدد این امر هستند که بتوانند به بهترین شکل ممکن این مشکل را حل کنند.

همانطور که می‌ دانید مرغ مینا یک پرنده ی زینتی بسیار باهوش است که رابطه ی عمومی بسیار قوی دارد و دوست دارد که مدام آواز بخواند یا حرف بزند. وقتی که شما دائماً از این پرنده در محیط بسته ی قفس و در منزل نگهداری کنید، طبیعی است که مرغ مینا دچار پرخاش و عصبانیت شود. در نتیجه، باید سعی کنید که اوقات خوشی را برای مرغ مینا رقم بزنید تا پرنده سرگرم شود و احساس ناخوشایندی نداشته باشد.

 در واقع مرغ مینا یک پرنده ی‌ وحشی بوده و خوی وحشی‌گری دارد. در نتیجه نگهداری از این پرنده در قفس و در منزل کار نسبتاً دشواری است. اما شما می‌ توانید با روش‌ های مختلف مرغ مینا را اهلی و رام کنید. به طوری که به هیچ عنوان دیگر با پرخاش و عصبانیت این پرنده روبرو نشوید.

 در این مقاله قصد داریم که انواع روش‌ های حل مشکل پرخاش در مرغ مینا را بررسی  کنیم تا تمام دارندگان این پرنده بتوانند این مشکل را حل کنند و از نگهداری مرغ مینا در منزل لذت ببرند و آرامش آن ها خدشه‌دار نشود.

رام نبودن، مهمترین دلیل پرخاشگری مرغ مینا

شاید بتوان مهم‌ترین دلیل پرخاشگری مرغ مینا را اهلی نبودن این پرنده دانست. باید بدانید که مرغ مینای وحشی تا قبل از سن بلوغ باید رام شود و در صورتی که این اتفاق نیفتد، فرایند دستی کردن و رام کردن پرنده بسیار دشوار و زمانبر خواهد شد.

 مرغ مینا بعد از بلوغ تمایل بسیار کمتری نسبت به رام شدن و دستی شدن نشان می‌ دهد. پس توصیه‌ ی ما به شما این است که اگر قصد خرید مرغ مینا و نگهداری از این پرنده را دارید سعی کنید که از همان ابتدا مرغ مینای غیربالغ را خریداری کنید تا پرنده ی شما قبل از سن بلوغ اهلی شود و بدین ترتیب از میزان پرخاشگری مرغ مینا تا حد زیادی کاسته خواهد شد.

برای اینکه بتوانید مرغ مینا را به بهترین شکل ممکن اهلی کنید بهتر است که روزانه زمان زیادی را به پرنده اختصاص دهید و به بازی و گفتگو با مرغ مینا بپردازید. به این صورت که انواع اسباب بازی‌ های رنگارنگ و سرگرم کننده را در قفس مرغ مینا قرار دهید و در طول روز در کنار قفس بنشینید و به گفتگو با پرنده بپردازید این اقدامات به رام شدن سریع مرغ مینا کمک می‌ کنند.

نحوه برخورد صحیح با مرغ مینا پرخاشگر چگونه است؟

اگر با پرخاشگری مرغ مینا مواجه شده‌ اید و نحوه ی برخورد صحیح با این پرنده را نمی‌ دانید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید. زیرا در صورتی که برخورد مناسبی در هنگام پرخاشگری این پرنده از خود نشان ندهید، احتمال افزایش میزان پرخاشگری مرغ مینا بالا می‌ رود و این موضوع نه به نفع شما خواهد بود و نه برای پرنده مفید است.

 در صورتی که اصلاح رفتار داشته باشید و سعی کنید که رفتار متناسب با روحیات مرغ مینا را به کار بگیرید، می‌ توانید ارتباط بهتر و صمیمی‌ تری را با مرغ مینای خود تجربه کنید. اولین اقدامی که در چنین موقعیتی باید آن را انجام دهید این است که حتی المقدور به دنبال اذیت کردن یا تنبیه مرغ مینا نباشید. زیرا این کار باعث تشدید پرخاش مرغ مینا می‌ شود.

