علت و درمان آلرژی در سگ

آلرژی در سگ

آلرژی در سگ ممکن است که به علت مشکلات مختلفی رخ دهد و در برخی از موارد نشان دهنده یک بیماری خطرناک خواهد بود. اما به طور کلی سگ ها هم مانند انسان ها می توانند به غذا ها، بو ها و چیزهای مختلف حساسیت داشته باشند و در اثر این حساسیت آلرژی رخ خواهد داد.

اگر دارای سگ خانگی هستید و دوست دارید که از بروز آلرژی در سگ خود جلوگیری داشته باشید، باید به مرور زمان مواد غذایی یا بوهایی که سگ شما به آن ها حساس می باشند را از سگ دور نگه دارید. تا دچار آلرژی نشود. این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا روش های درمان و علل مختلف بروز آلِرژی در بدن سگ ها را متوجه شوید.

انواع آلرژی در سگ

سه بسیار مهم در رابطه با آلرژی سگ ها وجود دارد که شامل آلرژی غذایی، آلرژی پوستی و شوک آنافیلاکتیک می باشد. در ادامه هر یک از این آلرژی‌ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

آلرژی پوستی

یکی از انواع آلرژی در سگ که بسیار هم مرسوم می باشد، آلرژی پوستی است‌. آلرژی پوستی با نام درماتیت آلرژیک هم شناخته می‌شود که یکی از شایع‌ترین آلرژی‌ها برای سگ ها به حساب می آید. که توسط نوع غذا و یا محیط زندگی سگ ایجاد خواهد شد.

حساسیت پوستی سگ اگر درمان نشود، باعث بروز عفونت ثانویه می‌شود و زخم‌های زیادی روی پوست سگ به جا خواهد گذاشت‌. پس باید حتماً از سگ خود در برابر این نوع حساسیت مراقبت کنید و در صورتی که سگ شما دچار درما آلرژیک شد مراقب پوست ملتهب باشید و از خاراندن پوست توسط سگ جلوگیری داشته باشید. در اکثر موارد آلرژی‌های پوستی فصلی هستند و در فصول گرم سال رخ می‌دهند.

همانطور که گفتیم، آلرژی پوستی ممکن است در اثر تغذیه هم اتفاق بیفتد. زیرا ممکن است که سگ با خوردن یک غذا و یا لمس یک غذا، به آن حساسیت داشته باشد و پوست بدن سگ واکنش نشان خواهد داد. پس در انتخاب تغذیه سالم هم دقت زیادی داشته باشید.

حساسیت غذایی

بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که عدم تحمل غذا توسط سگ نوعی حساسیت غذایی می باشد اما این مسئله کاملاً متفاوت است و در واقع آلرژی غذایی با عدم تحمل غذا دو مؤلفه ی جدا از هم می باشند.

آلرژی در سگ می‌ تواند به صورت غذایی هم بروز پیدا کند و هر غذایی که سگ نسبت به آن حساسیت داشته باشد باعث این اتفاق خواهد شد.

در حقیقت اگر بخواهیم آلرژی غذایی را در یک عبارت توضیح دهیم؛ باید بگوییم که وقتی که بدن سگ یک غذا را به عنوان مهاجم ببیند، از سیستم ایمنی برای حمله مهاجم استفاده می کند و بدین ترتیب حساسیت غذایی اتفاق خواهد افتاد. وقتی که سگ به حساسیت غذایی مبتلا شود، دچار مشکلاتی مانند: کهیر، استفراغ و بی حالی خواهد شد. این علائم با پیدا کردن غذای حساسیت زا و حذف آن از رژیم غذایی سگ برطرف می‌ شوند.

برای این که سگ شما دچار حساسیت غذایی نشود و آلرژی در سگ را در این حیطه تجربه نکنید، بهتر است که از طریق سایت میل ورم آسیا که یک سایت بسیار معتبر در زمینه فروش غذای حیوانات و سگ ها می باشد، غذای با کیفیت و مناسب را برای سگ خود خریداری کنید. این غذاها به صورت بهداشتی تهیه می شوند و حاوی ویتامین های زیادی هم هستند که به هیچ عنوان خطر آلرژی ندارند.

آلرژی حاد یا آنافیلاکتیک

آلرژی حاد در لیست خطرناکترین آلرژی‌ها قرار می گیرد و خطر مرگ دارد. این آلرژی توسط دارو و واکسن یا نیش زنبور ایجاد می شود و باعث شوک آنافیلاکتیک در سگ شده و مشکلات جدی مانند کهیر، تورم و حتی مرگ را در پی خواهد داشت و ممکن است که سگ، با این آلرژی دچار تنگی نفس و عدم هوشیاری شود.

آلرژی در سگ
آلرژی در سگ

شما باید بدانید که آنافیلاکسی اتفاقی نادر در سگ‌ها می باشد و معمولاً بسیار کم رخ می‌دهد. اما حتما این مسئله را به عنوان آلرژی در سگ باید جدی بگیرید و از تزریق واکسن یا هر دارویی به سگ اطمینان پیدا کنید.

تست آلرژی برای سگ

یکی از بهترین راه ها برای شناسایی آلرژی انجام تست مربوطه می باشد. زیرا امروزه، تست‌ها و روش های مختلفی برای شناسایی آلرژی ها وجود دارند این آزمایشات می‌توانند به صورت دقیق اعلام کنند که سگ به چه چیزهایی آلرژی دارد. تا شما به عنوان صاحب آن سگ از قرار دادن سگ در موقعیت هایی که ممکن به آن ها حساسیت داشته باشد جلوگیری داشته باشید.

برای مثال، اگر نمی دانید سگ شما به چه گوشتی حساس است، با انجام این تست متوجه خواهید شد تا هرگز غذاهای تهیه شده از گوشت مورد نظر را به سگ خود ندهید. این تست‌ها نسبت به تست‌های حساسیت پوستی تهاجم کمتری دارند، بسیار سریع و راحت می‌باشند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن جواب آن‌ها آماده خواهد شد.

اما در مقابل، تست های پوستی که با روش غیر از آزمایش خون انجام می شوند، ممکن است که کمی دردناک باشند و با تزریق آرامبخش این تست ها انجام می شوند. که می توان آلرژی های پوستی را با استفاده از این تست ها شناسایی کرد.

سخن آخر

آلرژی در سگ، اگر به موقع شناسایی شود می‌تواند به راحتی درمان شود و کافی است که ماده حساسیت‌زا را از سگ دور کنید. حساسیت سگ عموما مسئله ی خطرناکی نیست مگر این که در اثر نیش زنبور یا تزریق واکسن نامناسب باشد. اما در هر صورت با انجام تست آلرژی می توانید از بروز آلرژی در سگ در هر موقعیتی جلوگیری داشته باشید.

سوالات متداول

آیا آلرژی در سگ خطرناک است؟

خیر اگر بر اثر خوردن غذاهای حساسیت زا یا گرد و خاک ایجاد شود، خطرناک نیست و به راحتی قابل درمان خواهد بود.

چه زمانی حساسیت یا آلرژی سگ‌ها می تواند خطرناک باشد؟

در صورتی که در اثر تزریق واکسن، نیش زنبور یا تزریق داروی نامناسب ایجاد شود، می‌تواند خطر عدم هوشیاری تنگی نفس و مرگ داشته باشد.

آلرژی پوستی در سگ چرا رخ می‌دهد؟

آلرژی پوستی سگ، می تواند در اثر شرایط زندگی، نوع تغذیه و گرد و خاک موجود در محیط رخ دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *