دلیل عصبانیت عروس هلندی چیست؟

عصبانیت عروس هلندی

عصبانیت عروس هلندی زمانی اتفاق می افتد که پرنده در اثر عوامل تحریک زای مختلف دچار پرخاشگری شود. اما این اتفاق به خودی خود دارای دلایل متعدد و مختلف می باشد که بررسی و شناخت هر کدام از این دلایل برای صاحبان عروس هلندی الزامی است.

عوامل ایجاد کننده عصبانیت عروس هلندی

همانطور که گفتیم، عصبانیت عروس هلندی بر اثر عوامل مختلف رخ می دهد. برای مثال، وقتی که پرنده را در شرایط استرس زا قرار دهید یا رفتاری خلاف میل و روحیه پرنده داشته باشید، باید منتظر عصبانیت شدید عروس هلندی خود هم باشید.

علاوه بر این نکات تغذیه ای هم نقش مهمی در سلامت اعصاب عروس هلندی ایفا می کنند. زیرا وقتی که عروس هلندی با کمبود ویتامین و کمبود پروتئین مواجه شود و سیستم ایمنی تضعیف شده داشته باشد به مرور زمان اعصاب ضعیف تری پیدا می‌ کند و این مسئله باعث می‌شود که عروس هلندی شما مدام عصبانی و پرخاشگر شود.

عصبانیت عروس هلندی

 برای جلوگیری از چنین مشکلی باید سعی کنید که به تغذیه عروس هلندی خود اهمیت زیادی دهید و مهم ترین رکن در این زمینه استفاده از غذاهایی می باشد که سرشار از پروتئین، ویتامین املاح و مواد معدنی هستند. این غذا ها نه تنها باعث تقویت سیستم ایمنی پرنده می شوند، بلکه تقویت اعصاب پرنده را هم به دنبال خواهند داشت و فواید بسیار زیادی دارند.

سایت معتبر میل ورم آسیا به عنوان یک سایت تخصصی در حوزه غذای پرندگان و سایر حیوانات غذاهایی را به فروش می‌ رساند که سرشار از پروتئین، ویتامین املاح معدنی و مواد مغذی هستند و شما می توانید از انواع این غذاها برای عروس هلندی خود استفاده کنید تا با فراهم کردن تغذیه سالم و پربار از تضعیف اعصاب پرنده جلوگیری داشته باشید.

سعی کنید همیشه فضایی که برای زندگی عروس هلندی خود تدارک می بینید، سرشار از آرامش باشد تا پرنده شما در روند زندگی‌ اش دچار مشکل نشود و اعصاب آرامی داشته باشد. به همین منظور از قرار دادن قفس عروس هلندی در محیط‌ های پر سر و صدا خودداری کنید.

نحوه آرام کردن یک عروس هلندی عصبانی

اگر با عصبانیت عروس هلندی مواجه شدید و قصد آرام کردن این پرنده را دارید، باید بدانید که این پرنده با نوازش تا حد زیادی آرام می شود به خصوص اگر پرنده دستی شما باشد می توانید در هنگام عصبانیت پرنده را در آغوش بگیرید و نوازش کنید و هنگام نوازش به آرامی با پرنده صحبت داشته باشید. تا این برقراری ارتباط به همراه نوازش، عصبانیت پرنده را کاهش دهد.

 غذا دادن به پرنده به آرامی در این موقعیت می تواند موثر واقع شود. بعد از اینکه پرنده شما آرام شد و عصبانیتش فروکش کرد، میتوانید اجازه دهید که عروس هلندی از قفس بیرون بیاید و به بازی کردن بپردازد. تا دلیل عصبانیت را فراموش کند.

 پس از این، شرایط مناسبی را برای خواب و استراحت باکیفیت عروس هلندی فراهم کنید. زیرا وقتی که عروس هلندی نتواند در آرامش به خواب برود و خواب کافی نداشته باشد، پرخاشگر و عصبانی می شود.

عصبانیت عروس هلندی

فراهم کردن اسباب بازی های سرگرم کننده و متنوع هم در این موقعیت نقش مهم و تعیین‌کننده ایفا می‌ کند. در هر صورت شما باید تمام تلاش خود را بکنید که پرنده شما احساس خوبی داشته باشد تا عصبانیت را به طور کل فراموش کند و دیگر رفتار پرخاشگرانه از خود نشان ندهد.

پرخاشگری در عروس هلندی

پرخاشگری در عروس هلندی می تواند به علت تغییرات هورمونی یا آسیب هایی باشد که پرنده در دوران نوجوانی تجربه کرده است. به خصوص عروس های هلندی نر بیشتر از عروس های هلندی ماده پرخاش می کنند. زیرا جزو آن دسته از پرنده هایی هستند که در تجربیات قبلی خود با مشکل و آسیب روبرو شده اند و وقتی که با بی توجهی روبرو می شوند مدام پرخاش می کنند و عصبانی خواهند شد.

 از طرف دیگر برخورد عروس هلندی با درخت یا اجسام مختلف در هنگام پرواز می تواند عصبانیت عروس هلندی را برانگیخته کند و باعث پرخاش این پرنده شود‌. این مسئله حتی خطر ایجاد مشکلات مغزی و مرگ را هم برای عروس هلندی خواهد داشت‌‌. پس سعی کنید که حتماً حواستان باشد تا پرنده خود را در محیط بدون مانع به پرواز در بیاورید.

ارتباط عصبانیت و افسردگی در عروس هلندی

وقتی که عصبانیت عروس هلندی ادامه دار شود و تا مدت زمان طولانی تداوم داشته باشد، باعث می شود که پرنده کم کم وارد ورطه ی افسردگی شود.

اگر مشاهده کردید که عروس هلندی شما با تغییر ناگهانی شخصیت روبرو شده است و مانند گذشته رفتار نمی کند و انگار یک عروس هلندی جدید را مشاهده می کنید، باید بدانید که پرنده احتمالاً به افسردگی دچار شده است و این افسردگی در اثر خشونت و پرخاش رخ داده است.

این موضوع حتی می‌تواند به دلیل مسائل هورمونی و تغییرات فصلی هم باشد که در عروس هلندی ماده بیشتر رخ می دهد. در هر صورت با مشاهده ی پرخاش های ادامه دار، افسردگی و انزوای پرنده به دامپزشک مراجعه کنید تا دام پزشک سلامت روحی پرنده را بررسی کند و به بهبود این علائم کمک کند.

عصبانیت عروس هلندی

سخن آخر

عصبانیت عروس هلندی جزو مشکلات مهمی است که حتماً باید جدی گرفته شود‌. شما به عنوان صاحب این پرنده موظف هستید که به روحیات و خلقیات عروس هلندی خود اهمیت دهید و در صورت مشاهده ی هرگونه تغییر در رفتار و خلق و خوی پرنده با دامپزشک مشورت کنید تا پرنده شما دچار افسردگی یا پرخاشگری مزمن نشود.

همانطور که عروس های هلندی بسیار خونگرم اجتماعی هستند می توانند در موقعیت های مختلف بسیار پرخاشگر و عصبی شوند و این هنر شما است که هرگز پرنده خود را در چنین موقعیت‌ هایی قرار ندهید و شرایط مناسب را برای زندگی بهتر و آرامش بیشتر عروس هلندی فراهم کنید.

سؤالات متداول

آیا کمبود ویتامین و پروتئین در تغذیه عروس هلندی باعث عصبانیت این پرنده می شود؟

 بله یکی از عوامل مهمی که باعث تضعیف اعصاب عروس هلندی و در نهایت عصبانیت های مداوم این پرنده می شود، کمبود انواع پروتئین و ویتامین در تغذیه عروس هلندی می باشد.

عصبانیت عروس هلندی چه زمانی می تواند منجر به افسردگی شود؟

 زمانی که عصبانیت پرنده ادامه دار شود و اقدامی برای کاهش عصبانیت و پرخاشگری پرنده انجام نشود پرنده ‌دچار افسردگی مزمن خواهد شد.

بهترین روش برای آرام کردن عروس هلندی عصبانی چیست؟

نوازش و صحبت کردن می تواند بهترین روش برای افزایش آرامش عروس هلندی باشد.

4.3/5 - (31 امتیاز)

دیدگاه‌ها (9)

  1. من پرنده عروس هلندی رنگش هم خاکستری هست و بعضی وقت ها پاش درد میگیره ولی نمی دونم چی تو قفسه که اینجوری میکنه
    1. بزار گاز بگیره دستت رو بکن تو دهنش بزار گاز بگیره بعدش که فهمید شما در برابر گاز گرفتن مقاوم هستید دیگه گاز نمیگیره هواست باشه دست کش دستت نباشه خیلی با هوشه میفهمه از روی دست کش نمیتونه گاز بزنه گازش هم آن چنان چیز گنده ای نیست ولی تنها راهی هست که من امتحان کردم و صد در صد جواب گرفتم امتحانش کن
    1. بزار گاز بگیره دستت رو بکن تو دهنش بزار گاز بگیره بعدش که فهمید شما در برابر گاز گرفتن مقاوم هستید دیگه گاز نمیگیره هواست باشه دست کش دستت نباشه خیلی با هوشه میفهمه از روی دست کش نمیتونه گاز بزنه گازش هم آن چنان چیز گنده ای نیست ولی تنها راهی هست که من امتحان کردم و صد در صد جواب گرفتم امتحانش کن
  2. با سلام و خسته نباشید. یه عروس هلندی لوتینو اسمشو حنا گذاشتیم. 1ماه هست گرفتم و تازه دونخور شده بود. و بقول صاحب مغازه از مادر فقط تغذیه شده و سرلاکی نیست بخاطر همین خلاصه تر بگم که خیلی عصبیه و هرکار میکنیم ارتباط برقرار نمیکنه! و کلا دست رو اروم میبریم سمتش که لااقل بیاد رو دست گاز میگیره و عصبی میشه. کلا دیگه نمیدونیم چیکار کنیم چون نزدیک 1ماه و خورده ای هست داریمش ولی عادت نکرده بهمون. غذاشم کیفیتش خوب و شسته شده هست، در قفسش گاهی بازه و خودش میره و میاد ولی هیچکدوم نمیذاره طرفش بریم!! ببخشید زیاد شد و پیشاپیش ممنون از جوابتون
  3. با سلام و خسته نباشید. یه عروس هلندی لوتینو اسمشو حنا گذاشتیم. 1ماه هست گرفتم و تازه دونخور شده بود. و بقول صاحب مغازه از مادر فقط تغذیه شده و سرلاکی نیست بخاطر همین خلاصه تر بگم که خیلی عصبیه و هرکار میکنیم ارتباط برقرار نمیکنه! و کلا دست رو اروم میبریم سمتش که لااقل بیاد رو دست گاز میگیره و عصبی میشه. کلا دیگه نمیدونیم چیکار کنیم چون نزدیک 1ماه و خورده ای هست داریمش ولی عادت نکرده بهمون. غذاشم کیفیتش خوب و شسته شده هست، در قفسش گاهی بازه و خودش میره و میاد ولی هیچکدوم نمیذاره طرفش بریم!! ببخشید زیاد شد و پیشاپیش ممنون از جوابتون
  4. سلام وقت بخیر عروس نر دارم که تنهاست و جفت نداره چند روزه خیلی زیاد به لونه ش میره و خیلی عصبی شده و به ندرت و برای خوردن غذا لونه رو ترک میکنه علتش چی میتونه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *