کولیت استرس در سگ را بهتر بشناسید

کولیت استرس در سگ

کولیت استرس در سگ یکی از مشکلات شایع می باشد که در اثر استرس در بدن سگ رخ می دهد. سگ ها هم مانند انسان ها ممکن است که با قرار گرفتن در شرایط مختلف زندگی، احساس استرس بسیار زیادی را تجربه کنند که این استرس قطعاً مضرات زیادی هم برای سلامتی سگ خواهد داشت و باعث بروز کولیت استرس در سگ می شود.

 منفی ترین تاثیری که استرس روی بدن سگ می گذارد تضعیف سیستم ایمنی است و همین تضعیف سیستم ایمنی بیماری های بسیار زیادی را در پی خواهد داشت و باعث می‌ شود که التهاب در بدن سگ افزایش پیدا کند. علاوه بر این باکتری های مضر در روده سگ ها هم رشد می کنند و و این رشد باکتری‌ های مضر سبب ایجاد کولیت و اسهال خواهد شد.

 در واقع به زبان ساده تر، کولیت به التهاب روده بزرگ گفته می شود و در صورتی که این التهاب در اثر استرس اتفاق بیفتد، تحت عنوان کولیت استرس شناخته می‌ شود.

کولیت استرس در سگ

کولیت ها کوتاه مدت یا مزمن و طولانی مدت هستند. اگر کولیت های کوتاه مدت درمان نشوند، به کولیت مضمون تبدیل شده و علائم آن ها نیز طی مدت زمان طولانی‌ تری ادامه پیدا می‌ کند.

علت بروز کولیت استرس در سگ

کولیت استرس در سگ ممکن است که بر اثر دلایل متفاوتی ایجاد شود. اما همانطور که از نام آن مشخص است، اصلی ترین و مهمترین دلیل بروز این مشکل استرس و اضطرابی است که در بدن سگ به وجود می‌ آید. زیرا استرس تاثیر مخرب بسیار زیادی روی سیستم ایمنی و بدن سگ می گذارد.

 بیماری کولیت هم از آنجایی که جزو بیماری های استرسی محسوب می شود، قطعاً سگ مضطرب را درگیر می کند و میکروبیوم روده ی سگ را تغییر می‌ دهد و باعث می‌ شود که باکتری های مضر رشد غیر عادی و بیش از حد در روده سگ داشته باشند.

 در نتیجه باکتری های مفید کاهش پیدا می‌ کنند و این مسئله باعث ایجاد میکروب روده، اسهال و کولیت خواهد شد. فرقی نمی کند استرسی که به بدن سگ شما وارد می شود جسمی باشد یا روحی، تحت هر شرایطی نیز اثر مخرب روی حیوان شما می گذارد و باید بدانید که سگ های مضطرب نسبت به سگ هایی که زندگی آرام تری دارند بیشتر مستعد این بیماری گوارشی می باشند.

علائم کولیت استرس سگ

وقتی که کولیت استرس در سگ اتفاق بیفتد سگ با علائم متفاوتی روبرو می‌ شود و اگر شما با این علائم آشنا باشید می  توانید بیماری را شناسایی کنید و برای درمان آن به دامپزشک مراجعه داشته باشید.

کولیت استرس در سگ

علائم این بیماری عبارتند از:

  • اسهال
  • افزایش میزان حجم مدفوع
  • احساس دفع مداوم
  • مخاط در مدفوع
  • تلاش مداوم برای دفع مدفوع
  • مشاهده خون روشن در مدفوع
  • دردهای شکمی

تشخیص کولیت سگ

اگر سگ شما به کولیت استرس در سگ مبتلا شد باید به دامپزشک مراجعه کنید تا دامپزشک با بررسی علائم بالینی بتواند تشخیص درستی داشته باشد باید بدانید که آزمایش خون خاصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد و فقط از روی علائم می توان این مشکل را تشخیص داد.

معمولاً آزمایش مدفوع می تواند در چنین شرایطی موثر باشد. اگر در آزمایش مدفوع هیچ انگلی وجود نداشته باشد احتمال اینکه سگ شما به کولیت حاد مبتلا شده باشد افزایش پیدا می‌ کند و این یعنی مدت زمان بسیار زیادی است که سگ شما دچار کولیک شده است. پس با مشاهده کوچکترین علائم کولیت استرس در سگ، سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید تا این بیماری پیشرفت نکند.

درمان کولیت استرس سگ

کولیت استرس در سگ بیماری چندان خطرناکی نیست و در صورت اینکه زودتر شناسایی شود، روند درمان سریع تری هم خواهد داشت.

وقتی که سگ شما به علائم این بیماری دچار شود، باید برای معاینه فیزیکی تحت نظر دامپزشک قرار بگیرد. دامپزشک هم بعد از معاینه و تشخیص، داروهای لازم را تجویز می‌ کند. اما در اکثر موارد کولیت به درمان خاصی احتیاج ندارد و با تغییر سبک زندگی یعنی کاهش استرس و تغذیه مناسب کنترل خواهد شد.

 اگر سگ شما از غذاهای پر فیبر و آب بیشتر استفاده کند، کمتر در معرض کولیت قرار می‌ گیرد. به همین منظور برای سگ های مبتلا به کولیت استرس می توانید از غذاهای سرشار از فیبر و پروتئین در سایت میل ورم آسیا استفاده کنید و از این سایت بهترین غذاها برای سگ خود خریداری کنید. تا از پیشرفت بیماری کولیت یا بروز مجدد آن جلوگیری شود.

کولیت استرس در سگ

داشتن فعالیت، تحرک و دوری از اضطراب هم نقش مهمی در درمان این بیماری ایفا می‌ کند. باید مراقب سگ خود باشید تا روحیه شادابی داشته باشد و هرگز در معرض استرس قرار نگیرد.

در صورتی که سگ شما جزو حیوان های همیشه مضطرب می باشد، شما می‌ توانید از داروهای آرامبخش برایش استفاده کنید تا این داروهای ضد اضطراب میزان استرس را در بدن سگ کاهش دهند و بیماری کولیت بروز پیدا نکند.

مصرف مکمل‌های پروبیوتیک در رژیم غذایی روزانه سگ را هم جدی بگیرید و سعی کنید به این مسئله هم همواره پایبند باشید. زیرا این مکمل ها باعث افزایش باکتری‌های مفید دستگاه گوارش سگ شده و از افزایش باکتری‌ های مضر جلوگیری می‌ کنند.

سخن آخر

اگر بتوانید کولیت استرس در سگ را زودتر شناسایی کنید و علائم این بیماری را بشناسید و از رژیم غذایی سالم و پر فیبر برای سگتان استفاده کنید، باعث می‌ شوید که این بیماری خطرناک روند بهبود سریع تری داشته باشد و زندگی سگ را مختل نکند.

سؤالات متداول

درمان کولیت استرس در سگ چگونه است؟

برای درمان این بیماری می توانید به دامپزشک مراجعه کنید. تا دامپزشک از رژیم غذایی مناسب برای سگ شما استفاده کند. در صورتی که این بیماری خیلی حاد نباشد، خود به خود و با کاهش استرس و تغییر رژیم غذایی نیز برطرف خواهد شد.

کولیت چه زمانی خطرناک است؟

 وقتی که کولیت برای مدت زمان بسیار طولانی ادامه پیدا کند و سگ با خون زیادی در مدفوع مواجه شود، قطعا خطرناک خواهد بود.

آیا کولیت باعث اسهال می شود؟

 بله زیرا کولیت میزان باکتری های مضر روده را افزایش می دهد و این موضوع باعث ایجاد اسهال خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)