 اگر پرنده ی‌ شما خرابکاری کرد یا مشکلی ایجاد کرد به هیچ عنوان عصبانی نشوید و بر سر او داد نزنید چرا که تمام این رفتار های منفی اثر سوء در رفتار مرغ مینای شما خواهند داشت.

اگر به جز مرغ مینا دارای پرنده ی دیگری هم بودید، به هیچ عنوان در برابر چشمان مرغ مینا به آن پرنده محبت نکنید. زیرا این موضوع حساسیت مرغ مینا را برانگیخته می‌ کند و باعث احساس حسادت و پرخاش در مرغ مینا می شود.

یکی از راه‌ های ارتباطی مرغ مینا با انسان‌ ها نوک زدن به انگشت می‌ باشد. اگر این پرنده به انگشت شما نوک زد یعنی قصد دارد که با شما ارتباط برقرار کند پس به هیچ عنوان انگشت خود را عقب نکشید و اجازه دهید که پرنده با شما احساس صمیمیت داشته باشد.

پرخاشگری مرغ مینا در دوران جفت گیری

پرخاشگری مرغ مینا در زمان جفت‌ گیری به اوج خود می‌ رسد و این پرنده در زمان جوجه کشی نسبت به لانه ی خود بسیار حساس خواهد شد و حتی در این دوران هیچ اعتمادی به صاحبان خود هم ندارد. به این صورت که صاحب مرغ مینا قصد غذا دادن به پرنده را دارد و به لانه ی پرنده نزدیک می‌ شود و در این موقعیت با پرخاش بسیار شدید مرغ مینا مواجه خواهد شد.

این پرخاش به علت غریزه ی طبیعی و دفاع از قلمرو رخ می‌ دهد که موضوعی کاملاً قابل درک است. در این دوران مرغ مینا به شدت پرخاشگر می‌ شود و مدام به اشیا و هرچه که به او نزدیک شود نوک می‌ زند و جیغ می‌ کشد.

پرخاشگری مرغ مینا

سعی کنید در فصل جفت‌گیری و جوجه کشی تغذیه غنی از ویتامین و پروتئین را از سایت میل ورم آسیا خریداری کنید و برای مرغ مینای خود تدارک ببینید. زیرا هر چقدر که مرغ مینا تغذیه ی بهتری داشته باشد اعصاب آرام‌ تری خواهد داشت و این موضوع به تقویت جوجه نیز کمک می‌ کند.

سخن آخر

اکنون که دلایل پرخاشگری مرغ مینا را شناختید، در صورتی که با این مشکل مواجه شدید می‌ توانید بهتر پرنده ی خود را درک کنید و برخورد بهتری هم با مرغ مینای خود داشته باشید. تا بدین ترتیب هم شما و هم مرغ مینا احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید.

سؤالات متداول

چرا پرخاش مرغ مینا در زمان جفت‌گیری افزایش پیدا می‌ کند؟

 زیرا پرنده در این دوران نسبت به لانه ی خود حساس است و با غریزه ی طبیعی که دارد به دفاع از قلمرو می‌ پردازد که این مسئله پرخاش مرغ مینا را به دنبال خواهد داشت.

آیا استفاده از اسباب بازی در قفس مرغ مینا به آرامش این پرنده کمک می‌ کند؟

 بله، زیرا مرغ مینا یک پرنده ی پر جنب و جوش است و با اسباب بازی‌ ها به خوبی سرگرم خواهد شد.

بهترین برخورد در برابر پرخاشگری مرغ مینا چیست؟

 حفظ آرامش و درک کردن پرنده به جلوگیری از تشدید پرخاش کمک می‌ کند.

4.3/5 - (11 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *